Żużel. Złoty Kask czeka na zwycięzcę. W Opolu powtórka sprzed roku mile widziana

W świąteczny poniedziałek na torze w Opolu odbędzie się turniej o Złoty Kask. Przed rokiem zawody te okazały się znakomitym widowiskiem i były jedynymi z niewielu, których nie wygrał Bartosz Zmarzlik. Mistrz świata liczy więc na odzyskanie trofeum.

Tomasz Janiszewski
Maciej Janowski WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Maciej Janowski
A trzeba od razu przyznać, że to czterokrotny indywidualny mistrz świata jest zdecydowanym faworytem poniedziałkowej rywalizacji. W marcu wystąpił on w czterech zawodach: jednych sparingowych i trzech indywidualnych. Odjechał w nich 17 biegów, z których wygrał... 16. Z kompletem punktów triumfował w Kryterium Asów w Bydgoszczy, powtarzając to w ostatnią sobotę w Memoriale Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim.

Jazda Bartosza Zmarzlika momentami była wprost perfekcyjna. Widać jak na dłoni, że niespełna 29-latek cieszy się jak małe dziecko z powrotu do ścigania po przerwie zimowej i że bez zarzutu spisują się jego motocykle, czego rok temu o tej porze nie można było powiedzieć. Do zbliżającego się Złotego Kasku przystąpi jako zdecydowany faworyt i jeżeli nie przydarzy mu się nic niespodziewanego, rywalom będzie piekielnie trudno go pokonać.

W 2023 roku ta sztuka udała się jednak Maciejowi Janowskiemu, bo to on sięgnął po to prestiżowe zwycięstwo i właśnie na obiekcie w Opolu, gdzie Złoty Kask odbywa się od sezonu 2022. Wrocławianin pokonał Zmarzlika, który wygrał trzy poprzednie edycje tej imprezy. W stolicy polskiej piosenki prezentował się rewelacyjnie pod każdym względem i po dekadzie ponownie stanął na najwyższym stopniu tego turnieju. Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Pawlicki, który także swoją jazdą dostarczał licznie zgromadzonym kibicom dużo emocji.

Ubiegłoroczne ściganie w Złotym Kasku będące jednocześnie Memoriałem Jerzego Szczakiela było zresztą przednie. Przed startem zmagań w Opolu mocno popadał deszcz, ale organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali nawierzchnię do stanu używalności. Wyszło idealnie, bo ściganie co rusz dostarczało dużo frajdy. Niemalże w każdym wyścigu działo się mnóstwo ciekawych rzeczy i niewątpliwie zawody należały do najlepszych w ostatnich latach w ogóle. Powtórka byłaby więc teraz mile widziana.

Nie można zapominać, że oprócz walki o trofeum stawką są miejsca w międzynarodowych eliminacjach do przyszłorocznego cyklu Grand Prix i tegorocznego TAURON SEC. Polska federacja w obu otrzymała po pięć miejsc, choć ostateczny klucz nominacji zostanie ogłoszony po Złotym Kasku w osobnym komunikacie. Decyduje o tym GKSŻ i trener kadry narodowej - Rafał Dobrucki, którzy zresztą nominowali zawodników do startu w tegorocznej edycji.

Wielkim nieobecnym rywalizacji na opolskim owalu będzie Janusz Kołodziej, którego ze startu wykluczyła kontuzja po upadku w środę podczas sparingu w Gorzowie. Triumfatora tej imprezy z sezonów 2005, 2009 i 2010 zastąpi Kacper Woryna. Pierwotnie zawodnik, który na drugim miejscu ukończył Memoriał Jancarza, miał być w poniedziałek pierwszym rezerwowym.