Puchar Federacji: Barty i Gawriłowa dały Australii Grupę Światową. Wielka Brytania znów bez awansu

Ashleigh Barty i Daria Gawriłowa zapewniły Australii awans do Grupy Światowej Pucharu Federacji. Japonia pokonała Wielką Brytanię po niezwykle emocjonującej batalii.

Łukasz Iwanek
Daria Gawriłowa Getty Images / Mark Metcalfe / Na zdjęciu: Daria Gawriłowa
W sobotę w Wollongong rozczarowała Samantha Stosur i w niedzielę już na kort nie wyszła. Awans Australii do Grupy Światowej Pucharu Federacji zapewniły Ashleigh Barty (WTA 19) i Daria Gawriłowa (WTA 24). Ekipa z antypodów w najlepszej ósemce zagra po raz pierwszy od 2015 roku.

W pierwszej niedzielnej grze Barty pokonała 6:4, 6:2 Lesley Kerkhove (WTA 210). W secie otwarcia było tylko jedno przełamanie, które Australijka uzyskała na 6:4. W drugiej partii Holenderka z 0:2 wyrównała na 2:2, ale cztery kolejne gemy padły łupem reprezentantki gospodarzy. W ciągu 66 minut Barty zaserwowała osiem asów i obroniła pięć z sześciu break pointów.

Zwycięstwo Australii zapewniła Gawriłowa, która wygrała 6:3, 6:2 z Quirine Lemoine (WTA 295). W pierwszym secie Holenderka z 0:3 wyrównała na 3:3, ale trzy kolejne gemy zdobyła reprezentantka gospodarzy. W drugiej partii tenisistka z Melbourne uzyskała przełamanie na 3:2, a następnie odparła trzy break pointy i podwyższyła na 4:2. W siódmym gemie Lemoine oddała podanie ze stanu 40-15, a w ósmym Gawriłowa utrzymała serwis do 15 i po 80 minutach spotkanie dobiegło końca. Na koniec rozegrany został debel. Destanee Aiava i Gawriłowa pokonały 6:3, 6:2 Kerkhove i Demi Schuurs.

W przyszłym sezonie Australia zagra w Grupie Światowej i będzie miała szansę walczyć o tytuł. W Pucharze Federacji święciła siedem triumfów na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Po raz ostatni w finale wystąpiła w 1993 roku. Holandia dwa lata temu doszła do półfinału, w którym dopiero w deblu przegrała z Francją.

W Miki niezwykle emocjonującą batalię o Grupę Światową II stoczyły Japonia i Wielka Brytania. Mecz został rozstrzygnięty w deblu. W niedzielę w singlu w starciu liderek Johanna Konta (WTA 23) pokonała 6:3, 6:3 Naomi Osakę (WTA 22). W ciągu 75 minut mistrzyni Miami Open 2017 zaserwowała siedem asów i zdobyła 25 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała wszystkie trzy szanse na przełamanie.

W czwartej grze Kurumi Nara (WTA 100) zwyciężyła 7:6(7), 6:4 Heather Watson (WTA 77). W pierwszym secie Japonka wróciła ze stanu 3:5, a w tie breaku obroniła trzy piłki setowe przy 3-6. W drugiej partii Brytyjka z 0:3 wyrównała na 3:3, ale trzy z czterech kolejnych gemów zdobyła reprezentantka gospodarzy. W trwającym godzinę i 47 minut spotkaniu Watson popełniła osiem podwójnych błędów i wywalczyła tylko siedem z 24 punktów przy swoim drugim podaniu.

W rozstrzygającym deblu Miyu Kato, mistrzyni Katowice Open 2016, i Makoto Ninomiya pokonały 3:6, 6:3, 6:3 Kontę i Watson. W pierwszym secie Brytyjki wróciły ze stanu 0:2. W drugiej partii z 0:5 zbliżyły się na 3:5, ale Japonkom udało się doprowadzić do decydującej odsłony. W niej reprezentantki gospodarzy przy 2:2 zmarnowały cztery break pointy, ale od 2:3 zdobyły cztery gemy z rzędu i zapewniły swojej drużynie miejsce w Grupie Światowej II na 2019 rok.

Wielka Brytania znów musi przełknąć gorycz porażki. Po raz kolejny będzie musiała wystąpić w turnieju Grupy I Strefy Euroafrykańskiej, w którym w lutym 2019 roku zagra również m.in. Polska. Dla Brytyjek to czwarty przegrany baraż o Grupę Światową II od 2012 roku. Wcześniej ich pogromczyniami były Szwedki (2012), Argentynki (2013) i Rumunki (2017). Wszystkie te mecze, podobnie jak z Japonkami, rozegrały na wyjeździe.

Australia - Holandia 4:1, Wollongong Entertainment Centre, Wollongong (Australia)
baraż o Grupę Światową, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 21-22 kwietnia

Gra 1.: Samantha Stosur - Lesley Kerkhove 5:7, 6:7(1)
Gra 2.: Ashleigh Barty - Quirine Lemoine 6:0, 6:2
Gra 3.: Ashleigh Barty - Lesley Kerkhove 6:4, 6:2
Gra 4.: Daria Gawriłowa - Quirine Lemoine 6:3, 6:2
Gra 5.: Destanee Aiava / Daria Gawriłowa - Lesley Kerkhove / Demi Schuurs 6:3, 6:2

Japonia - Wielka Brytania 3:2, Bourbon Beans Dome, Miki (Japonia)
baraż o Grupę Światową II, kort twardy w hali

Gra 1.: Naomi Osaka - Heather Watson 6:2, 6:3
Gra 2.: Kurumi Nara - Johanna Konta 4:6, 2:6
Gra 3.: Naomi Osaka - Johanna Konta 3:6, 3:6
Gra 4.: Kurumi Nara - Heather Watson 7:6(7), 6:4
Gra 5.: Miyu Kato / Makoto Ninomiya - Johanna Konta / Heather Watson 3:6, 6:3, 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy w 2019 roku Australia wygra Puchar Federacji?