ATP Szanghaj: Matteo Berrettini zakończył serię Dominika Thiema. Włoch w pierwszym półfinale turnieju Masters 1000

Matteo Berrettini w dwóch setach wygrał z niepokonanym od siedmiu meczów Dominikiem Thiemem w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju w Szanghaju. Dla Włocha to pierwszy w karierze awans do 1/2 finału imprezy rangi ATP Masters 1000.

Marcin Motyka
Matteo Berrettini Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Matteo Berrettini
Dominic Thiem przystępował do ćwierćfinału turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju z Matteo Berrettinim, mając serię siedmiu kolejnych wygranych meczów w Chinach. W zeszłym tygodniu Austriak zwyciężył w pięciu pojedynkach w Pekinie, a w tym w dwóch w imprezie Rolex Shanghai Masters. W piątek passa Austriaka została jednak zakończona.

W pierwszej odsłonie obaj doskonale serwowali i wszystko rozstrzygnęło się w tie breaku. W decydującej rozgrywce Berrettini wygrał 10-8, wykorzystując czwartego setbola, a wcześniej broniąc jednej piłki na zakończenie partii dla Thiema. W drugim secie kluczowy moment nastąpił przy stanie 3:3, kiedy to Włoch wywalczył przełamanie. Austriak miał jeszcze szansę na powrót do gry, lecz w ostatnim gemie nie wykorzystał dwóch break pointów.

Mecz trwał godzinę i 40 minut. W tym czasie obaj tenisiści zdobyli taką samą liczbę punktów (po 68). Berrettini zaserwował sześć asów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał jednego z trzech break pointów, posłał 22 zagrania kończące i popełnił 17 niewymuszonych błędów. Thiemowi z kolei naliczono sześć asów, 20 uderzeń wygrywających oraz 15 pomyłek własnych.

Dla 23-letniego rzymianina to pierwszy raz w karierze awans do półfinału turnieju rangi ATP Masters 1000. Dzięki temu zwycięstwu przybliżył się do kwalifikacji do Finałów ATP Tour. W 1/2 finału Włoch zmierzy się z innym pretendentem do występu w Londynie, Alexandrem Zverevem. Będzie to trzeci pojedynek pomiędzy tymi tenisistami. Oba poprzednie rozegrali w Rzymie. W ubiegłym roku lepszy był Niemiec, a w obecnym zwyciężył Berrettini.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)