Rewelacyjny Chilijczyk zatrzymany. Alexander Zverev w trzecim finale w Rzymie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Alessandro di Meo / Na zdjęciu: Alexander Zverev
PAP/EPA / Alessandro di Meo / Na zdjęciu: Alexander Zverev

Alexander Zverev został pierwszym finalistą rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. W piątek Niemiec w trzech setach pokonał rewelacyjnego Alejandro Tabilo.

W turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie za sprawą Alejandro Tabilo i Nicolasa Jarry'ego pierwszy raz od lutego 2006 roku i zawodów w Vina del Mar Chile miało dwóch dwóch reprezentantów w 1/2 finału imprezy głównego cyklu. Jako pierwszy do gry o finał przystąpił rozstawiony z numerem 29. Tabilo, który jednak nie wykorzystał szansy i przegrał 6:1, 6:7(4), 2:6 z Alexandrem Zverevem.

Tabilo, który w drodze do debiutanckiego półfinału Masters 1000 wyeliminował m.in. Novaka Djokovicia oraz Karena Chaczanowa, rozpoczął mecz na fantastycznym poziomie. W pierwszym secie był niemal bezbłędny i zdominował utytułowanego rywala, oddając mu zaledwie gema.

W drugiej partii pojedynek wyrównał się. Nie doszło w nim do żadnego przełamania i wszystko musiało rozstrzygać się w tie breaku. 13. gema Tabilo rozpoczął od dwóch zdobytych punktów, ale następnie mylił się na potęgę, zwłaszcza z bekhendu, i to Zverev wygrał decydującą rozgrywkę 7-4.

Przegrany tie break podciął skrzydła Tabilo. W trzeciej odsłonie 26-letni Chilijczyk był cieniem samego z siebie z pierwszej godziny spotkania. Zawodził go serwis, był nieregularny, popełniał wiele błędów i w efekcie po kilkunastu minutach przegrywał 1:5. Tej straty już nie odrobił i musiał pogodzić się z porażką.

Mecz trwał dwie godziny i 17 minut. W tym czasie Zverev zaserwował dziesięć asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał dwa z sześciu break pointów, posłał 27 zagrań kończących i popełnił 12 niewymuszonych błędów. Z kolei Tabilo zapisano siedem asów, 28 uderzeń wygrywających oraz 17 pomyłek własnych.

27-letni Zverev awansował do 11. w karierze finału turnieju rangi ATP Masters 1000, dzięki czemu zrównał się ze słynnym rodakiem Borisem Beckerem na siódmym miejscu w klasyfikacji wszech czasów. Dotychczas wygrał pięć imprez tej rangi. W meczu o tytuł w Rzymie zagra po raz trzeci. W 2017 roku pokonał Djokovicia, a w 2018 przegrał z Rafaelem Nadalem.

W finale, w niedzielę rozstawiony z numerem trzecim Zverev zmierzy się z Jarrym bądź z Tommym Paulem.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy) ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 7,877 mln euro piątek, 17 maja