Serena Williams i Novak Djoković mistrzami świata ITF

Jak co roku, Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) przyznała wyróżnienia dla najlepszych tenisistów i tenisistek sezonu.

Rafał Smoliński

ITF przyznaje tytuły mistrzów świata na bazie wyników osiągniętych w całym sezonie, ale szczególną wagę przykłada do rezultatów w imprezach wielkoszlemowych oraz w rozgrywkach drużynowych - Pucharze Davisa i Pucharze Federacji.

Wśród kobiet po raz czwarty z rzędu i szósty w karierze najlepsza okazała się Serena Williams. Amerykanka była w 2015 roku o krok od skompletowania Klasycznego Wielkiego Szlema, ale przegrała w półfinale US Open. - Zostać po raz szósty mistrzynią świata ITF sporo dla mnie znaczy. Jestem szczęśliwa, że drugi raz zdobyłam Szlema Sereny [Niekalendarzowego Wielkiego Szlema - przyp. red.] - powiedziała aktualna liderka rankingu WTA.

U panów mistrzem świata ITF został wybrany po raz piąty w karierze Novak Djoković. W 2015 roku Serb wygrał Australian Open, Wimbledon i US Open oraz kończące sezon Finały ATP World Tour. Pochodzący z Belgradu 28-latek był także w finale Rolanda Garrosa. - Jestem zaszczycony, że zostałem mistrzem świata ITF po raz piąty. Mam za sobą najlepszy sezon w karierze, co inspiruje mnie do kontynuowania ciężkiej pracy i gry na wysokim poziomie w 2016 roku - stwierdził obecny numer jeden męskiego tenisa.

W grze podwójnej mężczyzn tytuł mistrzów świata przypadł Jeanowi-Julienowi Rojerowi i Horii Tecauowi, którzy w 2015 roku wygrali Wimbledon i Finały ATP World Tour. U pań najlepszymi deblistkami zostały Sania Mirza i Martina Hingis. "Santina" triumfowała m.in. na kortach Wimbledonu, US Open i Mistrzostw WTA w Singapurze.

Mistrzami świata juniorów zostali wybrani Dalma Galfi i Taylor Fritz, zaś wśród tenisistów na wózkach Holenderka Jiske Griffioen i Japończyk Shingo Kunieda. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni został wyróżniony już po raz siódmy.

- Novak Djoković i Serena Williams mają za sobą wyjątkowy sezon. Oboje wygrali po trzy wielkoszlemowe tytuły w 2015 roku i zdominowali rankingi. W deblu uhonorowane zostały dwie nowe pary, Jean-Julier Rojer i Horia Tecau oraz Sania Mirza i Martina Hingis. Dziękuję wszystkim mistrzom świata za ich zaangażowanie w nasz sport - powiedział prezes ITF David Haggerty.

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)