Sensacyjne zwycięstwo Martina Vaculika w Gorzowie, Bartosz Zmarzlik na podium

Sensacyjnym rozstrzygnięciem zakończyło się Grand Prix Polski w Gorzowie. W debiucie w elitarnym cyklu triumf odniósł Martin Vaculik. Oprócz Słowaka na podium stanęli Chris Holder i Bartosz Zmarzlik.

Łukasz Witczyk

Takiego rozstrzygnięcia Grand Prix Polski w Gorzowie nie spodziewał się nikt. Wygrał debiutujący w cyklu Martin Vaculik, który w zawodach pojechał w miejsce kontuzjowanego Jarosława Hampela. Słowak przed turniejem zapowiadał, że do swojego pierwszego Grand Prix podchodzi na luzie. Jak się okazało to była najlepsza recepta na sukces. Tym samym reprezentant naszych południowych sąsiadów jest trzecim po Tomaszu Gollobie i Emilu Sajfutdinowie żużlowcem, który zwyciężył w swoim debiutanckim turnieju GP.

Wiem, co czuje Bartek Zmarzlik - komentarze po Grand Prix Polski w Gorzowie

Jednak zwycięstwo Vaculika nie było jedyną niespodzianką sobotniego Grand Prix. Na doskonale znanym sobie torze swój największy sukces w krótkiej karierze osiągnął Bartosz Zmarzlik. 17-letni żużlowiec stanął na najniższym stopniu podium, a w finałowym wyścigu walczył o drugą pozycję z Chrisem Holderem. Młody Polak trzecie miejsce w debiucie w Grand Prix zadedykował swojemu ojcu.

Tomasz Gollob dla SportoweFakty.pl po GP Polski: Gdyby nie ten deszcz...

Sporo radości kibicom zgromadzonym na trybunach stadionu im. Edwarda Jancarza dostarczył Tomasz Gollob. Były mistrz świata w trzech pierwszych biegach uzbierał tylko trzy punkty i niewielu wierzyło w awans polskiego żużlowca do półfinałów. "Chudy" jednak w drugiej fazie zawodów jeździł już znacznie lepiej. Dzięki dwóm zwycięstwom rzutem na taśmę wywalczył awans do decydujących wyścigów. W półfinale po raz kolejny pokazał plecy swoim rywalom i wywalczył awans do finału. W ostatniej gonitwie zawodów w Gorzowie Gollob gorzej wyszedł spod taśmy, a na dystansie nie zdołał wyprzedzić żadnego z rywali i musiał zadowolić się czwartym miejsce. To jednak najlepszy występ Golloba od kilku turniejów. Tym samym reprezentant miejscowej Stali choć w części zmazał plamę po słabym Grand Prix w duńskiej Kopenhadze.

Gorzowski turniej dostarczył jeszcze kilku sensacji. Jedną z nich był brak awansu do półfinałów Nickiego Pedersena. Duńczyk zgromadził na swoim koncie 7 punktów i został sklasyfikowany na 10. pozycji. Jeszcze gorzej spisał się Jason Crump. Zwycięzca Grand Prix Danii w Kopenhadze na torze w Gorzowie wywalczył tylko pięć punktów. Jego dorobek mógł być większy gdyby nie upadek w biegu ósmym. Australijczyk upadł po tym jak zaatakował go Antonio Lindbaeck. Na szczęście trzykrotnemu mistrzowi świata nic się nie stało, ale decyzją sędziego został wykluczony z powtórki.

W pierwszej fazie turnieju brakowało ciekawych wyścigów. Jednym z niewielu zawodników, którym udało się wyprzedzić rywali był Chris Holder. Australijczyk jednak w tym sezonie już wielokrotnie pokazywał, że nie ma dla niego straconych pozycji. W trzeciej gonitwie "Chrispy" minął aktualnego mistrza świata Grega Hancocka. W kolejnym wyścigu Andreas Jonsson dwukrotnie dzięki ostrym atakom wyprzedził najpierw Bjarne Pedersena, a na ostatnim łuku Nickiego Pedersena. Często jednak o kolejności na mecie decydował start i rozegranie pierwszego łuku. Dopiero w drugiej części Grand Prix Polski kibice mogli oglądać więcej walki na torze.

Zobacz jak Gollob i Zmarzlik awansowali do finału (wideo)
Triumf Vaculika w GP Polski (wideo)

Autor: Jarosław Pabijan Autor: Jarosław Pabijan
Wyniki: 1. Martin Vaculik (Słowacja) - 20 (3,2,2,2,3,2,6) + 1. miejsce w finale 2. Chris Holder (Australia) - 17 (2,2,1,3,3,2,4) + 2. miejsce w finale 3. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 13 (2,1,3,2,0,3,2) + 3. miejsce w finale 4. Tomasz Gollob (Polska) - 12 (1,1,1,3,3,3,0) + 4. miejsce w finale 5. Greg Hancock (USA) - 12 (1,3,3,2,3,d) 6. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 11 (2,3,3,1,2,0) 7. Emil Sajfutdinow (Rosja) - 10 (0,2,2,3,2,1) 8. Andreas Jonsson (Szwecja) - 9 (3,0,2,2,1,1) 9. Peter Ljung (Szwecja) - 7 (3,1,0,3,0) 10. Nicki Pedersen (Dania) - 7 (2,3,1,0,1) 11. Hans Andersen (Dania) - 7 (0,2,3,1,1) 12. Antonio Lindbaeck (Szwecja) - 6 (1,3,0,1,1) 13. Jason Crump (Australia) - 5 (3,w,0,0,2) 14. Bjarne Pedersen (Dania) - 4 (1,0,2,1,0) 15. Kenneth Bjerre (Dania) - 3 (0,1,0,0,2) 16. Chris Harris (Wielka Brytania) - 1 (0,d,1,d,0) R1. Piotr Pawlicki (Polska) - NS R2. Przemysław Pawlicki (Polska) - NS