WTA Wuhan: Przegrany dreszczowiec Venus Williams, Kuzniecowa rywalką Szarapowej

Venus Williams zmarnowała meczbola i przegrała z Caroline Garcią w I rundzie turnieju WTA w Wuhan. Mecze otwarcia wygrały Jekaterina Makarowa i Swietłana Kuzniecowa.

Łukasz Iwanek
W niedzielę rozpoczęła się pierwsza edycja turnieju w Wuhan. Odpadła już Venus Williams (WTA 18), która przegrała 4:6, 6:4, 6:7(6) z Caroline Garcią (WTA 48). W III secie Amerykanka nie wykorzystała prowadzenia 5:2 oraz piłki meczowej przy 5:4. Przy 5:5 utrzymała podanie po obronie pięciu break pointów, a w tie breaku zniwelowała dwa meczbole przy 4-6, ale dwa kolejne punkty padły łupem Francuzki. W trwającym dwie godziny i 31 minut spotkaniu Garcia miała 39 kończących uderzeń i 38 niewymuszonych błędów. Williams naliczono 34 piłki wygrane bezpośrednio i 43 błędy własne.
Francuzka będzie pierwszą rywalką Agnieszki Radwańskiej. Obie zawodniczki spotkają się ze sobą po raz drugi. W maju w ćwierćfinale w Madrycie Polka wygrała w trzech setach. Mecz rozegrany zostanie w poniedziałek jako drugi w kolejności od godz. 7:00 czasu polskiego.

W II rundzie są już dwie Rosjanki. Jekaterina Makarowa (WTA 14) wygrała 6:2, 6:2 z Bojaną Jovanovski (WTA 39). 26-latka z Moskwy zaserwowała osiem asów oraz zdobyła 33 z 42 punktów w swoich gemach serwisowych. Wykorzystała cztery z 13 szans na przełamanie, a sama nie broniła ani jednego break pointa. Swietłana Kuzniecowa (WTA 23) pokonała 6:3, 6:2 Kurumi Narę (WTA 36). Była wiceliderka rankingu odniosła nad Japonką drugie zwycięstwo w sezonie. Na początku sierpnia zmierzyły się w finale w Waszyngtonie i Rosjanka była górą w trzech setach. W kolejnej rundzie Kuzniecowa zagra z Marią Szarapową, z którą wygrała cztery z 10 wcześniejszych meczów.

Andrea Petković (WTA 17) wygrała 5:7, 6:1, 6:2 z Donną Vekić (WTA 92). Niemka cztery razy straciła serwis, ale sama wykorzystała siedem z ośmiu break pointów. Przy drugim podaniu rywalki zdobyła 16 z 25 punktów. Pierwszą rywalką Petry Kvitovej będzie Karin Knapp (WTA 62), która w meczu kwalifikantek pokonała 6:4, 2:6, 6:1 Marinę Eraković (WTA 103). Włoszka w ubiegłym tygodniu w Taszkencie zdobyła pierwszy tytuł w karierze.

Elina Switolina (WTA 35) pokonała 6:2, 6:3 Camilę Giorgi (WTA 42), finalistkę turnieju w Katowicach. Reprezentantka gospodarzy, 16-letnia Shilin Xu (WTA 507) prowadziła z Alison Riske (WTA 66) 6:4, 2:0, a później 4:1 w III secie, ale turniej zakończyła w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach. O losach meczu miał rozstrzygnąć tie break. Chinka przegrywała w nim 0-5, gdy upadła na kort i opuszczała go na noszach. Andżelika Kerber na początek zmierzy się z Zariną Dijas (WTA 40), która zwyciężyła 6:4, 6:7(1), 6:2 Klarę Koukalovą (WTA 37).

Ćwierćfinalistka tegorocznego Wimbledonu Barbora Zahlavova-Strycova (WTA 31) pokonała 7:6(5), 7:6(2) Danielę Hantuchovą (WTA 55). Czeszka w każdym z setów przegrywała 3:5, w pierwszym obroniła cztery, a w drugim jedną piłkę setową. Półfinalistka Wimbledonu 2013 Kirsten Flipkens (WTA 47) wygrała 2:6, 7:6(2), 6:4 Francescę Schiavone (WTA 69), mistrzynię Roland Garros 2010. W trwającym dwie godziny i 31 minut spotkaniu obie zawodniczki zdobyły po 102 punkty. Włoszka zaserwowała cztery asy, ale też popełniła 10 podwójnych błędów. Belgijka trzy razy oddała podanie, a sama wykorzystała cztery z 11 break pointów.

Dogfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,440 mln dolarów
niedziela, 21 września

I runda gry pojedynczej:

Jekaterina Makarowa (Rosja, 13) - Bojana Jovanovski (Serbia) 6:2, 6:2
Andrea Petković (Niemcy, 16) - Donna Vekić (Chorwacja, Q) 5:7, 6:1, 6:2
Caroline Garcia (Francja) - Venus Williams (USA) 6:4, 4:6, 7:6(6)
Swietłana Kuzniecowa (Rosja) - Kurumi Nara (Japonia) 6:3, 6:2
Elina Switolina (Ukraina) - Camila Giorgi (Włochy) 6:2, 6:3
Barbora Záhlavová Strýcová (Czechy) - Daniela Hantuchová (Słowacja) 7:6(5), 7:6(2)
Alison Riske (USA) - Shilin Xu (Chiny, WC) 4:6, 6:4, 6:6 i krecz
Kirsten Flipkens (Belgia, WC) - Francesca Schiavone (Włochy, Q) 2:6, 7:6(2), 6:4
Zarina Dijas (Kazachstan, Q) - Klára Koukalová (Czechy) 6:4, 6:7(1), 6:2
Karin Knapp (Włochy, Q) - Marina Eraković (Nowa Zelandia, Q) 6:4, 2:6, 6:1

Wolne losy: Serena Williams (USA, 1); Simona Halep (Rumunia, 2); Petra Kvitová (Czechy, 3); Maria Szarapowa (Rosja, 4); Agnieszka Radwańska (Polska, 5); Eugenie Bouchard (Kanada, 6); Andżelika Kerber (Niemcy, 7); Karolina Woźniacka (Dania, 8)

Koniec sezonu dla Wiktorii Azarenki

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Która tenisistka będzie górą w II rundzie turnieju w Wuhan?