Australian Open: Rafael Nadal bez oznak kontuzji i ze zwycięstwem. Roberto Bautista i David Goffin wyeliminowani

Zmagający się przed startem Australian Open 2021 z urazem pleców Rafael Nadal w trzech setach pokonał Laslo Djere we wtorkowym spotkaniu I rundy wielkoszlemowego turnieju w Melbourne. Odpadli wysoko rozstawieni Roberto Bautista i David Goffin.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Rafael Nadal
W ostatnich dniach Rafael Nadal zmagał się z kontuzją pleców, przez co w zeszłym tygodniu nie wystąpił w ATP Cup. - Wszyscy mi pomagają, mam nadzieję, że będę gotowy. Nie myślę o tym, aby w ogóle nie zagrać. Chodzi o to, w jakiej sytuacji przystąpię do turnieju - mówił przed startem Australian Open. We wtorek Hiszpan zgodnie z planem wyszedł na kort, by w I rundzie zmierzyć się z Laslo Djere. I, również planowo, pokonał Serba 6:3, 6:4, 6:1.

Nadal we wtorek przejmował inicjatywę w wymianach i spychał do defensywy Djerego, którego było stać jedynie na pojedyncze zrywy. Zwycięstwo Hiszpana ani przez moment nie podlegało dyskusji. Tenisista z Majorki zakończył mecz po 112 minutach, zapisując na swoim koncie pięć asów, 19 uderzeń kończących i sześć przełamań.

- To było dla mnie trudnych 15 dni, bo mam kłopoty z plecami. Dziś potrzebowałem, żeby przetrwać, i właśnie to zrobiłem - mówił Nadal w pomeczowym wywiadzie na korcie. - Starałem się być skoncentrowany i wygrać. Cieszę się, że przeszedłem do kolejnej rundy. Zwycięstwo bez straty seta to coś, co było mi potrzebne - dodał Hiszpan, który w II rundzie zagra z Michaelem Mmohem. Amerykanin wygrał pięciosetową bitwę z Viktorem Troickim.

Rozstawiony z numerem 13. David Goffin nie wykorzystał czterech meczboli i przegrał 6:3, 4:6, 7:6(4), 6:7(6), 3:6 z Alexeiem Popyrinem, posiadaczem dzikiej karty. Pokonując aktualnie 15. w rankingu ATP Belga, Australijczyk odniósł drugie w karierze zwycięstwo nad rywalem z Top 15 klasyfikacji singlistów. Co ciekawe, poprzednie wywalczył też w Australian Open, gdy w 2019 roku ograł wówczas ósmego na świecie Dominika Thiema. W II rundzie 21-latek z Sydney zmierzy się z Lloydem Harrisem.

W turnieju nie ma już także oznaczonego "12" Roberto Bautisty. Hiszpan, obecnie 13. tenisista rankingu, w czterech setach przegrał z Radu Albotem. Mołdawianin, dla którego to szósty triumf nad przeciwnikiem z Top 15, o III rundę powalczy z Christopherem O'Connellem.

Najwyżej klasyfikowany reprezentant gospodarzy, Alex de Minaur, turniejowa "21", pokonał 7:5, 6:1, 6:1 Tennysa Sandgrena, dwukrotnego ćwierćfinalistę Australian Open, i w 1/32 finału zmierzy się z Pablo Cuevasem. Z kolei oznaczony numerem 19. Karen Chaczanow w czterech setach ograł Aleksandara Vukicia, a jego kolejnym rywalem będzie Ricardas Berankis, który ograł Sumita Nagala.

Rozgrywający 76. w karierze turniej wielkoszlemowy Feliciano Lopez wygrał 6:7(1), 6:4, 7:6(4), 6:4 z debiutującym na tym poziomie Li Tu. W II rundzie 39-latek z Madrytu skonfrontuje swe siły z Lorenzo Sonego. Rozstawiony z numerem 31. Włoch wyeliminował Sama Querreya.

Do II rundy awansowali również Tommy Paul i Salvatore Caruso. Amerykanin pokonał 6:4, 7:6(0), 6:4 Nikołoza Basilaszwilego, natomiast Włoch, też bez straty partii, okazał się lepszy od Henriego Laaksonena (6:2, 6:4, 6:3).

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 71,5 mln dolarów australijskich
wtorek, 9 lutego

I runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - Laslo Djere (Serbia) 6:3, 6:4, 6:1
Karen Chaczanow (Rosja, 19) - Aleksandar Vukić (Australia, WC) 6:3, 6:7(4), 7:6(2), 6:4
Alex de Minaur (Australia, 21) - Tennys Sandgren (USA) 7:5, 6:1, 6:1
Lorenzo Sonego (Włochy, 31) - Sam Querrey (USA) 7:5, 6:4, 6:4
Radu Albot (Mołdawia) - Roberto Bautista (Hiszpania, 12) 6:7(1), 6:0, 6:4, 7:6(5)
Alexei Popyrin (Australia, WC) - David Goffin (Belgia, 13) 3:6, 6:4, 6:7(4), 7:6(6), 6:3
Tommy Paul (USA) - Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) 6:4, 7:6(0), 6:4
Salvatore Caruso (Włochy) - Henri Laaksonen (Szwajcaria, Q) 6:2, 6:4, 6:3
Feliciano Lopez (Hiszpania) - Li Tu (Australia, WC) 6:7(1), 6:4, 7:6(4), 6:4
Ricardas Berankis (Litwa) - Sumit Nagal (Indie, WC) 6:2, 7:5, 6:3
Michael Mmoh (USA, Q) - Viktor Troicki (Serbia, Q) 7:6(3), 6:7(3), 3:6, 7:6(3), 7:5