Tenis. Australian Open: reprezentanci gospodarzy pokonani. Iga Świątek i Łukasz Kubot w II rundzie miksta

Iga Świątek i Łukasz Kubot w sobotę rozpoczęli wspólny występ w grze mieszanej Australian Open 2020. W I rundzie Polacy odprawili reprezentantów gospodarzy Ellen Perez i Luke'a Saville'a.

Łukasz Iwanek
Iga Świątek Getty Images / Jaimi Chisholm/2020 / Na zdjęciu: Iga Świątek
W sobotę w Australian Open Iga Świątek i Łukasz Kubot wychodzili na kort po dwa razy. Warszawianka pokonała 7:5, 6:3 Donnę Vekić i awansowała do 1/8 finału singla. Lubinianin niespodziewanie na II rundzie zakończył występ w deblu, wspólnie z Marcelo Melo (porażka z Meksykaninem Santiago Gonzalezem i Brytyjczykiem Kenem Skupskim). Świątek i Kubot stworzyli parę w mikście. Na początek zwyciężyli 6:4, 7:5 Australijczyków Ellen Perez i Luke'a Saville'a.

W pierwszym secie Świątek i Kubot odrodzili się z 0:3 i ich łupem padło sześć z siedmiu kolejnych gemów. W drugiej partii Polacy zaliczyli przełamanie na 3:2, by po chwili stracić serwis. Ostateczne słowo należało do nich. Wykorzystali break pointa na 6:5, a w 12. gemie przypieczętowali awans już za pierwszą piłką meczową.

W trwającym 82 minuty meczu Świątek i Kubot dwa razy zostali przełamanie, a wykorzystali cztery z 10 break pointów. Zdobyli 27 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Naliczono im 15 kończących uderzeń i trzy niewymuszone błędy. Perez i Saville mieli 17 piłek wygranych bezpośrednio i pięć pomyłek. Australijczycy zgarnęli tylko sześć z 24 punktów przy własnym drugim serwisie.

Dla Świątek i Kubota jest to sprawdzian przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Ich pierwszy wspólny start miał miejsce rok temu właśnie w Melbourne. Polacy wygrali wówczas jeden mecz, z Alicją Rosolską i Nikolą Mekticiem.

Kubot w grze mieszanej w Australian Open najdalej dotarł do II rundy. Wcześniej tę fazę osiągnął w 2016, 2017 i 2019 roku. Jego najlepsze rezultaty w tej specjalności to ćwierćfinał Rolanda Garrosa 2009 i półfinał US Open 2015.

O ćwierćfinał Polacy zagrają z rozstawionymi z numerem czwartym Hao-Ching Chan i Michaelem Venusem, którzy zwyciężyli 5:7, 7:6(5), 10-8 Chinkę Ying-Ying Duan i Brazylijczyka Marcelo Demolinera. W pierwszym secie Tajwanka i Nowozelandczyk roztrwonili prowadzenie 5:2 i piłkę setową. Stracili w nim 13 ostatnich punktów. Po wygraniu drugiej partii, w super tie breaku wrócili ze stanu 3-5.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 71 mln dolarów australijskich
sobota, 25 stycznia

I runda gry gry mieszanej:

Iga Świątek (Polska) / Łukasz Kubot (Polska) - Ellen Perez (Australia, WC) / Luke Saville (Australia, WC) 6:4, 7:5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Łukasz Kubot i Iga Świątek awansują do ćwierćfinału miksta Australian Open 2020?