Wimbledon: małe problemy Wiktorii Azarenki i Jeleny Ostapenko, wygrana Johanny Konty

Białorusinka Wiktoria Azarenka pokonała 3:6, 6:2, 6:1 Amerykankę Catherine Bellis i awansowała do II rundy wielkoszlemowego Wimbledonu na kortach trawiastych w Londynie.

Łukasz Iwanek
PAP/EPA / Florian Eisele

Wiktoria Azarenka, która wróciła po przerwie macierzyńskiej, w Wimbledonie gra po raz pierwszy od 2015 roku. Na początek Białorusinka miała niewielkie problemy z 18-letnią Catherine Bellis (WTA 40). W I secie była liderka rankingu przegrywała 0:4, ale później weszła w uderzenie i w dwóch kolejnych partiach straciła tylko trzy gemy.

W trwającym godzinę i 45 minut meczu Azarenka posłała 26 kończących uderzeń i popełniła 32 niewymuszone błędy. Amerykanka miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek. Kolejną rywalką Białorusinki będzie Jelena Wiesnina (WTA 16), która wygrała 6:4, 5:7, 6:2 z Anną Blinkową (WTA 116). Mistrzyni turnieju w Indian Wells z obecnego sezonu obroniła dziewięć z 12 break pointów, a sama uzyskała pięć przełamań.

Johanna Konta (WTA 7) wzięła na Su-Wei Hsieh (WTA 113) rewanż za porażkę poniesioną w I rundzie tegorocznego Rolanda Garrosa. Brytyjka zdobyła 10 z 13 punktów przy siatce i oddała Tajwance cztery gemy. Następną jej przeciwniczką będzie Donna Vekić (WTA 58), która wygrała 6:7(6), 6:4, 6:1 z Natalią Wichliancewą (WTA 66). W I secie Chorwatka nie wykorzystała prowadzenia 5:2 oraz dwóch piłek setowych w tie breaku. W dwóch kolejnych partiach ani razu nie straciła serwisu, a sama zaliczyła cztery przełamania. Dalej awansowała Heather Watson (WTA 102), która pokonała 6:1, 7:6(5) Marynę Zaniewską (WTA 119).

Carla Suarez (WTA 27) wygrała 1:6, 6:1, 6:1 z finalistką Wimbledonu 2014 Eugenie Bouchard (WTA 61). Nierówny mecz rozegrała mistrzyni tegorocznego Rolanda Garrosa Jelena Ostapenko (WTA 13), która pokonała 6:0, 1:6, 6:3 Alaksandrę Sasnowicz (WTA 89). W ciągu 80 minut Łotyszce zanotowano 24 kończące uderzenia i 23 niewymuszone błędy. Białorusinka miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki.

Finalistka Wimbledonu 2013 Sabina Lisicka (WTA 127) przegrała 1:6, 4:6 z Aną Konjuh (WTA 29). Dla Niemki był to drugi turniej po ponad półrocznej przerwie spowodowanej kontuzją barku. Na Majorce doszła do ćwierćfinału. Anastasija Sevastova (WTA 19) pokonała 6:1, 7:6(3) Julię Putincewą (WTA 43). W II secie Łotyszka wróciła z 3:5 i obroniła trzy piłki setowe.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w singlu kobiet 12,180 mln funtów
poniedziałek, 3 lipca

I runda gry pojedynczej:

Johanna Konta (Wielka Brytania, 6) - Su-Wei Hsieh (Tajwan) 6:2, 6:2
Jelena Ostapenko (Łotwa, 13) - Alaksandra Sasnowicz (Białoruś) 6:0, 1:6, 6:3
Jelena Wiesnina (Rosja, 15) - Anna Blinkowa (Rosja, Q) 6:4, 5:7, 6:2
Anastasija Sevastova (Łotwa, 18) - Julia Putincewa (Kazachstan) 6:1, 7:6(3)
Francoise Abanda (Kanada, Q) - Kurumi Nara (Japonia) 6:2, 6:4
Heather Watson (Wielka Brytania, WC) - Maryna Zaniewska (Belgia) 6:1, 7:6(5)

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Wiktoria Azarenka awansuje do III rundy Wimbledonu 2017?