Roland Garros: Djoković i Nadal bez strat, Kokkinakis odwrócił losy meczu z Tomiciem

Rafael Nadal i Novak Djoković bez straty seta wygrali mecze II rundy Rolanda Garrosa 2015. W starciu dwóch Australijczyków Thanasi Kokkinakis powrócił ze stanu 0-2 i pokonał Bernarda Tomicia.

Rafał Smoliński
Jako pierwszy z głównych faworytów do końcowego triumfu w międzynarodowych mistrzostwach Francji awansował do III rundy Rafael Nadal. Dziewięciokrotny zwycięzca Rolanda Garrosa zmierzył się z Nicolásem Almagro i poprawił na 13-1 bilans spotkań ze swoim rodakiem. Tym razem Rafa pokonał tenisistę z Murcji 6:4, 6:3, 6:1, dzięki czemu wygrał 68. mecz na paryskiej mączce. W całym pojedynku zanotował sześć przełamań, a sam stracił serwis tylko raz, pod koniec drugiego seta.
Nadal po raz czwarty pokonał Almagro na kortach Rolanda Garrosa, ponieważ wcześniej czynił to w latach 2008, 2010 i 2012. O miejsce w 1/8 finału utytułowany Hiszpan zagra z Andriejem Kuzniecowem, który pierwszy raz w obecnym sezonie wygrał w jednym turnieju głównego cyklu dwa mecze. W czwartek Rosjanin, aktualnie 120. rakieta globu, zwyciężył półfinalistę międzynarodowych mistrzostw Francji z 2010 roku, Austriaka Jürgena Melzera, 6:1, 5:7, 7:6(0), 7:5.Lider rankingu ATP, Novak Djoković, bez większych problemów poradził sobie z leworęcznym Gillesem Mullerem. Panowie spotkali się także w tegorocznym Australian Open i wówczas Serb także zwyciężył w trzech setach. W czwartek tenisista z Belgradu cierpliwie wyczekiwał swoich szans i na początku każdej partii starał się uzyskać przełamanie. Po 110 minutach najlepszy obecnie zawodnik świata triumfował bardzo pewnie 6:1, 6:4, 6:4.

Rywalem Djokovicia będzie w sobotę Thanasi Kokkinakis, który w czwartkowym meczu z Bernardem Tomiciem przegrywał już 0-2 w setach, ale zdołał odwrócić losy pojedynku. W piątej partii bardziej doświadczony z Australijczyków jeszcze raz wysunął się na prowadzenie i w ósmym gemie miał przy podaniu rywala trzy piłki meczowe. Nie wykorzystał ani jednej z nich, a po zmianie stron stracił serwis. 19-latek z Adelajdy zdobył kluczowe przełamanie na 7:6, po czym zwieńczył cały pojedynek wynikiem 3:6, 3:6, 6:3, 6:4, 8:6. Kokkinakis jest pierwszym nastolatkiem, który awansował do III rundy Rolanda Garrosa od 2008 roku, kiedy sztuki tej dokonał Ernests Gulbis.

Rozstawiony z numerem dziewiątym Marin Cilić w trzech setach rozprawił się z włoskim kwalifikantem Andreą Arnaboldim. Chorwat w III rundzie zmierzy się z Leonardo Mayerem, który wyeliminował z turnieju Jerzego Janowicza. Zwycięstwo w czterech partiach nad Santiago Giraldo odniósł wspierany przez belgijskich fanów David Goffin. Philipp Kohlschreiber i Pablo Andujar dokończyli w czwartek mecz przerwany w środę przez zapadające ciemności. Niemiec nie wykorzystał prowadzenia 4:2, przegrał cztery gemy z rzędu i odpadł z turnieju.

Bez gry do IV rundy awansował Kei Nishikori. Oznaczony piątym numerem Japończyk miał się w piątek zmierzyć z Niemcem Benjaminem Beckerem, ale doświadczony reprezentant naszych zachodnich sąsiadów wycofał się z powodu urazu prawego barku. Już w środę z dalszej rywalizacji zrezygnował Brytyjczyk Kyle Edmund, który miał się w czwartek spotkać z Australijczykiem Nickiem Kyrgiosem.

Nick Kyrgios (Australia, 29) - Kyle Edmund (Wielka Brytania, Q) walkower
Pablo Andújar (Hiszpania) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 22) 6:1, 7:6(5), 3:6, 3:6, 6:4
Thanasi Kokkinakis (Australia, WC) - Bernard Tomic (Australia, 27) 3:6, 3:6, 6:3, 6:4, 8:6
Andriej Kuzniecow (Rosja) - Jürgen Melzer (Austria) 6:1, 5:7, 7:6(0), 7:5