ATP Toronto: Gael Monfils utrzymał formę z Waszyngtonu, Alexander Zverev i Ernests Gulbis za burtą

Gael Monfils w dwóch setach pokonał Joao Sousę i awansował do II rundy rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Toronto. Na I rundzie udział w Rogers Cup zakończyli Ernests Gulbis, Benoit Paire i Alexander Zverev.

Marcin Motyka
PAP/EPA / ZACH GIBSON

Gael Monfils przyjechał na turniej ATP w Toronto po ubiegłotygodniowym triumfie w Waszyngtonie. Francuz nie miał więc wiele czasu, by zapoznać się z nowymi warunkami, ale w niczym mu to nie przeszkodziło. We wtorkowym meczu I rundy Rogers Cup 2016 Monfils wykorzystał słabszą postawę Joao Sousy (aż 37 niewymuszonych błędów w 71 minut) i pokonał Portugalczyka 6:3, 6:3.

Dla Monfilsa, który zapisał na swoim koncie osiem asów, 13 zagrań kończących, 16 błędów własnych i pięć przełamań, to szósty wygrany pojedynek z rzędu. O kolejne zwycięstwo rozstawiony z numerem 10. Francuz powalczy z lepszym z pary Vasek Pospisil - Jeremy Chardy.

W pierwszym meczu drugiego dnia na korcie centralnym nie popisał się Alexander Zverev. Niemiec, jedna z największych nadziei męskich rozgrywek, rzucał rakietą, wystrzelił piłkę w trybuny, lecz na nic to mu się zdało. Debiutujący w Kanadzie 19-latek przegrał 5:7, 3:6 z Yenem-Hsunem Lu. Tajwańczyk będzie inauguracyjnym rywalem Milosa Raonicia, faworyta gospodarzy.

Z kolei oznaczony numerem trzecim Kei Nishikori w II rundzie zagra z Dennisem Novikovem. Amerykanin wygrał 6:4, 6:3 i tym samym odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w głównej drabince imprezy rangi ATP World Tour Masters 1000.

Ernestsowi Gulbisowi nie udał się premierowy pojedynek pod wodzą Larry'ego Stefankiego. Łotysz, który przed Rogers Cup poprosił o pomoc amerykańskiego szkoleniowca, okazał się słabszy od Rajeeva Rama. 32-latek z Denver w kolejnej fazie międzynarodowych mistrzostw Kanady stanie naprzeciw Lucasa Pouille'a. Francuz, turniejowa '13" ograł 6:7(8), 6:4, 7:5 kwalifikanta Emilio Gomeza.

Najstarszy uczestnik turnieju, Radek Stepanek, szybko, łatwo i przyjemnie uporał się z Benoitem Paire'em. 37-letni Czech zwyciężył 6:1, 6:3, w ciągu 72 minut notując trzy asy, 15 uderzeń wygrywających oraz cztery breaki. Następnym rywalem Stepanka będzie Jewgienij Donskoj.

Do II rundy awansowali także dwaj Amerykanie - Jared Donaldson i Donald Young. Ten pierwszy wyeliminował Johna Millmana, natomiast 27-letni Young sprawił małą niespodziankę, pokonując Ołeksandra Dołgopołowa.