Puchar Europy: Bizkaia Bilbao ostatnim uczestnikiem

Bizkaia Bilbao i BC Donieck po losowaniu grup EuroCup nadal nie były pewne swojego udziału w tych rozgrywkach. Rewanżowy mecz wyłonił jednak ostatni klub, który weźmie udział w Pucharze Europy. Została nim Bizkaia Bilbao.

Osiem punktów zaliczki z pierwszego meczu na Ukrainie przywiozła do Hiszpanii drużyna BC Donieck. Cel nadrzędny był taki, aby wygrać, ale przegrać różnicą nie większą niż siedem punktów. Tego nie udało się jednak utrzymać, bowiem gospodarze wygrali 90:79, czyli różnicą, która tego dnia premiowała ekipę z Bilbao udziałem w rozgrywkach zaplecza Euroligi, czyli Pucharu Europy.

Zaczęło się dobrze dla Bilbao, które już w pierwszych minutach tego meczu narzuciło swój styl gry i prowadziło 10:2 po czterech i pół minucie gry. Taki stan rzeczy nie utrzymywał się jednak zbyt długo, ponieważ ekipa przyjezdna jeszcze przed końcem pierwszej części meczu zniwelowała straty do drużyny trenera Txusa Vidorrety i przegrała tę część gry zaledwie czterema punktami i po rzucie za trzy w ostatniej sekundzie Warrena.

To jednak był tylko początek dominacji gospodarzy, którzy w drugiej kwarcie urządzili sobie prawdziwą rzeź, a BC Donieck został kompletnie zepchnięty do obrony, która notabene była bardzo słaba w tym fragmencie meczu. Goście stracili w nim aż 30 punktów, a zdołali rzucić zaledwie 12. Świetnie spisywał się szczególnie Marko Banić, który w całym meczu rzucił 28 punktów dla swojej drużyny, a ta prowadził do przerwy różnicą aż 22 punktów!

To jednak nie załamało przyjezdnych. Rozmowa w szatni z trenerem Ramunasem Batautasem przyniosła pozytywny skutek, bowiem w trzeciej kwarcie role jakby się odmieniły. Przegrana druga części gry 12:30 przez gości, a trzecia wygrana 29:12 niejako pozwoliły powrócić do stanu z początku meczu, który zaczynał się jakby od nowa i w tym momencie to Ukraińcy byli bliżsi awansu.

Jeszcze na 50 sekund przed końcem tego spotkania gospodarze prowadzili tylko 79:74 i taki wynik radował kibiców na Ukrainie, jednak przez ten czas Bilbao zdołało rzucić aż 11 punktów, a straciło tylko pięć i nie dość, że straty z pierwszego meczu zostały zniwelowane, to jeszcze udało im się wywalczyć dodatkowe trzy punkty przewagi, które dały upragniony awans do rozgrywek Pucharu Europy. Bizkaia Bilbao będzie grała w grupie E, a jej przeciwnikami będą Spirou Basket, Turk Telekom Ankara i Spartak St. Petersburg.

Bizkaia Bilbao - BC Donieck 90:79 (23:19, 30:12, 12:29, 25:19)

(Banic 28, Warren 17, Mumbru 13, Salgado 12 - Perry 26, Owens 19, Drozdov 11, Tucker 10)

Grupy EuroCup

Grupa A: Alba Berlin, Azowmasz Mariupol, Galatasaray Stambuł, BancaTercas Teramo,

Grupa B: Le Mans Sarthe, Hemofarm Vrsac, BC Triumph Moskwa, Walencja BC,

Grupa C: Aris Saloniki, KK Zadar, Siauliai, Hapoel Jerozolima,

Grupa D: DKV Joventut Badalona, Unics Kazań, Telekom Basket Bonn, Besiktas Stambuł,

Grupa E: Spirou Basket, Turk Telekom Ankara, Spartak St. Petersburg, Bilbao Baskets,

Grupa F: Benetton Treviso, Crvena Zvezda, Cholet Basket, Dynamo Moskwa,

Grupa G: Sluc Nancy, Gran Canaria, PGE Turów Zgorzelec, Panellinios,

Grupa H: BK Ventspils, Cez Basket Nymburk, Lauretana Biella, Brose Baskets Bamberg.