ATP Toronto: Denis Shapovalov z sensacyjną wygraną nad Nickiem Kyrgiosem

Nie udało się w Waszyngtonie, ale w Toronto Denis Shapovalov zaskoczył wszystkich, zwłaszcza Nicka Kyrgiosa. Juniorski mistrz Wimbledonu 2016 pokonał Australijczyka 7:6(2), 3:6, 6:3, odnosząc pierwsze zwycięstwo w głównym cyklu.

Rafał Smoliński
Denis Shapovalov Getty Images / Vaughn Ridley / Denis Shapovalov

Kanada będzie miała pociechę z mieszkającego w Richmond Hill 17-latka. W zeszłym tygodniu lepszy od niego w debiucie był Słowak Lukas Lacko, ale po kilku dniach Denis Shapovalov zanotował premierowe zwycięstwo w męskim tourze i to od razu nad zawodnikiem klasyfikowanym na 19. miejscu w rankingu ATP.

Leworęczny tenisista dobrze zaprezentował się przed własną publicznością, choć trzeba dodać, że Nick Kyrgios wyraźnie nie był w poniedziałek sobą. Oznaczony 11. numerem Australijczyk miał 13 asów, ale i aż 18 podwójnych błędów. Obaj wypracowali po 10 break pointów, obaj przełamali dwukrotnie. Po 100 minutach do II rundy awansował jednak Shapovalov (12 asów), który w środę spotka się z Grigorem Dimitrowem.

- Nick to niesamowity tenisista, a do tego notowany w Top 20. Być może będzie z niego przyszły numer jeden, dlatego oczywiście nie spodziewałem się zwycięstwa - powiedział po meczu Kanadyjczyk. - Jednak jak już wcześniej mówiłem, zamierzałem walczyć o każdy punkt i skutki tego były bardzo dobre. Występ na korcie centralnym w Toronto sprawił mi dużo radości - dodał.

W pozostałych meczach niespodzianek nie było. Frank Dancević, który podobnie jak Shapovalov został nagrodzony dziką kartą, zdołał przełamać serwis Sama Querreya, ale o zwycięstwie nie mogło być mowy. Amerykanin w swoim stylu wygrał tie breaka w partii otwarcia, zaś w drugim secie okazał się lepszy o jedno przełamanie i zwyciężył 7:6(5), 6:4. W środę reprezentant USA zmierzy się z Davidem Goffinem, który jako rozstawiony z "siódemką" otrzymał w I rundzie wolny los.

Grający z "dziewiątką" John Isner niespodziewanie stracił serwis w starciu z Dudim Selą. Kryzys dopadł Amerykanina w siódmym gemie pierwszego seta, lecz po porażce w tej części meczu wszystko wróciło do normy. 31-latek z Greensboro posłał 15 asów, przełamał trzykrotnie podanie Izraelczyka i wygrał 4:6, 6:3, 6:2, dzięki czemu poprawił bilans spotkań z Selą na 4-0. W środę rywalem Isnera będzie jego rodak Ryan Harrison.

Zaledwie cztery gemy oddał Denisowi Kudli rozstawiony z 16. numerem Jack Sock. Ich spotkanie trwało 68 minut, a wyżej notowany w światowym rankingu Amerykanin wyrównał stare porachunki ze swoim ziomkiem, który pokonał go dwukrotnie w trzech wcześniejszych pojedynkach. Zwycięstwo 6:4, 7:6(1) nad Kolumbijczykiem Alejandro Gonzalez zanotował Bernard Tomic. Środowym przeciwnikiem Australijczyka został reprezentant Kanady, grający z dziką kartą Steven Diez.