Mistrzostwa WTA: Agnieszka Radwańska kontra Maria Szarapowa, a stawką półfinał

W piątek rozegrane zostaną ostatnie pojedynki fazy grupowej Mistrzostw WTA 2014. O miejsce w półfinale singapurskiej imprezy będzie walczyła najlepsza polska tenisistka, Agnieszka Radwańska.

Rafał Smoliński
Czwartkowy pojedynek z Karoliną Woźniacką mógł dać Agnieszce Radwańskiej awans do półfinału, lecz Polka nie zdołała zwyciężyć Dunki 2-0 w setach. Krakowianka przegrała ten mecz 5:7, 3:6, ale zachowała szanse na wyjście z Grupy Białej. Aktualnie nasza reprezentantka plasuje się na drugim miejscu, które również premiowane jest awansem do dalszej fazy. Przed nią jest tylko Woźniacka, ale i ona nie jest jeszcze pewna półfinału.
Piątkową rywalką Radwańskiej będzie Maria Szarapowa, która w Singapurze dość niespodziewanie przegrała oba swoje dotychczasowe pojedynki. Rosjanka uległa najpierw po zaciętym boju Woźniackiej, a w czwartek została zmieciona z kortu przez Petrę Kvitovą. Starająca się o miano pierwszej rakiety świata na koniec sezonu Szarapowa znalazła się w poważnych tarapatach, ale wciąż ma szansę na awans do półfinału singapurskiej imprezy.Radwańska i Szarapowa mierzyły się wcześniej ze sobą 12 razy i tylko dwukrotnie zwyciężała nasza reprezentantka. Miało to miejsce w III rundzie US Open 2007 oraz finale zawodów rozgrywanych w Miami w 2012 roku. W pozostałych przypadkach triumfowała 27-letnia obecnie Rosjanka, po raz ostatni podczas majowego turnieju w Madrycie. W Mistrzostwach WTA obie panie spotkały się przed dwoma laty i wówczas, w fazie grupowej, po zaciętym, trzysetowym boju górą była eks liderka światowych list.

Agnieszka Radwańska (Polska, 6) bilans: 2-10 Maria Szarapowa (Rosja, 2)
sezon 2014
47-20 (47-20) bilans roku (główny cykl) 48-13 (48-13)

2008 Ad-Dauha półfinał Szarapowa 6:4, 6:3
2009 Toronto ćwierćfinał Szarapowa 6:2, 7:6(5)
2014 Madryt półfinał Szarapowa 6:1, 6:4

Po zakończeniu meczu Polki z Rosjanką do walki o półfinał przystąpią Petra Kvitova i Karolina Woźniacka. Czeszka po gładkiej porażce z Radwańską, rozgromiła w czwartek Szarapową i pozostała w zawodach. Triumfatorka Turnieju Mistrzyń z 2011 roku znów pokazała pełnię swoich umiejętności: znakomity serwis i niebezpieczny forhend. Szarapowa nie znalazła na to żadnego lekarstwa i po ugraniu zaledwie pięciu gemów zeszła z kortu pokonana.

Piątkową rywalką Kvitovej będzie liderka Grupy Białej po dwóch spotkaniach, Karolina Woźniacka. Dunka rozpoczęła turniej od pokonania w trzech setach Szarapowej, a następnie okazała się lepsza od Radwańskiej. Woźniacka i Kvitová zmierzą się ze sobą po raz dziewiąty w głównym cyklu. W dotychczasowych starciach obie odniosły po cztery zwycięstwa. W 2011 roku Czeszka pokonała pochodzącą z Odense tenisistkę w drodze po triumf w Mistrzostwach WTA.

2013 Cincinnati III runda Woźniacka 3:6, 6:2, 6:3

O tym, co musi się stać, aby Radwańska awansowała do półfinału, pisaliśmy już wcześniej. Jeśli Polka zwycięży 2-0, to zagra w kolejnej fazie bez konieczności oglądania się na to, co zrobią rywalki. Do tego jeśli w drugim meczu Kvitová zwycięży Woźniacką, to wówczas Polka zajmie w Grupie Białej pierwsze miejsce. Radwańska awansuje do półfinału z drugiego miejsca, jeśli wygra swoje piątkowe spotkanie z Szarapową, a Woźniacka okaże się lepsza od Kvitovej. Polka przejdzie także do następnej fazy nawet, gdy przegra z Rosjanką 1-2, a Dunka ogra Czeszkę.

Do ciekawej sytuacji dojdzie, jeśli Kvitová pokona Woźniacką 2-0, a Radwańska w trzech setach ogra Szarapową. Wówczas o pierwszym miejscu zadecyduje procent wygranych setów (zajmie je Czeszka), a druga pozycja zostanie rozstrzygnięta na podstawie bezpośredniego pojedynku Polki i Dunki. Ten wygrała w czwartek tenisistka z Odense, dlatego też to ona awansuje dalej.

Najmniejsze szanse na awans do półfinału ma bez wątpienia Szarapowa, która musi pokonać 2-0 w setach Radwańską i liczyć na to, że Woźniacka w takim samym stosunku ogra Kvitovą. Z kolei największe szanse na awans ma Dunka, której zabraknie w półfinale tylko w wypadku, gdy przegra ona w dwóch partiach z Kvitovą, a Radwańska zwycięży 2-0 Szarapową.

Możliwe scenariusze w Grupie Białej:

Kvitova w dwóch Kvitova w trzech Woźniacka w dwóch Woźniacka w trzech
Szarapowa w dwóch Kvitova i Woźniacka Kvitova i Woźniacka Woźniacka i Szarapowa Woźniacka i Kvitova
Szarapowa w trzech Kvitova i Woźniacka Kvitova i Woźniacka Woźniacka i Radwańska Woźniacka i Radwańska
Radwańska w dwóch Radwańska i Kvitova Radwańska i Woźniacka Woźniacka i Radwańska Woźniacka i Radwańska
Radwańska w trzech Kvitova i Woźniacka Woźniacka i Radwańska Woźniacka i Radwańska Woźniacka i Radwańska

Po godz. 13:30 naszego czasu na kort wyjdą Simona Halep i Ana Ivanović, które zakończą zmagania w Grupie Czerwonej. Rumunka jest jak na razie prawdziwą rewelacją turnieju i jako pierwsza awansowała do półfinału. W pierwszym meczu tenisistka z Konstancy pewnie ograła Eugenie Bouchard, natomiast w drugim rozgromiła Serenę Williams, oddając aktualnej liderce rankingu WTA zaledwie dwa gemy.

Ivanović rozpoczęła turniej od dwusetowej porażki z Williams, ale w środę "odkuła się" pewnie pokonując Bouchard. Serbka musi pokonać Rumunkę w dwóch setach, by razem z nią awansować do półfinału. Wcześniej obie panie czterokrotnie spotykały się ze sobą na zawodowych kortach (trzykrotnie w głównym cyklu) i wygrały po dwa pojedynki (Ivanović zwyciężyła w meczu Pucharu Federacji 2014, którego stawką był awans do Grupy Światowej II tych rozgrywek, ale nie jest on wliczany do oficjalnych statystyk WTA).

Bilans spotkań pomiędzy Simoną Halep a Aną Ivanović (główny cykl):

2013 Ad-Dauha II runda Ivanović 6:3 i krecz
2013 Sofia półfinał Halep 2:6, 6:1, 6:3
2014 Madryt ćwierćfinał Halep 6:2, 6:2

Sytuacja w Grupie Czerwonej jest mniej skomplikowana niż w Grupie Białej, ponieważ Williams i Bouchard już w czwartek zakończyły zmagania w pierwszej fazie turnieju (Kanadyjka przegrała trzy spotkania i definitywnie pożegnała się z imprezą). Pewna awansu do półfinału jest Halep, która w piątek powalczy o przodownictwo w grupie, kolejne punkty do rankingu WTA oraz nagrodę pieniężną. Los Williams spoczywa w rękach Rumunki, która jeśli ugra przynajmniej seta, to wygra rywalizację w Grupie Czerwonej i da awans Amerykance.

Ivanović musi zatem pokonać Halep bez straty seta, aby awansować do dalszej fazy. Wówczas bowiem o miejscu w półfinale będzie decydował proc. wygranych gemów, a ten Serbka na pewno będzie miała lepszy od Amerykanki przy wyniku 2-0 (nawet jak zwycięży w dwóch tie breakach). Zapowiada się więc bardzo interesujące spotkanie, które może mieć ogromne znaczenie dla losów mistrzowskiego tytułu.

Po zakończeniu gier singlowych do walki o półfinał turnieju debla przystąpi najlepsza para obecnego sezonu, Sara Errani i Roberta Vinci. Włoszki po raz trzeci z rzędu zakwalifikowały się do kończącej tenisowy rok imprezy, ale w dwóch poprzednich edycjach nie wygrały nawet meczu. Ich rywalkami będą Kveta Peschke i Katarina Srebotnik, które w 2010 i 2011 roku grały razem w finale Mistrzostw WTA. Czeszka starała się ponadto o tytuł wspólnie z Rennae Stubbs (2008), zaś Słowenka z Ai Sugiyamą (2007). Za każdym razem obie panie schodziły jednak z kortu pokonane.

Plan gier 5. dnia Mistrzostw WTA 2014:

od godz. 7:30 czasu polskiego
Maria Szarapowa (Rosja, 2) - Agnieszka Radwańska (Polska, 6)
Petra Kvitová (Czechy, 3) - Karolina Woźniacka (Dania, 8)

nie przed godz. 13:30 czasu polskiego
Simona Halep (Rumunia, 4) - Ana Ivanović (Serbia, 7)
Sara Errani (Włochy, 1) / Roberta Vinci (Włochy, 1) - Květa Peschke (Czechy) / Katarina Srebotnik (Słowenia)

Uczestniczki Mistrzostw WTA: Karolina Woźniacka

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Jakim wynikiem zakończy się mecz Agnieszki Radwańskiej z Marią Szarapową?