Trenerzy idą na wojnę z ZPRP

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
W świetle nowych regulacji narzuconych przez związkowe władze większość ligowych trenerów na licencję A nie zasługuje. Według samych zainteresowanych problem dotyczyć może nawet siedemdziesięciu szkoleniowców. Wśród nich znajduje się między innymi prowadzący MMTS Kwidzyn Krzysztof Kotwicki.
Doświadczony szkoleniowiec przesłał do Związku odwołanie od wspomnianej decyzji. - Wnoszę o przyznanie mi licencji kat. A, gdyż posiadam przygotowanie zawodowe (ukończone studia wyższe wychowania fizycznego, ukończone dwuletnie studium trenerskie, 33-letnie doświadczenie zawodowe w pracy trenerskiej) jak również osiągane wyniki w tej pracy które przedstawiłem w poprzednim piśmie - dowodził Kotwicki.

- Przyznanie mi licencji B pozbawia mnie możliwości wykonywania zawodu przez najbliższe dwa lata, gdyż mogę prowadzić jedynie zespoły drugoligowe - kontynuował. - Obecny regulamin nie pozwala na uzyskanie licencji A przez dwa lata, gdyż wymagany jest taki staż z licencją B. Nie ma również możliwości uzyskania stopnia trenera klasy pierwszej, gdyż takie kursy już nie będą prowadzone - kontynuuje.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Jego pismo odpowiedzi się nie doczekało. Trener MMTS-u przygotował więc kolejne wskazujące na to, że przepisy regulaminu wydawania licencji trenerskich ZPRP są rażąco sprzeczne z art. 41 ustawy o sporcie w brzmieniu po nowelizacji. Jego fragmenty cytujemy poniżej.

- [Ustawa] nie daje zarządowi związku prawa do nadawania licencji w sposób, który de facto nie tylko znosi normę deregulacyjną, ale zaostrza kryteria dostępu do wykonywania aktywności trenerskiej we współzawodnictwie sportowym, które istniało w poprzednim stanie prawnym. Nie taki był zamiar i cel ustawodawcy, nie takie jest społeczno-gospodarcze przeznaczenie nowego uregulowania prawnego.

Tymczasem w celu obejścia przepisów ustawy, a nie jej prawidłowego wykonania Zarząd Związku uchwalił regulamin, który nie tylko nie respektuje nowych rozwiązań legislacyjnych, ale ogranicza dotychczasowe uprawnienia uniemożliwiając trenerom klasy drugiej prawo do automatycznego otrzymania licencji kategorii A.

Proces decyzyjny w sprawie przyznania licencji nie może pozostawać w izolacji od powszechnie obowiązującego prawa (...). Oznacza to obowiązek zastosowania, nawet gdyby regulamin tego nie przewidywał, normy prawa zawartej w art. 27 ust. 7. ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, który stanowi, że: osoby, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy nabyły tytuł trenera lub instruktora sportu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 25, w brzmieniu dotychczasowym, zachowują swoje uprawnienia.

Obowiązek licencyjny trenerów piłki ręcznej...

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×