Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Droga ZAKSY Kędzierzyn-Koźle do Final Four Ligi Mistrzów

Wiktor Gumiński
I runda play-off: ułańska szarża zakończona powodzeniem

W pierwszej rundzie play-off los skojarzył ZAKSĘ z Noliko Maaseik. Początek rywalizacji nastąpił 16 stycznia w Polsce. Gospodarze wystartowali z wielkim animuszem, zwyciężając w pierwszym secie 25:16. Od tej chwili było już tylko trudniej. Kolejne dwie partie kończyły się grą na przewagi. Za każdym razem obronną ręką wyszli jednak kędzierzynianie, zapewniając sobie tym samym niezłe położenie przed rewanżem.

Przez większą część drugiej potyczki dominującą stroną byli Belgowie. Wszystko nieuchronnie zmierzało do złotego seta, ponieważ prowadzili oni już 2:1 w setach i 24:21 w czwartym. W najmniej spodziewanym momencie nastąpiło niesamowite przebudzenie ZAKSY. Obroniła kilka piłek meczowych, wyrównała na 2:2, a następnie rozstrzygnęła tie-breaka na swoją korzyść (15:13) i wywalczyła promocję do kolejnego etapu.
Antonin Rouzier rozegrał w Izmirze jeden z najlepszych meczów w barwach ZAKSY Antonin Rouzier rozegrał w Izmirze jeden z najlepszych meczów w barwach ZAKSY
II runda play-off: koncert w tureckim piekle

Ostatnią przeszkodą na drodze do Final Four okazał się Arkas Izmir. Walka o awans ponownie rozpoczęła się w naszym kraju. Drużyna Glenna Hoaga zawiesiła poprzeczkę bardzo wysoko. Losy pierwszego spotkania rozstrzygnęły się dopiero po tie-breaku, wygranym przez ZAKSĘ 15:9. Gwiazdą tego meczu okazał Wiśniewski, autor 18 punktów (12 atakiem, 4 blokiem, 2 zagrywką).

Do Turcji kędzierzynianie pojechali z minimalnym komfortem psychicznym, ponieważ w razie niepowodzenia otrzymaliby drugą szansę w złotym secie. Nie była ona potrzebna, ponieważ siatkarze Castellaniego rozegrali w Izmirze jeden z najlepszych pojedynków w sezonie 2012/2013. Nie licząc chwili dekoncentracji w końcówce trzeciego seta, zagrali niemalże perfekcyjnie. Przezwyciężyli nieustanny napór ze strony Libermana Agameza, wygrali na niezmiernie gorącym terenie 3:1 i mogli rezerwować bilety lotnicze do Omska. Klasą samą w sobie był Antonin Rouzier. Francuski bombardier zdobył aż 27 punktów, przy świetnej skuteczności 61 procent.

Siatkówka na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów volleya i nie tylko! Kliknij i polub nas. Wolisz ćwierkać? Na Twitterze też jesteśmy!

Jak oceniasz wynik osiągnięty przez ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle w Lidze Mistrzów 2012/2013?