WTA Hongkong: Pewny awans Jeleny Janković, Samantha Stosur znów lepsza od Moniki Puig

Jelena Janković oddała dwa gemy Anastazji Rodionowej w II rundzie turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych w Hongkongu.

Łukasz Iwanek

Jelena Janković (WTA 24) po triumfie w Kantonie w dwóch kolejnych turniejach (Wuhan, Pekin) wygrała łącznie jeden mecz. W Hongkongu na początek wyeliminowała Rumunkę Anę Bogdan, a w II rundzie rozbiła 6:0, 6:2 Anastazję Rodionową (WTA 255). W trwającym 59 minut spotkaniu była liderka rankingu zaserwowała cztery asy i zdobyła 22 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz 13 z 16 przy drugim serwisie rywalki. Janković obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała pięć z sześciu szans na przełamanie.

Serbka awansowała do szóstego ćwierćfinału w sezonie w głównym cyklu (po Indian Wells, Strasburgu, Den Bosch, Cincinnati i Kantonie). Kolejną jej rywalką będzie Daria Gawriłowa (WTA 36), która wygrała 7:6(4), 6:1 z Larą Arruabarreną (WTA 87). W ciągu 96 minut Rosjanka zaserwowała pięć asów i wykorzystała cztery z 13 break pointów. Osiągnęła ona trzeci ćwierćfinał w sezonie w głównym cyklu (po Rzymie i Eastbourne). Gawriłowa w tym roku pokonała trzy tenisistki z czołowej 10 rankingu: Marię Szarapową (Miami), Anę Ivanović (Rzym) i Lucie Safarovą (Toronto). W styczniu była klasyfikowana na 231. miejscu w rankingu, a w najbliższy poniedziałek może awansować na 31. pozycję (jeśli zdobędzie w Hongkongu tytuł).

Mistrzyni US Open 2011 Samantha Stosur (WTA 28) wygrała 6:4, 6:4 z Moniką Puig (WTA 92). W trwającym 81 minut meczu Australijka posłała siedem asów i zgarnęła 42 z 54 punktów we własnych gemach serwisowych. Było to czwarte spotkanie obu tenisistek. Portorykanka zdobyła w nich łącznie 17 gemów. Stosur pozostaje w grze o trzeci tytuł w sezonie (po Strasburgu i Bad Gastein).

Kolejną rywalką Australijki będzie Heather Watson (WTA 61), która pokonała 6:0, 6:7(5), 6:4 Ya-Hsuan Lee (WTA 245). Brytyjka powinna wygrać w dwóch setach, bo prowadziła 6:0, 2:0. W trwającym dwie godziny i 16 minut spotkaniu wykorzystała osiem z 15 break pointów. 23-latka z Guernsey awansowała do pierwszego ćwierćfinału od stycznia, gdy wywalczyła tytuł w Hobart.

Prudential Hong Kong Tennis Open, Hongkong (Chiny)

Heather Watson (Wielka Brytania) - Ya-Hsuan Lee (Tajwan, Q) 6:0, 6:7(5), 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)