Żużel. Za Woffindenem najsłabszy sezon od dziesięciu lat. Wciąż jednak stać go na bycie liderem Sparty

Powrót Artioma Łaguty i angaż Piotra Pawlickiego sprawia, że przynajmniej na papierze Betard Sparta być może wygląda najmocniej w całej PGE Ekstralidze. Celem jest złoto, ale by je zdobyć, wrocławianie potrzebują szybszego Tai'a Woffindena.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Tai Woffinden na czele stawki WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: Tai Woffinden na czele stawki
Po zdobyciu w bardzo dobrym stylu drużynowego mistrzostwa kraju w 2021 roku kolejny sezon nie okazał się dla Betard Sparty Wrocław udany. Zawieszenie indywidualnego mistrza świata Artioma Łaguty było niepowetowaną stratą dla obrońców tytułu. Jazda z zastępstwem zawodnika była utrudnieniem dla zespołu z Dolnego Śląska i bardzo szybko okazało się, że utrzymanie się na szczycie będzie ponad jego siły. Finalnie odpadł na etapie ćwierćfinału play-off.

Rosjanin, który ma polskie obywatelstwo, będzie mógł jednak w nadchodzącej kampanii ponownie się ścigać i choć długo tego nie robił, trudno spodziewać się, że znacząco obniży loty. Przy jednoczesnym zakontraktowaniu Piotra Pawlickiego oraz utrzymaniu trzonu drużyny Betard Sparta ma więc pełne prawo mierzyć w kolejny złoty medal w PGE Ekstralidze. Na papierze jej zestawienie prawdopodobnie wygląda na najmocniejsze z całej stawki.

Temu, że zamierza wrócić na tron, dowodzą przemyślane poczynania kadrowe, jakich dokonuje od kilku lat. Liderem pełną gębą stał się wychowanek Maciej Janowski, ale i pozyskany przed mistrzowskim sezonem Łaguta w jedynym jak dotąd odjechanym w Betard Sparcie prezentował się bardzo dobrze. Ponadto na nowy impuls w karierze liczy pozyskany jesienią Pawlicki, a jeśli dodać do tego rozwijającego się Daniela Bewley'a i solidnego juniora Bartłomieja Kowalskiego, trener Dariusz Śledź z pewnością wie, że z taką ekipą może wywalczyć drugie mistrzostwo za swojej kadencji.

W zeszłym roku, to co nie pomagało to fakt, że loty obniżyły dwie największe gwiazdy: Janowski Tai Woffinden. O ile postawa Polaka i tak była zadowalająca, bo ponownie należał do wyróżniających się postaci w lidze, o tyle Brytyjczyk zanotował zauważalny regres w osiąganych rezultatach. Spadek średniej biegowej o 0,159 i po raz pierwszy od 2012 roku (czyli pierwszego w barwach Sparty) jej wynik poniżej 2,000 dobitnie temu potwierdza.

ZOBACZ Wielka impreza i pakiet sponsorski dla klubu z PGE Ekstraligi? "Rozmowy trwają"

Woffindena stać było na zaliczenie dwóch dużych kompletów punktów (to były jego pierwsze "18-tki" w lidze polskiej - red.), jednakże udało mu się to na Stadionie Olimpijskim i przy tym przeciwko rywalom z Grudziądza i Ostrowa Wielkopolskiego, a więc dwóm najsłabszym w PGE Ekstralidze. Na własnym torze brytyjski zawodnik jeszcze spisywał się dobrze, ale już w delegacjach często zawodził i to mocno odbijało się na wynikach całego zespołu. A przy jeździe z zastępstwem tylko potęgowało to kłopoty wrocławian.

Jeżeli Sparta chciałaby zdetronizować Motor Lublin i powstrzymać mającego wysokie aspiracje Włókniarza Częstochowa, lepsza jazda Woffindena może być w tym nieodzowna. Drużyna wydaje się kompletna, ale trzykrotny indywidualny mistrz świata musi spisywać się lepiej i przede wszystkim musi ustabilizować dyspozycję. Ta nie była dla niego zadowalająca także w Grand Prix. Ostatni cykl ukończył na 8. miejscu, co też było czymś poniżej jego oczekiwań.

Gwiazda światowego żużla narzekała na kwestie sprzętowe, w jego poczynaniach brakowało również ikry, z której był znany. Zewsząd słychać, że tej zimy Woffinden zamierza zrobić wiele, aby wrócić do ścisłego topu i nie tylko z powrotem brylować w GP, ale i w Polsce. Brytyjczyk, który zimę spędza w Australii, w grudniu wziął udział w FIM Indywidualnych Mistrzostwach Oceanii w Gillman, gdzie zajął 3. miejsce, a w ostatni piątek wygrał "Darcy Ward Invitational" w Brisbane. Z kolei w lutym czeka go start w Perth w zawodach memoriałowych swojego ojca, Roba.

O tym, że 32-latkowi zależy na tym, aby po raz drugi sięgnąć ze Spartą po złoty krążek w PGE Ekstralidze, świadczy fakt, że w grudniu odbył długą podróż z Antypodów tylko po to, aby spędzić trzy dni z całą drużyną. Więcej o tych wydarzeniach przeczytasz TUTAJ.

Tai Woffinden w sezonie 2022 w PGE Ekstralidze:

Mecze Biegi Pkt + bon Miejsca (I-II-III-IV-nu) Śr. bieg. Śr. mecz Śr. bieg. dom / wyjazd
16 95 163+20 32-21-25-12-5 1,926 (16.*) 10,19 2,085 / 1,771

* miejsce na indywidualnej liście klasyfikacyjnej

CZYTAJ WIĘCEJ:
Spór o głośny transfer. Skrzydlewski wbił szpilę Mrozkowi
Wiadomo, co zrobi Tarasienko. GKM tym razem się zabezpieczył

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy w 2023 roku Tai Woffinden osiągnie w PGE Ekstralidze średnią biegową na poziomie minimum 2,000?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×