ATP Barcelona: Finał marzeń w Katalonii. Rafael Nadal zagra z Keiem Nishikorim

W finale turnieju ATP w Barcelonie zagrają ośmiokrotny mistrz tej imprezy Rafael Nadal i zwycięzca dwóch ostatnich edycji Kei Nishikori. W półfinałach Hiszpan pokonał Philippa Kohlschreibera, a Japończyk wygrał z Benoitem Paire'em.

Marcin Motyka

Rafael Nadal jak burza idzie przez tegoroczną edycję turnieju ATP w Barcelonie. W czterech meczach Hiszpan nie stracił ani jednego seta i ani na moment nie był poważnie zagrożony. Podobnie było w sobotnim półfinale z Philippem Kohlschreiberem. Nadal, poza gemem otwarcia i czwartym gemem drugiego seta, w którym musiał bronić się przed przełamaniem, w pełni kontrolował spotkanie. Zwyciężył 6:3, 6:3, podwyższając bilans bezpośrednich konfrontacji z Niemcem na 12-1.

W ciągu 91 minut gry Nadal posłał dwa asy, nie popełnił podwójnego błędu serwisowego, ani razu nie został przełamany, wykorzystał trzy z ośmiu break pointów i zagrał 18 uderzeń kończących, popełniając 17 niewymuszonych błędów (Kohlschreiberowi naliczono 17 winnerów i aż 37 pomyłek własnych).

Dzięki zwycięstwu z Kohlschreiberem Nadal awansował do swojego 101. w karierze finału w głównym cyklu, w którym będzie mógł zdobyć 69. mistrzostwo. W obecnym sezonie Hiszpan cieszył się z tytułu jeden raz - w zeszłym tygodniu wygrał turniej w Monte Carlo.

W finale najwyżej rozstawiony Nadal zmierzy się z oznaczonym "dwójką" Keiem Nishikorim, z którym ma bilans 6-1. Hiszpan wygrał ich jedyne poprzednie starcie rozegrane na mączce (Roland Garros 2013), a także zwyciężył w poprzednim pojedynku - w marcu tego roku w Indian Wells. - Czeka mnie ten mecz przeciwko jednemu z najlepszych tenisistów świata. Aby wygrać, będę musiał zagrać wielkie spotkanie - powiedział Rafa.

Niedzielny mecz będzie pojedynkiem dwóch tenisistów, którzy w ostatnim czasie zdominowali zmagania w imprezie Barcelona Open BancSabadell. Nadal jest rekordzistą pod względem triumfów w tych zawodach. Hiszpan wygrał je osiem razy z rzędu w latach 2005-09 i 2011-13 (w 2010 roku nie zagrał), natomiast Nishikori okazał się najlepszy w dwóch ostatnich edycjach.

Nishikori uzyskał awans do trzeciego z rzędu finału Barcelona Open BancSabadell, pokonując 6:3, 6:2 Benoita Paire'a. Tym samym Japończyk zrewanżował się Francuzowi za dwie ubiegłoroczne porażki w US Open i turnieju w Tokio.

- Grałem bardzo agresywnie. Wchodziłem w kort i atakowałem jego drugi serwis - ocenił reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni, który awansował do swojego 18. finału w karierze.

Barcelona Open BancSabadell, Barcelona (Hiszpania)