NBA: Portland rozbiło Phoenix, koniec serii Gortata

Portland Trail Blazers w pełni zrewanżowali się Phoenix Suns za porażkę z 6 stycznia i pokonali zespół Marcina Gortata aż 109:71. Polak przerwał serię meczów z double-double i w piątkową noc zapisał na swoim koncie 8 punktów i 10 zbiórek, przy słabej skuteczności 3/10.

Jacek Konsek

Słońca poległy po raz trzeci z rzędu i ósmy w ostatnich dziesięciu spotkaniach. 38-punktowa porażka w Rose Garden to trzeci najgorszy wynik w historii klubu oraz najmniejsza zdobycz punktowa od 2002 roku...

- Musimy dokonać jakiejś zmiany. Trzeba coś zrobić, ponieważ to wszystko nie pracuje tak jak powinno - powiedział Alvin Gentry, który miał na myśli zmiany personalne w wyjściowym składzie na sobotni mecz z Memphis Grizzlies.

Suns, mimo wygrania 24:21 premierowej odsłony, w drugiej kwarcie zdobyli ledwo dziewięć punktów, a w trzeciej tylko o trzy więcej. Emocji w tym meczu było jak na lekarstwo - w drugiej połowie Smugi popisywały się efektownymi akcjami, a dał odpocząć swoim liderom - Gortatowi i Nashowi.

- Nie możemy zdobywać dziewięciu punktów w kwarcie i liczyć, że uda się pozostać w meczu. Nie wykonaliśmy dobrej pracy - mieliśmy wiele strat i zawiodła skuteczność - analizował Gentry.

Marcin Gortat spędził na parkiecie niecałe 28 minut, w czasie których wywalczył 8 punktów i miał 10 zbiórek. Polak chybił siedem z dziesięciu prób z gry, oraz dwie z czterech na linii rzutów wolnych. Miał również trzy straty i dwukrotnie został zablokowany. Nasz rodak tym samym przerwał serię dziewięciu meczów z double-double.

Tylko Grant Hill (12) i Sebastian Telfair (10) zgromadzili więcej punktów od Gortata. Steve Nash miał pięć oczek. Wśród zwycięzców brylował LaMarcus Aldridge, autor 23 punktów, a Marcus Camby zebrał aż 20 piłek.

***

Po sześciu meczach przerwy do gry wrócił Dwyane Wade. "Flash" zdobył 28 punktów i wraz z LeBronem Jamesem (31 pkt) poprowadzili Miami Heat do wygranej nad New York Knicks 99:89. Wade zaprezentował kilka efektownych akcji i potwierdził, że po kontuzji kostki nie ma już śladu.

- Naprawdę fajnie jest wrócić do gry. Czułem się świetnie - powiedział Wade, który wykorzystał 11 z 19 rzutów z gry. Dla Żaru było to 14 zwycięstwo w 19 meczu tego sezonu. Już w niedzielę zespół Erika Spolestry zagra z Chicago Bulls w hicie Konferencji Wschodniej.

Knicks, którzy grali bez Carmelo Anthony'ego, oddali aż 43 rzuty za trzy punkty, co jest jedynym z najlepszych osiągnięć w historii NBA. Trafili 18 prób, z czego siedem Bill Walker, autor 21 punktów.

Coraz lepiej radzi sobie Minnesota Timberwolves, która w całym poprzednim sezonie wygrała tylko 17 razy, a obecnie ma już dziewięć wiktorii. Co więcej, po raz pierwszy od 12 lat Leśne Wilki dwa razy z rzędu pokonały San Antonio Spurs. W piątek kluczowymi zawodnikami byli Ricky Rubio i Kevin Love - duet wyrastający na czołową parę w NBA.

Hiszpan zdobył 18 oczek, z czego dziewięć w decydującej kwarcie, a także rozdał 10 asyst. Love jak zwykle zanotował double-double, w postaci 18 oczek i 16 zbiórek. - W poprzednim sezonie nie graliśmy dobrze, dlatego nie wygrywaliśmy meczów. Teraz jesteśmy pewni siebie. Bardzo pewni - przyznał Love.

Jeszcze na 3,5 minuty przed końcową syreną Ostrogi po trójce Gary'ego Neala prowadziły 79:77, lecz finisz należał już tylko od Minny. Rubio i Love zdobyli osiem punktów podczas serii 10:0.

- Powiedziałem im w przerwie: "jak nie chcecie grać, to zostańcie w szatni, bo to nie ma sensu. Powinniśmy ten zespół pokonać, a tymczasem oni nas demolują". Jak na nich patrzyłem to wyglądali jakby nie chcieli grać - powiedział Dwight Howard po kolejnej fatalnej wpadce w wykonaniu Orlando Magic.

Magia poległa 67:93 z New Orleans Hornets, którzy przerwali serię dziewięciu kolejnych porażek. 28 punktów i 16 zbiórek wywalczył "Superman", lecz nie otrzymał dostatecznego wsparcia od pozostałych kolegów. W szeregach Szerszeni świetnie zagrał zmiennik Carl Landry, który w 25 minut zgromadził 17 punktów i sześć zbiórek.