Puchar Federacji: maraton Garbine Muguruzy z Montserrat Gonzalez ozdobą sobotnich meczów barażowych

W sobotę rozpoczęły się baraże o Grupy Światowe Pucharu Federacji. Garbine Muguruza pokonała po blisko trzygodzinnej batalii Montserrat Gonzalez. Punkt dla Rumunii zdobyła Simona Halep.

Łukasz Iwanek
Garbine Muguruza Getty Images / Jeff Gross / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
W ten weekend, oprócz półfinałów, rozgrywane są mecze barażowe w Pucharze Federacji. W Mińsku o miejsce w Grupie Światowej na 2019 rok rywalizują Białoruś i Słowacja. Na kort nie wyszła Anna Karolina Schmiedlova, która w ubiegłym tygodniu zdobyła tytuł na mączce w Bogocie. Zamiast niej w sobotę zagrała Jana Cepelova (WTA 116), która uległa 6:7(6), 5:7 Alaksandra Sasnowicz (WTA 56). Reprezentantka gospodarzy wróciła z 3-5 w tie breaku pierwszego seta oraz z 1:5 w drugiej partii. Na 1-1 wyrównała Viktoria Kuzmova (WTA 106), która wygrała 6:2, 2:6, 7:6(5) z Aryną Sabalenką (WTA 47). W decydującej odsłonie Białorusinka nie wykorzystała prowadzenia 2:0 oraz 5-3 w tie breaku.

W Kluż-Napoce Rumunia prowadzi ze Szwajcarią. W grze otwierającej mecz liderka rankingu Simona Halep pokonała 6:3, 1:6, 6:1 Viktorija Golubić (WTA 115). Drugi punkt dla ekipy gospodarzy zdobyła Irina-Camelia Begu (WTA 38), która wróciła z 0:2 w pierwszym secie i wygrała 6:4, 6:1 z Timea Bacsinszky (WTA 46).

W Genui w opałach znajdują się Włoszki, które przegrywają z Belgijkami. Półfinalistka tegorocznego Australian Open Elise Mertens (WTA 17) zwyciężyła 6:1, 7:5 Jasmine Paolini (WTA 145). W drugiej partii reprezentantka gospodarzy prowadziła 2:0, a przy 5:4 i 40-0 nie wykorzystała trzech piłek setowych. Finalistka Rolanda Garrosa 2012 Sara Errani (WTA 91) przegrała 4:6, 7:6(6), 2:6 z Alison van Uytvanck (WTA 50). Waleczna 30-latka z Bolonii w drugim secie podniosła się z 1:4, a w tie breaku obroniła piłkę meczową, ale w decydującej odsłonie wyraźnie lepsza była Belgijka.

Białoruś - Słowacja 1:1, Cziżowka-Ariena, Mińsk (Białoruś)
baraż o Grupę Światową, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 21-22 kwietnia

Gra 1.: Alaksandra Sasnowicz - Jana Cepelova 7:6(6), 7:5
Gra 2.: Aryna Sabalenka - Viktoria Kuzmova 2:6, 6:2, 6:7(5)
Gra 3.: Aryna Sabalenka - Anna Karolina Schmiedlova *niedziela, od godz. 11:00
Gra 4.: Alaksandra Sasnowicz - Viktoria Kuzmova *niedziela
Gra 5.: Wiera Łapko / Lidzia Marozawa - Jana Cepelova / Viktoria Kuzmova *niedziela

Rumunia - Szwajcaria 2:0, Sala Polivalenta, Kluż-Napoka (Rumunia)
baraż o Grupę Światową, kort ziemny w hali

Gra 1.: Simona Halep - Viktorija Golubić 6:3, 1:6, 6:1
Gra 2.: Irina-Camelia Begu - Timea Bacsinszky 6:4, 6:1
Gra 3.: Simona Halep - Timea Bacsinszky *niedziela, od godz. 11:00
Gra 4.: Irina-Camelia Begu - Viktorija Golubić *niedziela
Gra 5.: Irina-Camelia Begu / Simona Halep - Patty Schnyder / Jil Teichmann *niedziela

Włochy - Belgia 0:2, Valletta Cambiaso ASD, Genua (Włochy)
baraż o Grupę Światową, kort ziemny

Gra 1.: Jasmine Paolini - Elise Mertens 1:6, 5:7
Gra 2.: Sara Errani - Alison van Uytvanck 4:6, 7:6(6), 2:6
Gra 3.: Sara Errani - Elise Mertens *niedziela, od godz. 12:00
Gra 4.: Jasmine Paolini - Alison van Uytvanck *niedziela
Gra 5.: Deborah Chiesa / Jessica Pieri - Kirsten Flipkens / Elise Mertens *niedziela

W ramach barażu o Grupę Światową II pasjonującą batalię stoczyły Garbine Muguruza (WTA 3) i Montserrat Gonzalez (WTA 334). Mistrzyni Rolanda Garrosa 2016 i Wimbledonu 2017 miała piłkę meczową przy stanie 6:4, 5:4, ale ostatecznie zwyciężyła 6:4, 5:7, 6:4 po dwóch godzinach i 44 minutach walki. Po pierwszym dniu Hiszpania prowadzi 2-0 z Paragwajem, bo Carla Suarez (WTA 25) pokonała 6:2, 6:2 Veronica Cepede Royg (WTA 86).

W Chanty-Mansyjsku Rosja remisuje z Łotwą. Anastazja Pawluczenkowa (WTA 27) wygrała 6:3, 2:6, 6:4 z Anastasiją Sevastovą (WTA 15) i podwyższyła na 6-0 bilans meczów z mieszkającą w Wiedniu rywalką. Nie zawiodła mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 Jelena Ostapenko (WTA 5), która pokonała 7:5, 6:4 Jekaterinę Makarową (WTA 32).

Remis jest również w Montrealu, gdzie mieszą się Kanada i Ukraina. W grze otwierającej miała grać Francoise Abanda, ale ostatecznie wystąpiła Bianca Andreescu (WTA 197) i skreczowała w trzecim secie meczu z Łesią Curenko (WTA 41) z powodu pęcherzów na prawej stopie i skurczów lewej nogi. Nie zawiodła Eugenie Bouchard (WTA 117), która wygrała 6:2, 7:5 z Kateryną Bondarenko (WTA 78).

Rosja - Łotwa 1:1, Tennis Development Center, Chanty-Mansyjsk (Rosja)
baraż o Grupę Światową II, kort ziemny w hali

Gra 1.: Anastazja Pawluczenkowa - Anastasija Sevastova 6:3, 2:6, 6:4
Gra 2.: Jekaterina Makarowa - Jelena Ostapenko 5:7, 4:6
Gra 3.: Anastazja Pawluczenkowa - Jelena Ostapenko *niedziela, od godz. 10:00
Gra 4.: Jekaterina Makarowa - Anastasija Sevastova *niedziela
Gra 5.: Jekaterina Makarowa / Jelena Wiesnina - Diana Marcinkevica / Daniela Vismane *niedziela

Hiszpania - Paragwaj 2:0, Centro de Tenis La Manga Club, Kartagena, Murcja (Hiszpania)
baraż o Grupę Światową II, kort ziemny

Gra 1.: Carla Suarez - Veronica Cepede Royg 6:2, 6:2
Gra 2.: Garbine Muguruza - Montserrat Gonzalez 6:4, 5:7, 6:4
Gra 3.: Garbine Muguruza - Veronica Cepede Royg *niedziela, od godz. 12:00
Gra 4.: Carla Suarez - Montserrat Gonzalez *niedziela
Gra 5.: Georgina Garcia-Perez / Maria Jose Martinez Sanchez - Veronica Cepede Royg / Montserrat Gonzalez *niedziela

Kanada - Ukraina 1:1, Uniprix Stadium, Montreal (Kanada)
baraż o Grupę Światową II, kort twardy w hali

Gra 1.: Bianca Andreescu - Łesia Curenko 6:4, 3:6, 0:4 i krecz
Gra 2.: Eugenie Bouchard - Kateryna Bondarenko 6:2, 7:5
Gra 3.: Eugenie Bouchard - Łesia Curenko *niedziela, od godz. 18:00
Gra 4.: Francoise Abanda - Kateryna Bondarenko *niedziela
Gra 5.: Bianca Andreescu / Gabriela Dabrowski - Kateryna Bondarenko / Olga Sawczuk *niedziela

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Kto wygra baraż o grupę światową II Pucharu Federacji?