Asseco Resovia wygrywa i wraca na fotel lidera. Nie przyszło jej to łatwo

Chyba nikt w hali Podpromie nie spodziewał się innego wyniku. Asseco Resovia pokonała zamykający tabelę BBTS Bielsko-Biała 3:0 i wróciła na zwycięskie tory i fotel lidera PlusLigi. Jednak zdominowanie rywala nie udało jej od razu.

Monika Skrzyniarz-Gwizdała
siatkarze Asseco Resovii Rzeszów WP SportoweFakty / Monika Pliś / siatkarze Asseco Resovii Rzeszów
Ostatnie długie przerwy w rozgrywaniu meczów źle działały na Asseco Resovię. Najpierw druzgocąca porażka w Pucharze Polski, a następnie nokaut w Zawierciu i spadek na drugą pozycję w lidze. Mecz z BBTSem miał być dla rzeszowian powrotem na zwycięskie tory, ale i na fotel lidera PlusLigi co im się ostatecznie udało.

Obie drużyny znajdują się na przeciwległych biegunach tabeli i patrząc przez pryzmat całego spotkania było to widać. Jednak warto zaznaczyć, że nie był to ładny mecz w wykonaniu faworytów.

Premierową odsłonę udało im się zdecydowanie otworzyć dominując przyjezdnych. Lepsi byli w ofensywie, ale też w bloku (11:5).

Początkowo bielszczanie skupiali się na prawym skrzydle, podczas gdy Fabian Drzyzga korzystał z innych opcji w ataku. Wówczas jedyną statystyką, w której rzeszowianie przegrywali rywalizację była kontra. Prezentowali się o wiele gorzej i to się na nich zemściło w końcówce seta. Najpierw Wojciech Siek znalazł patent na rzeszowskich atakujących, a następnie Asseco Resovia zaczęła popełniać błędy. Mimo tego, że miała trzy piłki setowe (24:21), po wejściu w pole serwisowe Konstantina Cupkovicia straciła kontrolę i dopiero w grze na przewagi zdołała zamknąć wynik (27:25).

Końcówka pierwszego seta zachwiała pewnością siebie Asseco Resovii, a efektowny blok na Torey'u  Defalco w akcji otwierającej drugą partię jedynie to pogłębiło. Podopieczni Giampaolo Medei na wszystkie niedokładności odpowiadali siłą, którą nie byli w stanie przełamać rywali. Z kolei BBTS swoją grę opierał na wysokiej piłce co było wystarczające przy słabo funkcjonującej rzeszowskiej linii blok-obrona. Stąd ponownie rzeszowianie wygrali seta, lecz przewagę zbudowali chwilę przed decydującą fazą (17:13, 20:15). Wcześniej walka toczyła się punkt za punkt, a włączenie zagrywki Defalco okazało się kluczowe (25:17).

W trzeciej partii rzeszowski skład został przemaglowany. Na boisku zameldowali się Mauricio Borges Almeida da Silva, Michał Kędzierski, Tomasz Piotrowski i Bartłomiej Krulicki. BBTS dotrzymywał im kroku, lecz punkty były zdobywane seriami, a ta największa seria należała do rzeszowian (21:15). Zdobyli ją po dwóch atakach z rzędu Macieja Muzaja, który nie grał pierwszoplanowej roli w meczu. Liderem był Jakub Bucki, który też został wyróżniony statuetką MVP.

Mecz rzeszowsko-bielski był zamykającym 27. kolejkę PlusLigi. Dzięki zwycięstwu za komplet punktów Asseco Resovia wróciła na fotel lidera wyprzedzając Jastrzębski Węgiel i Aluron CMC Warta Zawiercie. Kolejny mecz rozegrają już w piątek z PSG Stal Nysą. Z kolei BBTS nie poprawił swojej pozycji, a po ligowe punktu w najbliższej kolejce pojedzie do Krakowa gdzie zmierzy się z Barkom Każany Lwów.