Miasta gospodarze MŚ 2014: Warszawa - stolica na pierwszy ogień

Warszawa będzie miastem gospodarzem meczu otwarcia mistrzostw świata. Spotkanie na Stadionie Narodowym to prawdziwa gratka dla sympatyków siatkówki, których na trybunach zasiądzie ponad 60 tysięcy.

Mateusz Lampart
Mateusz Lampart
Największe miasto w Polsce, stolica województwa mazowieckiego. Siedziba Prezydenta, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów i Narodowego Banku Polskiego. Jedyna w Europie stolica leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego. Główny węzeł transportowy Mazowsza i największy ośrodek akademicki w kraju. Z racji zbliżających się wydarzeń, przede wszystkim jednak miasto-gospodarz meczu inaugurującego mundial w Polsce.
Warszawa kojarzy się m.in. z Syrenką, Pałacem Kultury i Nauki, Kolumną Zygmunta III Wazy, Zamkiem Królewskim i Pałacem na Wodzie. Ale to na Stadionie Narodowym odbędzie się jedno z największych przedsięwzięć organizacyjnych w historii polskiego sportu. 30 sierpnia dojdzie do meczu otwarcia MŚ 2014. Na boisku stanie reprezentacja Polski, a jej rywalem będzie Serbia. Do meczu na takim obiekcie przymierzano się już przed Ligą Światową 2013. Ostatecznie dojdzie do niego rok później, niż planowano.

Będzie to drugie tak ogromne wydarzenie siatkarskie na świecie, na obiekcie typowo piłkarskim. W 1983 roku na legendarnej Maracanie rozegrano towarzyski mecz pomiędzy Brazylią i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Zgromadził on rekordową widownię - prawie 100 tysięcy widzów. Wzięli w nim udział jeszcze jako zawodnicy m.in. Bernardo Rezende, Wiktor Sidielnikow i Wiaczesław Zajcew.

Oprócz areny otwarcia MŚ 2014, w stolicy Polski znajduje się także 31 tysięczna Pepsi Arena, 7 tysięczny obiekt Polonii Warszawa im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego oraz lekkoatletyczny stadion "WKS" Gwardia. Najbardziej znanym zespołem sportowym jest rzecz jasna Legia Warszawa. Klub wielosekcyjny, bo oprócz piłki nożnej rozwija koszykówkę, lekkoatletykę, tenis ziemny czy szermierkę. Od niedawna wróciła także siatkówka, a MKS MDK Legia rozpocznie udział w rozgrywkach od II ligi.
Stadion Narodowy ugości ponad 60 tysięcy kibiców Stadion Narodowy ugości ponad 60 tysięcy kibiców
Inne kluby to Polonia Warszawa, Warszawianka i Skra Warszawa. Ze stołecznego miasta pochodzi wielu aktualnych reprezentantów Polski lub zawodników klubów PlusLigi, m.in. Zbigniew Bartman, Karol Kłos czy Bartosz Gawryszewski. W PlusLidze występuje za to ekipa AZS Politechnika Warszawska, które swoje mecze rozgrywa w Hali Torwar. W Warszawie znajduje się także tor wyścigów konnych "Służewiec".

Warszawa może pochwalić się szerokim wachlarzem imprez sportowych i kulturowych na koncie. Gościła ona 5 meczów Euro 2012, wiele meczów piłkarskiej reprezentacji Polski. Na obiekcie im. Kazimierza Górskiego rozegrano mecze futbolu amerykańskiego i finisz Maratonu Warszawskiego. We wrześniu br. po raz pierwszy będzie on miejscem zmagań windsurfingowców.

W stołecznym mieście odbywały się także znane imprezy motoryzacyjne (Top Gear Live i Nitro Circus Live oraz finał serii Red Bull X-Fighters). Szerokim echem odbiły się też koncerty muzyczne. W Warszawie gościli m.in. Stevie Wonder, Madonna, Coldplay, Beyonce, Depeche Mode, Nelly Furtado czy Kings of Leon.

Sam Stadion Narodowy jest położony w centrum miasta, tylko 12 km od międzynarodowego Lotniska im. Fryderyka Chopina. Można do niego dojechać:
  • samochodem (przy Al. Ks. Poniatowskiego i ulicach Zielenieckiej, Siwca oraz Wybrzeże Szczecińskie, dostępne parkingi podziemny i naziemny),
  • autobusem (przystanek Rondo Waszyngtona, linie: 102, 111, 117, 123, 128, 146, 147, 158, 166, 507, 509, 517, 521, N02, N22, N24, N72), 
  • tramwajem (przystanek Rondo Waszyngtona, linie: 7, 8, 9, 22, 24, 45, 77), 
  • kolejką (stacja Warszawa Stadion, pociągi SKM i Kolei Mazowieckich),
  • rowerem miejskim (stacja Rondo Waszyngtona - Stadion Narodowy).
Warszawa w liczbach:

Liczba mieszkańców: 1 724 404
Powierzchnia miasta: 517 km²
Pojemność Stadionu Narodowego: 58 500 (mecze), 72 900 (koncerty)

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×