Liga Europy: Sevilla znów pokazała klasę, hat-trick Higuaina, Everton broni honoru Anglii

Obrońca tytułu z Sewilli jest już jedną nogą w ćwierćfinale. Wygrały również Everton oraz SSC Napoli, natomiast remisem zakończyło się zacięte spotkanie Fiorentiny z AS Romą.

Konrad Kostorz
AS Roma remisuje nie tylko w Serie A. Wicemistrz Włoch, który w 10 ostatnich meczów ligowych 8 razy podzielił się punktami z rywalami (!), osiągnął korzystny dla siebie wynik we Florencji. Podopieczni Rudiego Garcii przegrywali od 17. minuty, kiedy Josip Ilicić precyzyjnym uderzeniem niemal w okienko nie dał szans Łukaszowi Skorupskiemu.Po godzinie rywalizacji i faulu Neto na Juanie Manuelu Iturbe arbiter podyktował rzut karny dla drużyny z Wiecznego Miasta. Do piłki podszedł Adem Ljajić i nie zdołał zaskoczyć brazylijskiego bramkarza! Roma zmarnowała wyśmienitą szansę, ale nieco ponad kwadrans później Seydou Keita uderzeniem głową po dośrodkowaniu Alessandro Florenziego z kornera doprowadził do wyrównania. Skorupski na Stadio Artemio Franchi wypadł nieźle i popisał się kilkoma skutecznymi paradami.
Sevilla FC nieustannie spisuje się w Lidze Europy na miarę oczekiwań. Obrońcy tytułu po wyeliminowali silnej Borussii M'gladbach (1:0 i 3:2) trafili na znajdujący się w wysokiej formie Villarreal, ale już na półmetku dwumeczu awans mają praktycznie w kieszeni. Vitolo zdobył najszybszego gola w historii rozgrywek, a jeszcze przed przerwą celną "główką" popisał się Stephane M'Bia. Żółte Łodzie Podwodne złapały kontakt tuż po zmianie stron, ale bardzo szybko Kevin Gameiro skorzystał z podania Vicente Iborry. Grzegorz Krychowiak rozegrał w zwycięskim zespole całe zawody i został ukarany żółtą kartką. Angielskie zespoły zawodzą na arenie międzynarodowej, ale nie dotyczy to Evertonu, któremu paradoksalnie w Premier League bliżej do strefy spadkowej niż walki o najwyższe cele. The Toffies od 14. minuty przegrywali z Dynamem po dośrodkowaniu Andrija Jarmolenki i strzale Ołeha Husiewa, ale zdołali odnieść zwycięstwo. Najpierw po świetnej akcji Romelu Lukaku trafił Steven Naismith, a w końcówce belgijski napastnik nie zmarnował rzutu karnego. Liverpoolczycy dyktowali warunki gry i byli lepsi od Ukraińców, ale kwestia awansu pozostaje otwarta. Łukasz Teodorczyk cały mecz obejrzał z perspektywy ławki rezerwowych.

Złe miłego początki - mogą powiedzieć po czwartkowym występie gracze Napoli. Już w 2. minucie weteran Kevin Kuranyi wygrał pojedynek powietrzny i pokonał Mariano Andujara, jednak później na murawie błyszczeli tylko Włosi. Asem atutowym w talii Rafaela Beniteza okazał się Gonzalo Higuain, który skompletował hat-tricka. Najpierw posłał piłkę do bramki głową, następnie wykorzystał rzut karny i wreszcie w 55. minucie przymierzył nie do obrony z woleja. Odnotujmy, że Dynamo doznało pierwszej porażki w tej edycji Ligi Europy po odniesieniu siedmiu kolejnych zwycięstw.

Wyniki pierwszych meczów 1/8 finału Ligi Europy:

Villarreal CF - Sevilla FC 1:3 (0:2)
0:1 - Vitolo 1'
0:2 - M'Bia 26'
1:2 - Vietto 48'
1:3 - Gameiro 50'

Villarreal: Asenjo - Perez, Musacchio (84' Dorada), Bailly, Costa - Gomez (46' Campbell), Trigueros, Dos Santos, Czeryszew - Uche (68' Moreno), Vietto.

Sevilla: Rico - Figueiras, Pareja, Carrico, Tremoulinas - M'Bia, Krychowiak - Vidal, Iborra (75' Banega), Vitolo (78' Reyes), Gameiro (65' Bacca).

SSC Napoli - Dynamo Moskwa 3:1 (2:1)
0:1 - Kuranyi 2'
1:1 - Higuain 25'
2:1 - Higuain (k.) 31'
3:1 - Higuain 55'

Napoli: Andujar - Henrique, Koulibaly (9' Albiol), Britos, Ghoulam - Jorginho, Inler - Callejon (82' Zuniga), de Guzman (70' Hamsik), Mertens - Higuain.

Dynamo: Gabułow - Kozłow, Hubocan, Samba, Żyrkow - Valbuena (72' Jonow), Zobnin, Vainqueur, Dzsudzsak (90+2' Taszajew) - Kuranyi (62' Buttner).

Czerwona kartka: Zobnin /46' za drugą żółtą/ (Dynamo).

ACF Fiorentina - AS Roma 1:1 (1:0)
1:0 - Ilicić 17'
1:1 - Keita 77'

Fiorentina: Neto - Tomović, Rodriguez, Basanta, Alonso - Badelj, Pizarro (45+1' Fernandez), Valero (72' Aquilani) - Joaquin, Ilicić (81' Babacar), Salah.

Roma: Skorupski - Torosidis, Manolas (26' Astori), Yanga-Mbiwa, Holebas - Nainggolan, De Rossi (22' Pjanić), Keita - Florenzi, Ljajić (76' Gervinho), Iturbe.

Everton - Dynamo Kijów 2:1 (1:1)
0:1 - Husiew 14'
1:1 - Naismith 39'
2:1 - Lukaku (k.) 81'

Everton: Howard - Coleman, Alcaraz, Jagielka, Garbutt - McCarthy, Barry - Naismith, Barkley (74' Osman), Mirallas (64' Kone) - Lukaku.

Dynamo: Szowkowski - Vida, Dragović, Silva, Antunes - Veloso (85' Czumak), Sydorczuk - Husiew (76' Kraweć), Bujalski (67' Garmasz), Jarmolenko - Mbokani.

Liga Europy: Za wysokie progi dla Torino, Kamil Glik i spółka bezradni z Zenitem

Oglądaj mecz Real Betis - Sevilla FC na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy AS Roma Łukasza Skorupskiego wyeliminuje z Ligi Europy Fiorentinę?