Puchar Federacji: debel dla Polski. Alicja Rosolska i Iga Świątek zdobyły honorowy punkt

Alicja Rosolska i Iga Świątek wywalczyły dla Polski honorowy punkt w meczu z Rosją w Grupie I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Federacji. Warszawianki pokonały w trzech setach Margaritę Gasparian i Darię Kasatkinę.

Łukasz Iwanek
Iga Świątek PAP / Lech Muszyński / Na zdjęciu: Iga Świątek
Po pojedynkach singlowych w Zielonej Górze mecz Polska - Rosja był rozstrzygnięty. Natalia Wichliancewa nie dała szans Idze Świątek, a Magda Linette przegrała z Anastazją Pawluczenkową. W deblu doszło do starcia Alicji Rosolskiej i Świątek z Margaritą Gasparian i Darią Kasatkiną. Warszawianki zdobyły honorowy punkt i zwyciężyły Rosjanki 6:0, 3:6, 6:3. Obie ekipy w grupie zmierzą się jeszcze z Danią.

W drugim gemie I seta Gasparian oddała podanie podwójnym błędem. Polki poszły za ciosem i zaliczyły przełamanie na 4:0. Rosolska pokazała swoje deblowe doświadczenie i świetnie sobie radziła przy siatce. Świątek solidnie serwowała i returnowała. Reprezentantki gospodarzy były skuteczne w każdym elemencie, a Rosjanki nie potrafiły wyrwać się ze szpon ich dominacji. Wynik seta na 6:0 Świątek ustaliła efektownym returnem.

Siła Świątek i spryt Rosolskiej stanowiły doskonałą mieszankę. W II partii już to tak dobrze nie funkcjonowały, bo same obniżyły loty, a jednocześnie Rosjanki grały dużo lepiej. W trzecim gemie II partii ta druga oddała podanie. Polki mogły natychmiast odrobić stratę, ale Kasatkina od 0-40 zdobyła pięć punktów i podwyższyła na 3:1. W szóstym gemie Gasparian obroniła break pointa, a w ósmym Kasatkina utrzymała podanie po rozegraniu 16 punktów. Rosjanki były agresywniejsze i skuteczniejsze. Wynik seta na 6:3 Gasparian ustaliła świetnym returnem wymuszającym błąd na Rosolskiej.

Na otwarcie III partii Świątek oddała podanie. Po chwili zaliczyła przełamanie powrotne, gdy po jej returnie spóźniona Gasparian wyrzuciła smecza. Polki wróciły do imponującej precyzji i sprytu z I seta i wykorzystały break pointa na 3:2. Rosjanki od 2:0 straciły cztery gemy z rzędu i nie podniosły się. Warszawianki rozkręciły się i zdobyły dla ekipy gospodarzy punkt. Świątek spotkanie zakończyła returnem.

Polki będą musiały w piątek pokonać Dunki, grające bez Karoliny Woźniackiej, aby uniknąć walki o utrzymanie w Grupie I Euroafrykańskiej. Rosjanki z Dunkami zmierzą się w czwartek. Zwycięstwo przypieczętuje ich awans do sobotniego meczu play-off z najlepszą ekipą grupy B. Do kwietniowego barażu o Grupę Światową II awansuje tylko triumfator turnieju w Zielonej Górze.

Rosja - Polska 2:1, Centrum Rekreacyjno-Sportowe, Zielona Góra (Polska)
Grupa I Strefy Euroafrykańskiej, Grupa A, kort twardy w hali
środa, 6 lutego

Gra 1.: Natalia Wichliancewa - Iga Świątek 6:0, 6:2
Gra 2.: Anastazja Pawluczenkowa - Magda Linette 6:4, 6:3
Gra 3.: Margarita Gasparian / Daria Kasatkina - Alicja Rosolska / Iga Świątek 0:6, 6:3, 3:6

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)