Puchar Ligi Angielskiej: Tottenham Hotspur w finale, choć pachniało sensacją

Tottenham Hotspur rywalem Chelsea w finale Pucharu Ligi Angielskiej. W dwumeczu z Sheffield United Koguty wywiązały się z roli faworyta, choć w pewnym momencie pachniało sensacją.

Szymon Mierzyński
Ekipa Mauricio Pochettino wygrała pierwsze spotkanie 1:0, zatem jechała na Bramall Lane z niewielkim zapasem. Gospodarze musieli zwyciężyć w rewanżu różnicą jednego gola, by doprowadzić do dogrywki (w Pucharze Ligi Angielskiej dopiero od niej obowiązują klasyczne reguły pucharowe, w których znaczenie mają bramki zdobyte na wyjeździe).Początkowo wszystko układało się po myśli londyńczyków. W 28. minucie przepięknym uderzeniem w samo okienko z rzutu wolnego prowadzenie dał im Christian Eriksen i wydawało się, że Szable nie mają szans na nawiązanie walki o awans.
Bardzo ciekawie zrobiło się jednak w ostatnim kwadransie. Mistrzowskim posunięciem Nigela Clougha okazało się wprowadzenie do gry Che Adamsa, który już kilka minut po wejściu na boisku skompletował dublet! Najpierw płaskim strzałem w długi róg zamknął dośrodkowanie Ryana Flynna z prawego skrzydła, a po chwili przejął futbolówkę po centrze Jamiego Murphy'ego, zbiegł na środek pola karnego i wpakował ją do siatki z 13 metrów, choć pomógł mu nieco rykoszet od rozpaczliwie interweniującego Erica Diera.

W tym momencie gospodarze (zajmujący 9. miejsce w tabeli League 1) zagwarantowali sobie dogrywkę, lecz ostatecznie do niej nie doszło, bo w 88. minucie decydujący cios zadał Tottenham. Eriksen wystartował do prostopadłego podania Harry'ego Kane'a i z zimną krwią pokonał Marka Howarda uderzeniem w kierunku dalszego słupka.

Dzięki remisowi 2:2 Koguty awansowały do finału i 1 marca na Wembley zagrają o główne trofeum z Chelsea.

Sheffield United - Tottenham Hotspur 2:2 (0:1)
0:1 - Christian Eriksen 28'
1:1 - Che Adams 77'
2:1 - Che Adams 79'
2:2 - Christian Eriksen 88'
pierwszy mecz 0:1, awans: Tottenham Hotspur

Sheffield United: Mark Howard - Ryan Flynn, Chris Basham, Jay McEveley, Bob Harris, Michael Doyle (65' Louis Reed), Jamal Campbell-Ryce (74' Che Adams), Stefan Scougall, Jose Baxter, Jamie Murphy, Marc McNulty (74' Michael Higdon).

Tottenham Hotspur: Michel Vorm - Kyle Walker, Eric Dier, Jan Vertonghen, Ben Davies, Benjamin Stambouli, Ryan Mason (90+1' Danny Rose), Erik Lamela (74' Andros Townsend), Moussa Dembele (66' Paulinho), Christian Eriksen, Harry Kane.

Żółte kartki: Michael Doyle, Ryan Flynn, Chris Basham (Sheffield United) oraz Kyle Walker, Ryan Mason, Moussa Dembele (Tottenham Hotspur).