Puchar Davisa: program i wyniki meczu Izrael - Polska

Stawką piątego w historii Pucharu Davisa meczu między zespołami Izraela i Polski (4-6 marca w Ramat Hasharon) jest prawo gry w barażu o Grupę Światową (16-18 września). Zwycięstwo pod Tel Awiwem byłoby największym sukcesem biało-czerwonych od reformy rozgrywek, tj. od wprowadzenia 16-zespołowej elity.

Krzysztof Straszak

Puchar Davisa, II runda Grupy I Strefy Euroafrykańskiej
kort twardy (acrylic), stadion Kanada w Ramat Hasharon, Tel Awiw (Izrael)

2007

Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg, mają po 30 lat, ich bilans w Pucharze Davisa to 12-4 (foto PAP/EPA)

2005

Niesamowita historia meczów Pucharu Davisa z Izraelem: 1950: Mistrz Skonecki na Legii w powojennym powrocie 1967: Za chwilę nowa era, za chwilę wojna 1984: Heniu, polej 2001: Górnik deszczowy i smutny Spotkanie odbywa się w ramach II rundy Grupy I Strefy Euroafrykańskiej, podczas gdy to dopiero pierwszy termin Pucharu Davisa w tym roku. Losowanie ustaliło, że Izrael i Polska mają w I rundzie wolny los, zatem pozostawiono im kwestię wyboru terminu starcia (II runda przewidziana jest w dniach 8-10 lipca). Taki układ to miecz obosieczny: skraca się droga jednej z ekip do barażu o Grupę Światową, ale w wypadku porażki pozostaje tylko jedna szansa na utrzymanie. Przegrany z Ramat Hasharon o uniknięcie degradacji do Grupy II Strefy Euroafrykańskiej zagra w dniach 16-18 września z przegranym w meczu Słowenia - Finlandia lub w dniach 28-30 października z jedną z dwóch wymienionych ekip albo Włochami, jeśli ci ostatni przegrają w II rundzie. Dlaczego gramy na wyjeździe? Jeżeli miejsce ostatniego starcia wybierali Polacy (Bytom 2001), to teraz prawo do tego mieli rywale. Do ilu? Puchar Davisa, najstarsze coroczne sportowe rozgrywki międzypaństwowe, to jedna z dwóch imprez w zawodowym cyklu tenisowym (obok Wielkiego Szlema), gdzie pozostała zasada walki do trzech wygranych setów. W piątej partii nie ma tie breaka. Zwycięzcą jest zespół, który zdobędzie trzy punkty. Tradycyjnie, w piątek toczone są dwie gry singlowe, w sobotę debel, w niedzielę kolejne gry singlowe. Czwartą grą jest pojedynek pierwszych rakiet. Gdzie to zobaczyć? Transmisja wszystkich gier na kanale izraelskiej telewizji Sport 5. Stacja nadaje także przez internet, pod adresem http://www.sport5.co.il. Jakkolwiek, wydaje się, że poza Izraelem odbiór jest utrudniony lub nierealny, inaczej niż miało to miejsce podczas meczu Pucharu Federacji w lutym. Najważniejsze wypisy z regulaminu: # kapitan może zmienić nominację zawodników na trzecią i czwartą grę najpóźniej na godzinę przed startem trzeciej gry i najpóźniej 10 minut po zakończeniu trzeciej gry; nowy nominowany do gry singlowej nie mógł wystąpić w dwóch pierwszych grach i musi znajdować się w desygnowanym przed meczem zespole # jeżeli wynik zostanie rozstrzygnięty po trzech grach, wtedy gry czwartą i piątą toczy się do dwóch wygranych setów z tie breakiem w secie trzecim; (+nowość:) jeżeli czwarta gra dojdzie co najmniej do czwartego seta i rozstrzygnie mecz, kapitanowie będą mogli w porozumieniu zrezygnować z gry piątej # zawodnicy i kapitanowie powinni być cały czas ubrani zgodnie z zasadami identyfikacji zespołu # gospodarze powinien kontrolować zachowanie widzów, by gra nie była wstrzymywana; jeżeli widz powoduje, że gra jest bez powodu przerwana lub jeśli zawodnik gości jest prowokowany lub zastraszany, sędzia może zastosować karę; za pierwsze naruszenie przepisu - ostrzeżenie, za drugie - karny punkt, za trzecie i każde kolejne - kara gema