Suzuki I liga. Wrocławskie drużyny wygrały po dogrywkach. Kolejna niespodzianka Wisły Chemart

Mnóstwo emocji w sobotnich meczach 11. kolejki Suzuki I ligi. Koszykarze TBS Śląska II Wrocław wygrali po dogrywce z Energa Kotwicą Kołobrzeg 77:74. Dogrywki do zwycięstwa potrzebował również drugi wrocławski zespół.

Patryk Neumann
koszykarze TBS Śląsk II Wrocław Facebook / Karolina Bąkowicz, slaskpolskikosz.pl / Na zdjęciu: koszykarze TBS Śląsk II Wrocław
Sobota z Suzuki I ligą zaczęła się od emocjonującego spotkania. TBS Śląsk II Wrocław prowadził 13: 4, a dziewięć punktów w tym czasie zdobył Sebastian Bożenko. Po 40 minutach było 69:69, a dogrywkę od czterech "oczek" rozpoczęli gospodarze.

Dość niespodziewanie rywale wyszli na prowadzenie w samej końcówce po trafieniach Piotra Robaka i Szymona Pawlaka. Decydujący cios rzutem za trzy punkty zadał jednak Bożenko, a wynik na linii rzutów wolnych ustalił Paweł Strzępek. Energa Kotwica Kołobrzeg nie zdołała odpowiedzieć i nie przełamała wyjazdowej niemocy. TBS Śląsk natomiast zwyciężył po trzech porażkach z rzędu.

Gospodarze popełnili aż 27 strat przy 19 przeciwnika. Mieli jednak zdecydowanie więcej zbiórek (59:46). Szymon Tomczak do 10 punktów dołożył 16 zbiórek, dwa bloki, ale również pięć strat. Sebastian Bożenko zdobył 25 punktów (8/20 z gry). Miał też sześć zbiórek, cztery asysty i siedem strat. W Energa Kotwicy Piotr Robak miał 18 punktów (6/14 z gry), dziewięć zbiórek i cztery przechwyty. Mateusz Stawiak uzyskał 19 punktów, sześć zbiórek i trzy bloki, a 12 zbiórek i dwa bloki dodał Michał Sadło.

Niepokonany na wyjazdach pozostał WKK, który w całym sezonie ma bilans 6-1. Czwartej porażki doznał natomiast Rawlplug Sokół Łańcut, bo uległ rywalowi z Wrocławia 88:92. Goście po ośmiu punktach z rzędu schodzili na przerwę z prowadzeniem 55:43. Później dali się dogonić, ale w końcówce ważne trzy punkty zdobył dla nich Piotr Niedźwiedzki.

Po nieudanej kanonadzie z dystansu łańcucianie byli w beznadziejnej sytuacji. Pozostawały im już niespełna dwie sekundy, ale kapitalną "trójkę" dającą dogrywkę trafił Michał Jankowski. W całym meczu miał 27 punktów (5/10 za trzy) i pięć zbiórek. Ostatecznie to nic nie dało, bo przyjezdni nie podłamali się zmarnowaną szansą i w dodatkowych pięciu minutach przeważali dowożąc cenny sukces. Dla Rawlplug Sokoła Filip Małgorzaciak uzyskał 18 punktów i osiem zbiórek, a Patryk Pełka 12 punktów i 10 zbiórek. Najskuteczniejszy w WKK był Szymon Kiwilsza (18 punktów i sześć zbiórek).

Niepokonana u siebie pozostała Pogoń Prudnik, która wygrała z Dzikami Warszawa 78:76. Goście roztrwonili 12 punktów przewagi, ale w gorącej końcówce po trafieniu Karola Dębskiego prowadzili 76:75. "Trójką" na zwycięstwo odpowiedział Patryk Garwol. Dziki miały jeszcze szansę, ale Piotr Pamuła nie trafił.

Wygrała też Weegree AZS Politechnika Opolska, która pokonała Elektrobud-Investment ZB Pruszków 97:92. Gospodarze odrobili 14 punktów. W końcówce prowadzili nawet 94:83. Lepiej finiszowali przyjezdni, ale nie zdołali już odwrócić losów meczu. Z double-double zawody skończył Michał Kierlewicz. Koszykarz Elektrobud-investment ZB miał 20 punktów, 11 asyst oraz siedem zbiórek.

Bez zwycięstwa pozostała Zetkama Doral Nysa Kłodzko, która doznała ósmej porażki. Gospodarze postawili jednak trudne warunki faworyzowanemu Górnikowi Trans.eu Wałbrzych i to pomimo straty już po minucie kontuzjowanego Krzysztofa Krajniewskiego. Goście odskoczyli na 10 punktów w trzeciej kwarcie, ale to nie był koniec emocji. Zetkama Doral Nysa zbliżyła się na 65:68. Finisz należał jednak do koszykarzy z Wałbrzycha, którzy wygrali 82:70 i legitymują się bilansem 7-2.

Górnik Trans.eu trafił tylko 3/15 prób za trzy. W decydujących momentach skuteczny był najlepszy strzelec gości. Krzysztof Jakóbczyk zdobył 18 punktów, a double-double miał Bartłomiej Ratajczak (13 punktów i 11 zbiórek). Zetkamę Doral Nysa w grze trzymał Marcin Kowalski (23 punkty, 7/11 z gry), a 12 punktów, 10 zbiórek i cztery asysty dodał Rafał Wojciechowski.

Na koniec największa niespodzianka. Po sześciu zwycięstwach z rzędu drugiej porażki doznał GKS. Lepsza w Tychach okazała się TS Wisła Chemart Kraków (87:74). Dla gości był to trzeci sukces w tym sezonie, a drugi wyjazdowy. Tydzień temu zaskoczyli oni w Łowiczu. Dla Wawelskich Smoków 25 punktów i dziewięć zbiórek uzyskał Michał Chrabota, a Artur Włodarczyk do 10 punktów dodał dziewięć asyst. W GKS-ie double-double (16 punktów i 11 zbiórek) osiągnął Patryk Kędel, a Radosław Trubacz rzucił 18 "oczek" (4/7 za trzy).

Wyniki sobotnich spotkań 10. kolejki Suzuki I ligi:

TBS Śląsk II Wrocław - Energa Kotwica Kołobrzeg 77:74 (21:22, 19:20, 18:12, 11:15, d. 8:5)

TBS Śląsk II: Bożenko 25, Leńczuk 13, Tomczak 10, Wójcik 10, Walski 7, Góreńczyk 4, Kozłowski 4, Strzępek 4, Żeleźniak 0.

Energa Kotwica: Stawiak 19, Robak 18, Wyszkowski 14, Pawlak 12, Kruszczyński 3, Marek 3, Sadło 3, Daszke 2.

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Górnik Trans.eu Wałbrzych 70:82 (19:20, 16:20, 21:24, 14:18)

Zetkama Doral Nysa: Kowalski 23, Wojciechowski 12, Krakowczyk 10, Nowakowski 10, Nowicki 8, Ochońko 4, Szymański 3, Krajniewski 0.

Górnik Trans.eu: Jakóbczyk 18, Ratajczak 13, Bojanowski 11, Cechniak 11, Zywert 7, Durski 6, Koperski 6, Malesa 6, Wróbel 4.

Pogoń Prudnik - Dziki Warszawa 78:76 (14:18, 17:20, 21:17, 26:21)

Pogoń: Madziar 20, Mordzak 14, Garwol 12, Kutta 10, Pisarczyk 10, Nowakowski 7, Sanny 5.

Dziki: Krefft 16, Koźluk 15, Wojtyński 14, Pamuła 12, Dębski 7, Grochowski 6, Tokarski 6, Kucharski 0, Marchoff 0, Nowerski 0, Piliszczuk 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - WKK Wrocław 88:92 (20:26, 23:29, 23:15, 14:10, d. 8:12)

Rawlplug Sokół: Jankowski 27, Małgorzaciak 18, Pełka 12, Zaguła 9, Fraś 8, Klima 6, Kulikowski 4, Czerwonka 2, Majka 2, Karolak 0.

WKK: Kiwilsza 18, Niedźwiedzki 14, Koelner 11, Rutkowski 11, Jędrzejewski 9, Prostak 9, Sitnik 8, Patoka 6, Uberna 6.

Weegree AZS Politechnika Opolska - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 97:92 (25:29, 23:27, 23:20, 26:16)

Weegree AZS Politechnika: Wilk 18, Szymański 16, Brenk 14, Kaczmarzyk 13, Łabinowicz 13, Lewiński 11, Piszczatowski 8, Skiba 4, Jodłowski 0.

Elektrobud-Investment ZB: Kierlewicz 20, Janik 17, Tyszka 12, Sobczak 10, Suliński 8, Szwed 8, Pawlak 7, Proczek 6, Czosnowski 3, Drewniak 1, Czemerys 0.

GKS Tychy - TS Wisła Chemart Kraków 74:87 (20:28, 27:16, 10:21, 17:22)

GKS: Trubacz 18, Kędel 16, Stryjewski 16, Karpacz 10, Wrona 7, Mąkowski 4, Śpica 2, Woroniecki 1, Grochowski 0.

TS Wisła Chemart: Chrabota 25, Żaczek 16, Bogdanowicz 11, Gorgoń 10, Włodarczyk 10, Maj 8, Rajewicz 5, Zgłobicki 2, Czyż 0, Krakowiak 0, Wojciechowski 0.