Juniorzy po 16 kolejkach Speedway Ekstraligi

Za nami kolejne spotkania Speedway Ekstraligi. Czas na podsumowanie startów juniorów po 16 rundach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Już teraz można stwierdzić, że najlepszym juniorem SE został Maciej Janowski.

Rafał Malinowski

Wrocławianin ma średnią biegową ponad 2,00, a jako że zakończył już sezon ligowy, nikt nie może mu zagrozić. Drugi pod względem średniej jest aktualnie Patryk Dudek, który odjechał dwa bardzo dobre spotkania z PGE Marmą Rzeszów. Zaraz za Dudkiem są Emil Pulczyński i Bartosz Zmarzlik. Od postawy tych zawodników będzie wiele zależało w półfinałach i decydujących meczach Ekstraligi.

Po 16 kolejkach można powoli podsumowywać wprowadzenie przepisu o obowiązkowych startach polskich młodzieżowców. Na pewno dzięki temu przepisowi pokazali się tacy zawodnicy jak Patryk Malitowski, Adam Strzelec, czy Kamil Adamczewski. Gdyby nie mieli oni pewnych trzech startów, zapewne kończyliby mecze już po wyścigu juniorów. W Ekstralidze było też wielu młodzieżowców, którzy byli wstawiani do składu tylko po to, by spełnić wymogi regulaminowe. Szans na punkty za wielkich jednak nie mieli.

Tacy zawodnicy jak Janowski, Dudek, Zmarzlik, E.Pulczyński, Tobiasz Musielak czy Dawid Lampart często zastępowali starszych kolegów ze swoich drużyn. Liderem klasyfikacji biegowej jest Janowski, który odjechał 76 wyścigów. Lampart pojechał w 68 gonitwach, T.Musielak w 59, Dudek w 58, a Zmarzlik w 54. Dodajmy, że ten ostatni w tym sezonie zadebiutował w rozgrywkach ligowych i już na rozkładzie ma wielu znakomitych zawodników.

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku młodzieżowa konkurencja będzie jeszcze mocniejsza w Speedway Ekstralidze. Zapewne kwestią zimy jest powrót braci Pawlickich do SE. O awans walczy też Start Gniezno z utalentowanymi Kacprem Gomólskim i Oskarem Fajferem.

12. kolejka

Unia Leszno - Caelum Stal Gorzów 50:40

6. Bartosz Zmarzlik - 2 (2,0,0,0)
7. Łukasz Cyran - 0 (w,w,-)

14. Tobiasz Musielak - 3+1 (1,t,2*)
15. Kamil Adamczewski - 5 (3,1,1)

W 6. biegu Adamczewski był lepszy od Mateja Zagara, a w 12. Musielak pokonał Nickiego Pedersena.

Stelmet Falubaz Zielona Góra - Betard Sparta Wrocław 53:37

6. Maciej Janowski - 7+3 (2,2,1*,1*,1*)

10. Kacper Rogowski - 0 (0,0,-,-)
14. Patryk Dudek - 6 (3,0,0,3,0)
15. Adam Strzelec - 3 (1,1,1)

Janowski w 14. biegu był lepszy od Davidssona. W meczu zabrakło Patryka Malitowskiego - brak dokumentów. Dudek w 11. odsłonie dnia ograł Piotra Świderskiego i Tomasza Jędrzejaka. Strzelec w jednym z biegów pokonał Dennisa Anderssona.

Unibax Toruń - PGE Marma Rzeszów 50:40

6. Dawid Lampart - 6+1 (3,1*,0,2,0)
7. Łukasz Kret - 1 (1,0,-)

14. Bartosz Pietrykowski - 0 (0,0,0)
15. Emil Pulczyński - 6 (2,1,3,0)

Lampart w 7. biegu był lepszy od Adriana Miedzińskiego. W szóstej gonitwie Pulczyński minął metę przed Rafałem Okoniewskim i Lee Richardsonem.

Tauron Azoty Tarnów - Włókniarz Częstochowa 56:34

6. Marcel Kajzer - 3 (3,0,0,0)
7. Marcin Bubel - 0 (u,0,0)

14. Tadeusz Kostro - 4+1 (2,1,1*)
15. Łukasz Lesiak - 2 (1,1,0)

Juniorzy obu drużyn rozdali punkty między sobą.

14. kolejka

Unibax Toruń - Stelmet Falubaz Zielona Góra 51:39

6. Patryk Dudek - 3 (1,0,1,1)
7. Adam Strzelec - 0 (0,0,-)

14. Emil Pulczyński - 5+1 (2*,0,3)
15. Kamil Pulczyński - 4+1 (3,1*,0)

W 10. biegu Dudek pokonał Rune Holtę. W 12. gonitwie osamotniony Emil Pulczyński uporał się Andreasem Jonssonem.

Tauron Azoty Tarnów - Betard Sparta Wrocław 27:39

6. Maciej Janowski - 8 (3,1,1,3,-)
7. Patryk Malitowski - 6+1 (2*,3,0,1)

14. Tadeusz Kostro - 1 (0,1)
15. Łukasz Lesiak - 1 (1,0,0)

Janowski był lepszy od Bjarne Pedersena i Sebastiana Ułamka. Malitowski pokonał również Ułamka oraz Martina Vaculika.

Caelum Stal Gorzów - PGE Marma Rzeszów 51:39

6. Dawid Lampart - 1 (1,0,0,0)
7. Łukasz Kret - 0 (0,-,0)

14. Bartosz Zmarzlik - 8 (3,0,3,2)
15. Łukasz Cyran - 3+2 (2*,1*,0)

Zmarzlik pokonał dwa razy Chrisa Harrisa. Zwycięstwo młodego Polaka nad Brytyjczykiem w 15. biegu dało Stali bonus w dwumeczu.

Unia Leszno - Włókniarz Częstochowa 60:30

6. Marcel Kajzer - 1 (1,0,0,d,0,0)
7. Marcin Bubel - 2 (0,1,1)

14. Tobiasz Musielak - 7+2 (2*,1,2,1*,1)
15. Kamil Adamczewski - 12+3 (3,2*,2*,2*,3)

Juniorzy Unii zdeklasowali swoich rówieśników z Włókniarza. Adamczewski zdobył komplet punktów z bonusami, pokonując trzykrotnie Daniela Nermarka i dwukrotnie Petera Karlssona. Musielak także wygrał z Nermarkiem i Karlssonem, a dodatkowo "dołożył" do tego Szombierskiego.

15. kolejka

Unia Leszno - Caelum Stal Gorzów Wlkp. 39:51

6. Bartosz Zmarzlik - 7 (3,3,0,1,0)
7. Łukasz Cyran - 1 (1,0,0)

14. Paweł Urbański - 0 (w,w,w)
15. Tobiasz Musielak - 4+1 (2,1,t,1*,0)

W 3. biegu Zmarzlik pokonał Troya Batchelora i Edwarda Kennetta. W 9. gonitwie Musielak ograł Hansa Andersena.

PGE Marma Rzeszów - Stelmet Falubaz Zielona Góra 31:59

6. Patryk Dudek - 6+1 (2,3,1*)
7. Kacper Rogowski - 2+1 (1*,0,1)

14. Łukasz Kret - 0 (0,-,0)
15. Dawid Lampart - 6 (3,1,0,2,0,0)

Dudek w 7. biegu pokonał Chrisa Harrisa i Macieja Kuciapę. W ósmym wyścigu Lampart ograł Grzegorza Zengotę.

Betard Sparta Wrocław - Unibax Toruń 32:58

6. Emil Pulczyński - 3 (2,0,1)
7. Kamil Pulczyński - 3+1 (1,2*,0)

14. Maciej Janowski - 10 (3,2,1,2,2)
15. Patryk Malitowski - 0 (t,0,0)

Janowski w każdym biegu pokonywał rywala - m.in. Rune Holtę i Chrisa Holdera. Kamil Pulczyński w jednym z biegów był lepszy od Piotra Świderskiego, a Emil od Tomasza Jędrzejaka.

16. kolejka

Unibax Toruń - Betard Sparta Wrocław 40:0 (wo)

Stelmet Falubaz Zielona Góra - PGE Marma Rzeszów 60:30

6. Dawid Lampart - 3+2 (1,1*,0,0,1*)

14. Patryk Dudek - 9+1 (3,1,3,2*)
15. Kacper Rogowski - 3+1 (2*,0,1)

W 14. biegu Lampart pokonał Grega Hancocka, który miał problemy ze sprzętem. Dudek wygrywał z Jasonem Crumpem, Chrisem Harrisem i Rafałem Okoniewskim. W 6. gonitwie Rogowski ograł Lee Richardsona.

Caelum Stal Gorzów - Unia Leszno 56:33

6. Tobiasz Musielak - 1 (1,0,0,t, w,0)
7. Marcin Nowak - 0 (0,0,d)

14. Bartosz Zmarzlik - 8 (3,2,3)
15. Łukasz Cyran - 4+3 (2*,1*,1*,0)

Zarówno Zmarzlik jak i Cyran wygrywali z bezbarwnym tego dnia Januszem Kołodziejem.