ATP Barcelona: Nadal zrewanżował się Fogniniemu, Paire półfinałową przeszkodą Nishikoriego

Rafael Nadal pokonał Fabio Fogniniego i w sobotę powalczy o finał turnieju ATP World Tour 500 w Barcelonie z Philippem Kohlschreiberem. Broniący tytułu Kei Nishikori spotka się z Benoitem Paire'em.

Rafał Smoliński

Piątkowa seria gier na korcie centralnym wydłużyła się, co było przede wszystkim efektem postawy Benoita Paire'a. Francuz wyszedł na główną arenę jako pierwszy, aby zmierzyć się z Malekiem Jazirim. Tunezyjczyk, który w czwartek wyeliminował Alexandra Zvereva, znów zaskoczył wszystkich, kiedy wygrał premierową odsłonę meczu z reprezentantem Trójkolorowych. Z czasem jednak do głosu doszedł Paire. Francuz oddalił dwa break pointy w kluczowym momencie 11. gema w drugim secie i od tego momentu w pełni kontrolował przebieg wydarzeń na korcie. Po dwóch godzinach triumfował 3:6, 7:5, 6:1.

O miejsce w finale zawodów Barcelona Open BancSabadell Paire powalczy w sobotę z Keiem Nishikorim. Broniący tytułu Japończyk znalazł się opałach w pojedynku z Ołeksandrem Dołgopołowem, ale odparł cztery piłki setowe, po czym... wygrał dziewięć gemów z rzędu. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni pokonał Ukraińca 7:5, 6:0, odnosząc 13. kolejne zwycięstwo na katalońskiej mączce. - W zeszłym roku dwukrotnie przegrałem z Paire'em, dlatego z pewnością nie będzie to łatwy mecz - stwierdził Nishikori, który uległ Francuzowi w I rundzie US Open 2015 i półfinale imprezy w Tokio. Ich łączny bilans jest jednak remisowy i wynosi 2-2.

Jako trzeci awans do półfinału uzyskał ośmiokrotny mistrz turnieju w Barcelonie, Rafael Nadal. Hiszpan poskromił Fabio Fogniniego, z którym w zeszłym roku przegrał na katalońskiej mączce na etapie III rundy. Tym razem Włoch postraszył utytułowanego rywala tylko w drugim secie, w którym prowadził 5:3. W partii otwarcia trzykrotnie stracił serwis i przegrał zdecydowanie 2:6. Rafa odrobił stratę przełamania w następnej części meczu i triumfował ostatecznie po 109 minutach 6:2, 7:6(1), dzięki czemu poprawił na 7-3 bilans pojedynków z Fogninim.

Sobotnim przeciwnikiem Nadala w półfinale został Philipp Kohlschreiber, który w ostatnim meczu dnia rozgromił Andrieja Kuzniecowa 6:3, 6:1. Niemiec wygrał od stanu 2:3 w pierwszym secie dziewięć gemów z rzędu, a mógł nawet i 10, lecz Rosjanin oddalił jeszcze przy własnym podaniu dwa meczbole. Kohlschreiber odniósł tylko jedno zwycięstwo w 12 wcześniejszych pojedynkach z Nadalem (na trawnikach w Halle w 2012 roku). Ostatni raz obaj zmierzyli się w sezonie 2013 w Pekinie, gdzie 14-krotny mistrz wielkoszlemowy pokonał reprezentanta naszych zachodnich sąsiadów 6:4, 7:6(3).

Barcelona Open BancSabadell, Barcelona (Hiszpania)