Łukasz Kubot i Marcelo Melo mistrzami świata! W singlu najlepsi Rafael Nadal i Garbine Muguruza

Łukasz Kubot i Marcelo Melo otrzymają tytuł mistrzów świata za deblowe występy w 2017 roku. Międzynarodowa Federacja Tenisowa uhonorowała również w ten sposób Garbine Muguruzę, Rafaela Nadala oraz Yung-Jan Chan i Martinę Hingis.

Rafał Smoliński
Łukasz Kubot (z lewej) i Marcelo Melo (z prawej) Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Łukasz Kubot (z lewej) i Marcelo Melo (z prawej)
Tytuły mistrza świata są przyznawane za wyniki osiągnięte przez tenisistów w danym roku. Międzynarodowa Federacja Tenisowa szczególną uwagę zwraca na rezultaty w turniejach rozgrywanych pod egidą ITF, a więc w Wielkim Szlemie oraz Pucharze Davisa i Pucharze Federacji. Uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody, odbędzie się 5 czerwca 2018 roku w Paryżu, w trakcie trwania Rolanda Garrosa.

Łukasz Kubot i Marcelo Melo otrzymali tytuł mistrza świata za wspólne występy w grze podwójnej. W sezonie 2017 wygrali wielkoszlemowy Wimbledon oraz byli w finale londyńskich Finałów ATP World Tour. Polsko-brazylijska para wygrała także turnieje ATP World Tour Masters 1000 w Miami, Madrycie i Paryżu oraz zawody w Den Bosch (ATP World Tour 250) i Halle (ATP World Tour 500). Do tego obaj tenisiści osiągnęli finały imprez w Indian Wells, Waszyngtonie i Szanghaju. Kubot i Melo zakończyli sezon jako liderzy rankingu par deblowych.

Po raz pierwszy od 1998 roku (wówczas byli to Amerykanie Lindsay Davenport i Pete Sampras) tytuły mistrza świata w grze pojedynczej zdobyło dwoje reprezentantów tego samego kraju. U pań wyróżniono w ten sposób Garbine Muguruzę, mistrzynię Wimbledonu i byłą numer jeden światowego rankingu. To premierowy taki tytuł w karierze Hiszpanki. Z kolei jej rodak, Rafael Nadal, został wyróżniony trzeci raz. Tenisista z Majorki wygrał w 2017 roku Rolanda Garrosa i US Open oraz był w finale Australian Open.

Tytuł mistrza świata w grze podwójnej kobiet zdobyły Yung-Jan Chan i Martina Hingis. Dla Szwajcarki to ostatnie takie wyróżnienie, ponieważ już ogłosiła zakończenie kariery. Najlepszymi juniorami w 2017 roku byli Amerykanka Whitney Osuigwe i Argentyńczyk Axel Geller. Japonka Yui Kamiji, Amerykanin David Wagner i Argentyńczyk Gustavo Fernandez otrzymali tytuły mistrzowskie w tenisie na wózkach.

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Czy Łukasz Kubot i Marcelo Melo wygrają jeszcze razem turniej wielkoszlemowy?