Novak Djoković po dziewięciu latach w półfinale w Monte Carlo. Kolejny rekord Serba

Novak Djoković w dwóch setach pokonał Alexa de Minaura w 1/4 finału rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju w Monte Carlo. Tym samym Serb awansował do rekordowego, 77. w karierze, półfinału imprezy rangi ATP Masters 1000.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / Sebastien Nogier / Na zdjęciu: Novak Djoković
Trzeci mecz i trzecie zwycięstwo bez straty seta. Od dawna Novak Djoković podczas turnieju ATP Masters 1000 w Monte Carlo nie prezentował się tak skutecznie. W piątek najwyżej rozstawiony Serb pokonał 7:5, 6:4 oznaczonego "11" Alexa de Minaura i pierwszy raz od 2015 roku awansował do 1/2 finału imprezy w księstwie Monako.

Po przeciętnym początku, kiedy musiał bronić się przed przełamaniem, Djoković przejął inicjatywę. Serb długo jednak nie mógł przełożyć swojej przewagi na wynik. Udało mu się to dopiero w końcówce. W dziesiątym gemie wprawdzie nie wykorzystał setbola, ale w 12. - już tak i dzięki temu wygrał pierwszą partię.

Druga odsłona miała zaskakujący przebieg. Obaj zmagali się z ogromnymi problemami z serwisem i w dziesięciu rozegranych gemach doszło aż do siedmiu przełamań. Jednego breaka więcej uzyskał Djoković i to on wygrał tego seta oraz cały mecz.

- To był trudny mecz dla nas obu. Alex jest jednym z najszybszych tenisistów z rozgrywek i przebija wiele piłek. Nie zagraliśmy na wysokim poziomie, dużo razy przełamywaliśmy się i popełniliśmy wiele niewymuszonych błędów. Ale zwycięstwo to zwycięstwo i cieszę się, że awansowałem dalej - mówił 36-latek z Belgradu, który w ciągu 124 minut rywalizacji zapisał na swoim koncie dwa asy, 12 zagrań kończących i pięć przełamań.

Tym samym Djoković drugi raz w tym tygodniu dokonał dziejowego osiągnięcia. W poniedziałek został najstarszym liderem rankingu ATP w historii, a w piątek, po zwycięstwie nad De Minaurem, awansował do 77. w karierze półfinału turnieju rangi ATP Masters 1000 i został pod tym względem samodzielnym liderem klasyfikacji wszech czasów. Zdystansował Rafaela Nadala, z którym dzielił dotychczasowy rekord 76. występów w 1/2 finału zawodów złotej serii.

Kolejnym rywalem Djokovicia, triumfatora Rolex Monte-Carlo Masters z sezonów 2013 i 2015, będzie lepszy z part Ugo Humbert - Casper Ruud.

Rolex Monte-Carlo Masters, Monte Carlo (Monako)