Wysokie wyniki, dramaturgia, walka do ostatnich minut - w meczach Wisły Kraków z Lechem Poznań nie brakowało niczego

Niedzielne starcie Wisły Kraków z Lechem Poznań będzie już 97. w historii najwyższej klasy rozgrywkowej. W ostatnich latach potyczki tych drużyn bywały bardzo ciekawe.

Szymon Mierzyński
W dotychczasowych 96 meczach lepszym bilansem może się pochwalić Biała Gwiazda, która zanotowała 38 zwycięstw przy 23 remisach i 35 triumfach ekipy ze stolicy Wielkopolski. Bilans bramek też przemawia na jej korzyść (141:125).Pod Wawelem statystyki są jeszcze lepsze dla krakowian. Tam na 47 pojedynków udało im się wygrać 27, ponadto zanotowali 13 wyników nierozstrzygniętych oraz 7 porażek (bilans goli to 96:40).
Które bezpośrednie spotkania w ostatnich latach były najciekawsze i najbardziej spektakularne?

5:1 - Tomasz Iwan (sam.) 87'

To była najwyższa porażka Kolejorza z Białą Gwiazdą w minionej dekadzie. Poznaniacy stracili pod Wawelem aż pięć bramek, zdobywając zaledwie jedną. Co ciekawe, mimo że minęło już dziewięć lat, w niedzielę możemy zobaczyć na murawie nawet kilku piłkarzy, którzy brali udział w tamtym pojedynku. W Lechu to Krzysztof Kotorowski, zaś w Wiśle Arkadiusz Głowacki, Dariusz Dudka i Paweł Brożek.

3:3 - Piotr Brożek 90+2'

To zdecydowanie najpiękniejsze widowisko, jakie stworzyły w ostatnich latach Lech i Wisła. Poznaniacy szybko ułożyli sobie mecz, przez długie fragmenty mieli w garści nawet dwubramkowe prowadzenie, ale goście pokazali niesamowity charakter i po dwóch golach w końcówce wyszarpnęli remis.

4:2 - Cleber (sam.) 90'

Pierwsza połowa tego spotkania była dla Lecha bodaj najgorszą w całym sezonie 2007/2008. Stracił wówczas cztery gole i już w przerwie mógł w zasadzie jechać do domu. Ostatecznie udało mu się nieco poprawić wynik i porażka 2:4 nie wyglądała najgorzej. Nie zmienia to jednak faktu, że poznaniacy ani przez chwilę nie mogli marzyć o punktach.