ATP Madryt: Hubert Hurkacz pokonał ostatniego mistrza Quito. Zagra w głównej drabince

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz przeszedł przez eliminacje do turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. W niedzielnym pojedynku polski tenisista w dwóch setach pokonał Hiszpana Roberto Carballesa.

W 2018 roku Roberto Carballes (ATP 86) wygrał rozgrywane na kortach ziemnych otwarte mistrzostwa Ekwadoru (ranga ATP World Tour 250) i jest to jak na razie jego największy sukces w głównym cyklu. Turniej w Quito już nie istnieje. W tym sezonie został przeniesiony do argentyńskiej Cordoby.

Rozstawiony z "trójką" Hubert Hurkacz (ATP 52) był faworytem niedzielnego spotkania. Już w drugim gemie wypracował pierwszego break pointa, ale rywal oddalił niebezpieczeństwo. 22-latek z Wrocławia grał agresywnie na returnie, czym sprawiał Carballesowi sporo trudności. Potrafił także zaskoczyć skrótami i dzięki urozmaicaniu gry szybko wyszedł na 4:1.

Potem nastąpił moment zawahania, jedyny w niedzielnym spotkaniu. Hurkacz zepsuł woleja, który dałby mu prowadzenie 5:1. Pobudzony Hiszpan utrzymał serwis, a następnie postarał się o powrotne przełamanie. 26-latek wyrównał stan seta na po 4. Teraz będący w kryzysie Polak znalazł się w poważnych opałach, gdyż musiał bronić kolejnych break pointów.

Na szczęście Hurkacz potrafił mądrze rozegrać kolejne punkty i posłać parę głębokich forhendów. Nasz reprezentant wyszedł na 5:4 i role znów się odwróciły. Po zmianie stron Carballes nie uniknął błędów i pojawiły się pierwsze piłki setowe dla jego przeciwnika. Przy trzeciej Hiszpan sprezentował Polakowi zwycięstwo w premierowej odsłonie, popełniając podwójny błąd.

W drugiej partii gra była bardziej wyrównana i panowie uważali przy własnym serwisie. W początkowej fazie seta pojedyncze break pointy mieli w trzecim i czwartym gemie. Hurkacz wychodził na prowadzenie, ale Carballes błyskawicznie doprowadzał do wyrównania przy swoim podaniu. Taki stan rzeczy trwał do 10. gema, gdy Polak zaskoczył szarżującego do siatki Hiszpana i uzyskał meczbola. Potem doszło do dłuższej wymiany i świetny forhend po krosie dał naszemu tenisiście zwycięstwo 6:4, 6:4 po 95 minutach.

Za przejście eliminacji do Mutua Madrid Open 2019 Hurkacz otrzyma 25 punktów do rankingu ATP. Teraz będzie czekał na zakończenie wszystkich meczów kwalifikacji i wyłonienie pierwszego przeciwnika w turnieju głównym. Może nim nim zostać Bułgar Grigor Dimitrow, Francuz Jeremy Chardy lub Gilles Simon, Chorwat Marin Cilić, Hiszpan Pablo Carreno, Portugalczyk Joao Sousa, Australijczyk Alex de Minaur albo Szwajcar Stan Wawrinka.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania) ATP World Tour Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 6,536 mln euro niedziela, 5 maja