Skandynawia Open: Triumf Duńczyków, trzecie miejsce dla Szwedów

W dniach 19-20 lipca w Szwecji odbył się turniej Skandynawia Open. Triumfowali Duńczycy, którzy w finale pokonali Serbię 30:28. Wystąpiło trzech zawodników reprezentujących kluby z PGNiG Superligi.

Paweł Nowakowski

Pierwszego dnia rozegrano półfinały. Gospodarze imprezy, Szwedzi rywalizowali z wicemistrzami Europy, Serbami. Spotkanie było niezwykle wyrównane, jednak do przerwy z niewielką przewagą schodzili reprezentanci Trzech Koron - 10:8.

Kluczowa dla losów spotkania okazała się 40 minuta. Ze stanu 14:15 podopieczni Veselina Vukovicia rzucili trzy bramki z rzędu. Serbowie do końca spotkania utrzymywali 2-3 bramkową przewagę, głównie za sprawą dobrze dysponowanego w bramce Darko Stanicia (15 udanych interwencji) i ostatecznie wygrali 23:21.

Trzy bramki zdobył lewoskrzydłowy Orlen Wisły Płock, Ivan Nikcević, a jedno trafienie dorzucił obrotowy Rastko Stojković (Vive Targi Kielce).

W drugim półfinale mistrzowie Europy, Duńczycy pewnie pokonali Norwegię 35:23. Najskuteczniejszym zawodnikiem w zespole Ulrika Wilbeka był rozgrywający BM Atletico Madryt, Nikolaj Markussen, zdobywca 7 bramek.

Półfinały

Szwecja – Serbia 21:23 (10:8)

Szwecja: M. Anderson, Sjostrand - Doder 5, Du Rietz 4, Kallman 2, Ekberg 2, Jakobsen 2, Petersen 2, Karlson 1, K. Anderson 1, Zarisson 1, Gustafson, Nilson, Jernemyr, Olsson.

Serbia: Stanić, Marjanac - Sesum 1, Vujin 5, Prodanović 5, Nikcević 4, Ilić 4 (3k), Cutura 2, Manojlović, Toskić, Marković, Stojković 1, Stanković 1, Rnić, Beljanski, Vucković.

Dania – Norwegia 35:23 (19:14)

Dania: Landin, Cleverly - Markussen 7, M. Hansen 4, H. Toft Hansen 4, Mogensen 4, Eggert 4, M. Knudsen 4, Lauge Schmidt 3, Lindberg 2, L. Svan Hansen 1, Spellerberg 1, Boesen 1.

Norwegia: Rambo 5, Sörheim 4, Björnsen 3, Strömberg 3, Hippe 2, Röe 1, Barthold 1, Gullerud 1, Lindboe 1, Robin 1, Tönnesen 1, Kristensen 1.

----------------------

Emocje jedynie do przerwy zobaczyli kibice zgromadzeni na meczu o trzecie miejsce w którym gospodarze rywalizowali z Norwegią. Podopieczni Roberta Hedina kroku czterokrotnym mistrzom świata i Europy dotrzymywali do 30 minuty. Po zmianie stron Szwedzi zanotowali imponujący początek (5:0) i systematycznie powiększali przewagę, która ostatecznie wyniosła 12 trafień - 34:26.

W finale Skandynawia Open doszło do powtórki... finału ME. Serbowie mieli więc idealną okazję do rewanżu za porażkę poniesioną w styczniu. Z początku obie drużyny szły cios za cios, dopiero po kwadransie uwidoczniła się przewaga Duńczyków, głównie za sprawą duetu Mikkel Hansen - Anders Eggert - 16:12 (30').

Po zmianie stron Serbia wzięła się do odrabiania strat, lecz nie przynosiło to spodziewanych efektów. Gdy na tablicy świetlnej było 26:20 wydawało się, że jest po meczu. Momir Ilić natchnął jednak swój zespół do walki (26:24). Trzynaście sekund przed końcową syreną było już tylko 29:28, lecz decydujący cios zadali Duńczycy, którym tym samym triumfowali w turnieju.

Cztery bramki dla Serbii rzucili Ivan Nikcević (Orlen Wisła Płock) i Rastko Stojković (Vive Targi Kielce). Szkoleniowiec Serbów po turnieju ogłosi ostateczny skład na IO w Londynie.