Kluczowa wygrana Hiszpanii. Tymczasem Chorwacja ma kłopot

Wygrana 1:0 Hiszpanii w Norwegii dała awans do Euro 2024 jednocześnie La Roja, a także Szkotom. Dwie porażki w październikowych meczach sprowadziły problemy na Chorwatów. Tym razem zostali pokonani 1:2 przez Walię.

Gavi po zdobyciu gola w meczu Hiszpanii z Norwegią PAP/EPA / Frederik Ringnes / Gavi po zdobyciu gola w meczu Hiszpanii z Norwegią
Dla Norwegii mecz z Hiszpanią był kluczowym w eliminacjach. Potrzebowała kompletu punktów do wyprzedzenia w tabeli La Roja i zwiększenia swoich szans na awans z grupy. Drużyna ze Skandynawii tradycyjnie liczyła na błyskotliwość napastników Erlinga Haalanda i Alexandra Sorlotha. Hiszpanie poradzili sobie w obronie, a w 49. minucie zdobyli gola na 1:0 strzałem Gaviego w zamieszaniu po wrzutce.

Turcja wygrała w poprzednim meczu z Chorwacją w Osijeku. Dzięki temu wynikowi mocno przybliżyła się do awansu i nie wyobrażała sobie potknięcia w spotkaniu w Konyi z Łotwą. Była faworytem, ale historia rywalizacji w Łotwą pokazywała, że była ona nadspodziewanie niewygodnym rywalem dla zespołu znad Bosforu. Trochę na potwierdzenie, Turcja potrzebowała blisko godziny na zdobycie gola. Później poszło już z górki i faworyt zwyciężył 4:0.

Wspomniani Chorwaci polecieli do Walii zrehabilitować się za porażkę z Turcją. Smoki nie prezentują się dobrze w eliminacjach, ale na własnym stadionie potrafią wysoko zawiesić poprzeczkę faworytom. Dwa ostatnie mecze Walii z Vatrenimi kończyły się remisem 1:1. Najważniejszym piłkarzem niedzielnego starcia był Harry Wilson, który w kwadransie po przerwie oddał dwa strzały do bramki Chorwacji. Pozwoliły one wygrać 2:1. Drużyna z Bałkanów musi martwić się o awans przynajmniej do listopada.

Rumunia była na miejscu premiowanym awansem, ale akurat ostatni, bezbramkowy remis z Białorusią nie przyniósł jej chluby. Rumuni zamierzali nastawić celowniki w konfrontacji u siebie z Andorą, która nie słynie z solidności w obronie. Gospodarze tym razem nie zawiedli i już w pierwszej połowie, zdobyciem trzech goli, praktycznie zagwarantowali sobie zwycięstwo. Ostatecznie konfrontacja zakończyła się wynikiem 4:0.