ATP Monachium: Matteo Berrettini bez drugiego tytułu z rzędu. Cristian Garin najlepszy w Bawarii

Cristian Garin wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej ATP 250 w Monachium. W finale Chilijczyk w trzech setach pokonał Matteo Berrettiniego, który mógł zdobyć drugi tytuł w ciągu siedmiu dni.

Marcin Motyka
Cristian Garin, mistrz BMW Open 2019 Getty Images / Alexander Hassenstein / Cristian Garin, mistrz BMW Open 2019
Finaliści turnieju ATP w Monachium, Cristian Garin i Matteo Berrettini, w ostatnich tygodniach znajdują się w znakomitej formie. Chilijczyk, licząc od początku kwietnia, wygrał 11 z 12 rozegranych spotkań i w połowie ubiegłego miesiąca zdobył tytuł w Houston. Włoch natomiast w zeszłym tygodniu cieszył się z triumfu w Budapeszcie. W niedzielę zmierzyli się po raz pierwszy na zawodowych kortach.

Dla Berrettiniego był to intensywny dzień. Nim przystąpił do finału, musiał rozegrać przełożony z soboty półfinał z Roberto Bautistą. I być może zmęczenie poprzednim meczem spowodowało, że w pierwszej partii meczu z Garinem Włoch nie miał wiele do powiedzenia i zdobył ledwie jednego gema.

Jednak im dłużej trwał pojedynek, tym tenisista z Rzymu spisywał się coraz lepiej. W drugim secie od stanu 3:3 zdobył trzy gemy z rzędu i zwyciężył 6:3. Z kolei w trzeciej odsłonie to Garin wyszedł na prowadzenie 5:3, lecz stracił przewagę. Ostatecznie o losach meczu decydował tie break, w którym Chilijczyk nie dał szans przeciwnikowi, wygrywając 7-1.

Dla Garina to drugi w karierze tytuł w głównym cyklu, po kwietniowym sukcesie w Houston. Został też pierwszym mistrzem BMW Open pochodzącym spoza Niemiec od 2015 roku, gdy triumfował Szkot Andy Murray. Za triumf w stolicy Bawarii otrzyma 250 punktów do rankingu ATP i ponad 90,3 tys. euro premii finansowej.

Z kolei Berrettini na dziewięciu zakończył serię zwycięskich spotkań z rzędu. Włoch poniósł także pierwszą porażkę w swoim trzecim finale na poziomie ATP World Tour. Poprzednie mecze o tytuł (w ubiegłym roku w Gstaad i w zeszłym tygodniu w Budapeszcie) wygrał. Monachium opuści bogatszy o 150 "oczek" i 48,8 tys. euro.

W finale zmagań w grze podwójnej Frederik Nielsen i Tim Puetz, którzy w Monachium po raz pierwszy wystąpili jako para, pokonali 6:4, 6:2 duet Marcelo Demoliner / Divij Sharan. Dla Duńczyka to trzecie deblowe trofeum w głównym cyklu, a dla Niemca - drugie.

BMW Open, Monachium (Niemcy)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 524,3 tys. euro
niedziela, 5 maja

finał gry pojedynczej:

Cristian Garin (Chile) - Matteo Berrettini (Włochy) 6:1, 3:6, 7:6(1)

półfinał gry pojedynczej:

Matteo Berrettini (Włochy) - Roberto Bautista (Hiszpania, 4) 6:4, 6:2

finał gry podwójnej:

Frederik Nielsen (Dania) / Tim Puetz (Niemcy) - Marcelo Demoliner (Brazylia) / Diivij Sharan (Indie) 6:4, 6:2

Czy w sezonie 2019 Cristian Garin zdobędzie kolejny tytuł?