ATP Szanghaj: Łukasz Kubot i Marcelo Melo w ćwierćfinale debla. Obrońcy tytułu stracili seta

Łukasz Kubot i Marcelo Melo awansowali do ćwierćfinału gry podwójnej turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach twardych w Szanghaju. Polsko-brazylijska para broni w Chinach wywalczonego rok temu mistrzostwa.

Rafał Smoliński
Łukasz Kubot Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Łukasz Kubot
W czwartek rozstawiona z drugim numerem para Łukasz Kubot i Marcelo Melo zmierzyła się z Rohanem Bopanną i Denisem Shapovalovem. O losach pierwszego seta zadecydowała sytuacja z dziewiątego gema, gdy Kanadyjczyk popełnił przy break poincie podwójny błąd i stracił serwis. Faworyci wygrali partię otwarcia 6:4.

Gdy w trzecim gemie drugiej odsłony "Shapo" znów dał się przełamać, wydawało się, że nic już nie zatrzyma Polaka i Brazylijczyka. Tymczasem rywale odpowiedzieli znakomicie. Najpierw przełamany został Kubot, a następnie jego los podzielił Brazylijczyk. Ze stanu 1:2 zrobiło się 5:2, a hindusko-kanadyjska para wykorzystała trzeciego setbola w dziewiątym gemie.

W takich okolicznościach o losach spotkania zdecydował super tie break. W rozgrywce tej było już 4:1 dla Kubota i Melo, ale wówczas kapitalnie zagrał Shapovalov. Na szczęście dla faworytów w kluczowym momencie ciężar gry wziął na siebie lubinianin. To Polak zdobył najważniejsze punkty i zwieńczył mecz wynikiem 6:4, 3:6, 10-7.

Kubot i Melo awansowali do ćwierćfinału debla zawodów Rolex Shanghai Masters. W Chinach bronią tytułu i 1000 punktów oraz mają szansę zapewnić sobie prawo startu w londyńskich Finałach ATP World Tour. W Szanghaju zdobyli ich jak na razie 180. W piątek ich przeciwnikami w meczu o półfinał będą Chorwat Ivan Dodig i Słowak Filip Polasek, z którym polsko-brazylijski debel przegrał już w tym roku w Cincinnati i Pekinie.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 7,473 mln dolarów
czwartek, 10 października

II runda gry podwójnej:

Łukasz Kubot (Polska, 2) / Marcelo Melo (Brazylia, 2) - Rohan Bopanna (Indie) / Denis Shapovalov (Kanada) 6:4, 3:6, 10-7