Szok w Szanghaju! Carlos Alcaraz pokonany

Carlos Alcaraz odpadł w IV rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. W środę najwyżej rozstawiony Hiszpan niespodziewanie w trzech setach przegrał z Grigorem Dimitrowem.

Marcin Motyka
Carlos Alcaraz PAP/EPA / Andres Martinez Casares / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
Podczas turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju Carlos Alcaraz chciał jak najbardziej zmniejszyć stratę do prowadzącego w światowym rankingu Novaka Djokovicia. Hiszpan celował w 1000 punktów dla triumfatora imprezy. Tymczasem będzie musiał się zadowolić tylko 90 "oczkami" za 1/8 finału. W tej fazie przegrał bowiem 7:5, 2:6, 4:6 z Grigorem Dimitrowem.

Dla najwyżej rozstawionego Alcaraza od początku był to trudny mecz. Hiszpan miał problemy z narzuceniem własnej inicjatywy oraz z serwisem.

W pierwszym secie Alcaraz przegrywał 3:5, ale wykazał się świetnym finiszem i wygrał tę partię 7:5. W dwóch kolejnych już tak dobrze z jego perspektywy nie było. Tenisista z Murcji nie radził sobie z podaniami Dimitrowa, przegrywał też większość ważnych punktów i zdobył zaledwie sześć gemów.

Mecz trwał dwie godziny i dziesięć minut. W tym czasie Alcaraz zaserwował cztery asy, wykorzystał dwa z pięciu break pointów, czterokrotnie został przełamany, posłał 27 zagrań kończących i popełnił sześć niewymuszonych błędów. Z kolei Dimitrowowi zapisano dziesięć asów, 29 uderzeń wygrywających oraz 12 pomyłek własnych.

- Wiedziałem, że muszę wywierać na nim presję. On nie lubi być z tyłu, więc próbowałem sprawiać, by znajdował się w niewygodnych pozycjach - skomentował, cytowany przez atptour.com, 31-latek z Chaskowa, dla którego to pierwsze zwycięstwo nad Alcarazem w ich czwartej konfrontacji.

Tym samym Dimitrow odniósł największe zwycięstwo od października 2021 roku, gdy w Indian Wells pokonał także wówczas drugiego w rankingu Daniła Miedwiediewa. W ćwierćfinale Rolex Shanghai Masters 2023 oznaczony numerem 18. Bułgar zmierzy się z Nicolasem Jarrym, turniejową "22".

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)