Triumf miejscowego idola w Hamburgu. Gospodarze czekali na to 30 lat

Alexander Zverev w dwóch setach pokonał Laslo Djere w finale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 500 w Hamburgu. Zdobył tym samym pierwszy tytuł po 19 miesiącach i został pierwszym od 30 lat niemieckim triumfatorem tej imprezy.

Marcin Motyka
Alexander Zverev Getty Images / Alexander Scheuber / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Alexander Zverev od początku turnieju ATP w Hamburgu prezentował znakomitą formę. Rozstawiony z numerem czwartym Niemiec w drodze do finału nie stracił seta. W meczu o tytuł zmierzył się z Laslo Djere, którego także pokonał w dwóch partiach - 7:5, 6:3.

Spotkanie od początku było wyrównane. W pierwszym secie wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. W dziewiątym gemie Zverev obronił cztery break pointy, a w 12. wywalczył piłkę setową i wówczas popisał się spektakularnym lobem.

W drugiej partii Niemiec wyszedł na prowadzenie 3:1 z przełamaniem. Tę przewagę roztrwonił, ale w siódmym gemie po udanej ofensywnej akcji znów odebrał podanie przeciwnikowi.

Serwując po zwycięstwo, nie zadrżała mu ręka. A po meczbolu, przy którym posłał kończący forhend, dał upust swoim emocjom - padł na kort i ze łzami w oczach celebrował ważny i wyczekiwany triumf.

Dla 26-latka z Hamburga to 20. w karierze tytuł w głównym cyklu. Czekał na niego od listopada 2021 roku, gdy zwyciężył w ATP Finals. Został zarazem pierwszym od 30 lat i triumfu Michaela Sticha niemieckim mistrzem Hamburg European Open. Za triumf otrzyma 500 punktów do światowego rankingu i 342,5 tys. euro premii finansowej.

Z kolei 28-letni Djere poniósł trzecią porażkę w swoim piątym finale na poziomie ATP Tour. Za występ w Hamburgu zainkasuje 300 "oczek" oraz 184,2 tys. euro.

Niemieccy kibice w niedzielę cieszyli się z dubletu. W finale zmagań w grze podwójnej rozstawieni z numerem trzecim Kevin Krawietz i Tim Puetz pokonali 7:6(4), 6:3 oznaczoną "czwórką" belgijską parę Sander Gille / Joran Vliegen. Dla 31-letniego Krawietza to dziewiąty tytuł w głównym cyklu w deblu, a dla 35-letniego Puetza - ósmy.

Hamburg European Open, Hamburg (Niemcy)
ATP 500, kort ziemny, pula nagród 1,831 mln euro
niedziela, 30 lipca

finał gry pojedynczej:

Alexander Zverev (Niemcy, 4) - Laslo Djere (Serbia) 7:5, 6:3

finał gry podwójnej:

Kevin Krawietz (Niemcy, 3) / Tim Puetz (Niemcy, 3) - Sander Gille (Belgia, 4) / Joran Vliegen (Belgia, 4) 7:6(4), 6:3