WTA Bad Gastein: Samantha Stosur zwycięska po dramatycznym finale z Karin Knapp

Samantha Stosur pokonała Karin Knapp i została triumfatorką turnieju WTA International na kortach ziemnych w Bad Gastein.

Łukasz Iwanek
Dla Karin Knapp (WTA 43) to była w Bad Gastein bardzo pracowita niedziela, bo rozegrała dwa mecze, w sumie sześć setów. Z powodu deszczu jej półfinałowy mecz z Sarą Errani (WTA 19) nie mógł się odbyć w sobotę. Rozstawiona z numerem pierwszym finalistka Rolanda Garrosa 2012 przegrała 6:7(4), 6:4, 5:7 po dwóch godzinach i 37 minutach walki. W spotkaniu tym było aż 20 przełamań - po 10 z obu stron. Knapp zdobyła łącznie o jeden punkt więcej od bardziej utytułowanej rodaczki (114-113). W I secie Errani nie wykorzystała prowadzenia 3:0 z podwójnym przełamaniem, a w III partii z 2:5 wyrównała na 5:5. Dwa kolejne gemy padły łupem Knapp, która awansowała do czwartego singlowego finału w głównym cyklu.
Półfinał rozpoczął się po godz. 10:00, a kilka minut przed godz. 15:00 Knapp przystąpiła do finałowej potyczki. Włoszka miała ogromną szansę na tytuł. W meczu z Samanthą Stosur (WTA 23) prowadziła 6:3, 4:2 oraz miała trzy break pointy na 5:2 w II secie. Przy 4:4 przełamała Australijkę, ale nie wykorzystała serwisu na mecz. W 12. gemie Knapp odparła trzy piłki setowe, a w tie breaku od 3-3 straciła cztery punkty. Włoszka oddała podanie do zera w gemie otwarcia III seta. Miała szansę na odrobienie straty, ale w czwartym gemie Stosur wróciła z 15-40. Australijka zmarnowała pięć break pointów, by podwyższyć na 4:1. Przełamanie zaliczyła na 5:2, a po chwili zakończyła mecz własnym serwisem.

W trwającym dwie godziny i 28 minut finale Knapp zaserwowała trzy asy, ale też popełniła siedem podwójnych błędów. Przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko 20 z 51 punktów. Włoszka wykorzystała sześć z 14 break pointów, ale sama własny serwis oddała siedem razy.

- To był naprawdę trudny mecz - powiedziała Stosur. - Nie potrafiłam pokazać skuteczniejszego tenisa w I secie. W II partii czułam, że zaczęłam grać lepiej, choć [Knapp] prowadziła. Serwowała, by wygrać mecz, ale udało mi się zwyciężyć w tym secie, a później prezentowałam się coraz lepiej. To nie jest idealny scenariusz, grać półfinał i finał tego samego dnia, do tego dwa 2,5 godzinne mecze - jeden rano, drugi po południu. Jednak czasem tak się dzieje ze względu na pogodę. Ona miała serwis na mecz, więc to nie było dla niej takie złe - stwierdziła Australijka.

Bilans singlowych finałów Knapp to teraz 2-2. Pierwszy osiągnęła w 2008 roku w Antwerpii i przegrała z Justine Henin. Tytuły Włoszka zdobyła w 2014 w Taszkencie oraz w 2015 w Norymberdze. Stosur wygrała ósmy turniej w grze pojedynczej, drugi w sezonie (w maju w Strasburgu). Największy triumf Australijka święciła w 2011 roku w US Open. Bilans jej finałów to teraz 8-14.

W deblu najlepsze okazały się Danka Kovinić i Stephanie Vogt, które w finale pokonały 4:6, 6:4, 10-3 rozstawione z numerem pierwszym Larę Arruabarrenę i Lucie Hradecką. Dla reprezentantki Czarnogóry to pierwszy tytuł w głównym cyklu. Reprezentująca Liechtenstein Vogt święciła drugi triumf. W 2013 roku wygrała turniej w Luksemburgu w parze z Yaniną Wickmayer.

Nürnberger Gastein Ladies, Bad Gastein (Austria)

finał gry podwójnej:

Danka Kovinić (Czarnogóra) / Stephanie Vogt (Liechtenstein) - Lara Arruabarrena (Hiszpania, 1) / Lucie Hradecká (Czechy, 1) 4:6, 6:4, 10-3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)