Nasza sonda: Im niższa liga, tym większe poparcie dla tłumika Demskiego

FIM odmówił przyznania homologacji tłumikowi Leszka Demskiego. Czy mimo tego powinien zostać dopuszczony do rozgrywek w Polsce? Zwolenników tego rozwiązania jest więcej niż można było się spodziewać.

Michał Wachowski
Michał Wachowski

Kongres FIM, który obradował w pierwszej połowie lutego w Genewie uznał, iż polski tłumik nie może otrzymać homologacji. Decyzja ta jest nieodwołalna, pomimo że w uzasadnieniu przesłanym konstruktorowi - Leszkowi Demskiemu, nie pojawiła się argumentacja, dlaczego homologacja nie została przyznana. - Moje zdziwienie budzi głównie fakt, że nie otrzymaliśmy wyników testów. Otrzymaliśmy suchą informację, że homologacja nie została przyznana - mówił w rozmowie ze SportoweFakty.pl polski sędzia żużlowy.

Decyzją FIM oburzeni byli eksperci i inni przedstawiciele środowiska żużlowego. - Jeśli ktoś blokuje wejście produktu na rynek europejski, to prawnicy powinni się tematem aktywnie zająć i to jak najszybciej. Takich sytuacji jest wiele i pozytywne rozwiązanie w przypadku tłumika mogłoby dać dobry przykład. Nie można robić, czego się tylko chce, bo żużel również podlega różnym normom i uregulowaniom związanym z konkurencją europejską - ocenił ekspert naszego portalu, Krzysztof Cegielski.

Z decyzją FIM nie pogodził się także przewodniczący GKSŻ - Piotr Szymański, który nie wykluczył tego, iż tłumik konstrukcji Leszka Demskiego zostanie dopuszczony do użytku w polskich rozgrywkach ligowych. - Będziemy na ten temat na pewno rozmawiać w tym tygodniu w gronie GKSŻ i ENEA Ekstraligi. Chcemy odbyć takie rozmowy również z zawodnikami, głównie tymi topowymi. Trzeba ich zapytać, czy tłumiki, na których startowali w ostatnich latach, były bezpieczne - wyjaśnił Szymański.

Od początku było wiadomo, że podzieleni w sprawie tłumików są sami zawodnicy. Konsekwencji obawia się między innymi menedżer Emila Sajfutdinowa Tomasz Suskiewicz. Podobnie twierdzi ekspert portalu SportoweFakty.pl Dariusz Sajdak. Dyskusje na ten temat toczyły się między innymi podczas żużlowego balu w Lesznie.

W sprawie polskiego tłumika przeprowadziliśmy sondę, pytając o zdanie w sprawie tłumików trzydziestu żużlowców z każdego szczebla rozgrywek.

Pytania, jakie zadaliśmy, były następujące:

1. Czy PZM powinien wprowadzić tłumik konstrukcji Demskiego w polskich ligach, nawet jeżeli nie będzie on obowiązywał za granicą?
2. Kiedy PZM powinien wprowadzić tłumik? Przed sezonem 2014 czy 2015?

W przypadku rozgrywek ENEA Ekstraligi odpowiedzieli na nie między innymi: Przemysław Pawlicki (Fogo Unia Leszno), Emil Sajfutdinow (Unibax Toruń), Piotr Protasiewicz (SPAR Falubaz Zielona Góra), Janusz Kołodziej (Unia Tarnów), Piotr Świderski, Tomasz Gapiński (Stal Gorzów), Zbigniew Suchecki (Betard Sparta Wrocław), Artur Czaja (Włókniarz Częstochowa), Kacper Gomólski (Unia Tarnów) i Oskar Fajfer (Unibax).

ENEA EKSTRALIGA:
Liczba przepytanych zawodników: 12
Zwolennicy wprowadzenia tłumika L.Demskiego*: 5
Przeciwnicy wprowadzenia tłumika L.Demskiego: 4
Zawodnicy nie mający zdania w tym temacie: 3
*Preferowany rok wprowadzenia tłumika:
2014: 2
2015: 3

Głos w sprawie tłumików zabrali żużlowcy występujący w Polskiej Ligi Żużlowej. Byli to Adam Skórnicki (Lechma Start Gniezno), Norbert Kościuch (GKM Grudziądz), Paweł Miesiąc (PGE Marma Rzeszów), Dawid Stachyra (ŻKS ROW Rybnik), Robert Miśkowiak (KMŻ Lublin), Daniel Jeleniewski (GKM), Mateusz Szczepaniak (Polonia Bydgoszcz), Adrian Gomólski (Start Gniezno) i Mariusz Puszakowski (Orzeł Łódź)

POLSKA LIGA ŻUŻLOWA
Liczba przepytanych zawodników: 9
Zwolennicy wprowadzenia tłumika L.Demskiego*: 7
Przeciwnicy wprowadzenia tłumika L.Demskiego: 1
Zawodnicy nie mający zdania w tym temacie: 1
*Preferowany rok wprowadzenia tłumika:
2014: 6
2015: 1

W przypadku rozgrywek Polskiej 2. Ligi Żużlowej na temat wprowadzenia tłumików wypowiedzieli się m.in.: Stanisław Burza (Kolejarz Opole), Adrian Szewczykowski (Victoria Piła), Rafał Trojanowski (Speedway Wanda Instal Kraków), Ronnie Jamroży (MDM Komputery ŻKS Ostrovia), Mariusz Fierlej (KSM Krosno), Arkadiusz Pawlak (Victoria), Piotr Dym (Victoria) i Rafał Fleger (Kolejarz Opole).

POLSKA 2. LIGA ŻUŻLOWA
Liczba przepytanych zawodników: 10
Zwolennicy wprowadzenia tłumika L.Demskiego*: 8
Przeciwnicy wprowadzenia tłumika L.Demskiego: 0
Zawodnicy nie mający zdania w tym temacie: 2
*Preferowany rok wprowadzenia tłumika:
2014: 3
2015: 5

Jak widać po zamieszczonych wyżej odpowiedziach, największe poparcie dla szybkiego wprowadzenia tłumika Leszka Demskiego wyrażają zawodnicy z niższych lig. Najwięcej przeciwników tego rozwiązana znaleźć można natomiast w ENEA Ekstralidze.

Może wiązać się to z faktem, iż czołowi żużlowcy - w przeciwieństwie do tych z Polskiej 2. Ligi Żużlowej - startują także w ligach zagranicznych, gdzie musieliby w dalszym ciągu korzystać z dotychczasowego rozwiązania. Nieco inaczej na tę problematykę patrzy jednak Adam Skórnicki. - Wiadomo, że zawodnicy, którzy dopasowali się do obecnych tłumików, nie będą za tym, by wprowadzać zmiany. Jeżeli ktoś czuje się komfortowo, wygrywa starty, wyścigi i przywozi do mety trójki, to może zgrywać cwaniaka, mówiąc, że nowy tłumik nie wniesie niczego dobrego - ocenił w rozmowie z naszym portalem.

Co warte podkreślenia, przeciwko polskiemu tłumikowi nie opowiedział się żaden z przepytanych zawodników, jeżdżących na co dzień w najniższej klasie rozgrywek.  - Szkoda, że o tym rozwiązaniu mówi się tak późno, ale jestem jak najbardziej na tak. Wiem, że opinie kolegów z Ekstraligi, którzy walczą o mistrzostwo i w Grand Prix są różne. Może jednak spojrzeliby na to z innej strony. To polski produkt, prawdopodobnie lepszy od tego, jaki używamy obecnie. Warto dać więc mu szansę, tym bardziej, że koszty powinny zwrócić się w trakcie sezonu - ocenia zawodnik Speedway Wandy Instal Kraków, Rafał Trojanowski.

Pewne wydaje się być jedno - po decyzji, jaką podejmą władze polskiego speedwaya, przynajmniej jedna ze stron będzie niezadowolona. Ekspert naszego portalu, Krzysztof Cegielski, przypomina jednak, że tłumik konstrukcji Leszka Demskiego byłby tylko jedną z opcji do wyboru. - Nikt nie będzie przecież narzucać przeciwnikom tłumika Leszka Demskiego. Niech on po prostu będzie jak najszybciej dostępny - podkreśla szef stowarzyszenia "Metanol".

Czwartkowe spotkanie Piotra Szymańskiego z Prezesem PZM Andrzejem Witkowskim nie przyniosło przełomu w tej sprawie. Środowisko żużlowe, na czele z samymi zawodnikami, musi uzbroić się w cierpliwość. W najbliższych dniach Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT) ma przeprowadzić testy, które jednoznacznie dadzą odpowiedź na pytanie, czy polski tłumik spełnia wymogi głośności.

WSZYSTKIE ROZGRYWKI LIGOWE
Liczba przepytanych zawodników: 31
Zwolennicy wprowadzenia tłumika L.Demskiego*: 20
Przeciwnicy wprowadzenia tłumika L.Demskiego: 5
Zawodnicy nie mający zdania w tym temacie: 6
*Preferowany rok wprowadzenia tłumika:
2014: 11
2015: 9

   Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy tłumik Leszka Demskiego powinien być wprowadzony do polskich rozgrywek ligowych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×