WTA Montreal: Venus po pięciu latach lepsza od Sereny w starciu sióstr Williams

Venus Williams pokonała Serenę Williams i została pierwszą finalistką turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach twardych w Montrealu.

Łukasz Iwanek
W sobotę w Montrealu doszło do 25. konfrontacji sióstr Williams. 34-letnia Venus (WTA 26) pokonała młodszą o rok Serenę 6:7(2), 6:2, 6:3 i poprawiła na 11-14 bilans ich konfrontacji. Do tego tygodnia nie miała ona na swoim koncie żadnego wygranego meczu w Rogers Cup, a gra w tej imprezie po raz piąty. Wszystkie wcześniejsze starty zaliczyła w Toronto, gdzie turniej odbywa się w latach nieparzystych. W 1995 przegrała z Sabine Apelmans, w 1997 nie dała rady Nathalie Dechy, w 2009 roku lepsza od niej okazała się Kateryna Bondarenko, a w ubiegłym sezonie uległa Kirsten Flipkens. W meczu z Belgijką poległa, choć I seta wygrała do zera. Montreal okazał się dla niej wyjątkowo szczęśliwy. W niedzielę Venus wystąpi w 74. finale w karierze (bilans dotychczasowych 45-28).
Seria Sereny 14. z rzędu wygranych meczów w Rogers Cup dobiegła końca. W Montrealu zagrała ona po raz drugi (wcześniej w 2000). W 2011 i 2013 roku triumfowała w Toronto, gdzie była najlepsza również w sezonie 2001. Liderka rankingu tegoroczne amerykańskie lato rozpoczęła od zdobycia tytułu w Stanfordzie. Serena wygrała pięć wcześniejszych meczów ze starszą siostrą. Venus odniosła nad nią pierwsze zwycięstwo od 2009 roku (półfinał w Dubaju). Jest to zarazem jej pierwsza wygrana nad urzędującą liderką rankingu od czasu półfinału Wimbledonu 2009, gdy pokonała Dinarę Safinę.

W gemie otwarcia I seta Serena oddała podanie wyrzucając forhend. W trzecim gemie liderka rankingu utrzymała podanie na sucho serwując trzy asy, a w szóstym odrobiła stratę przełamania do zera, korzystając z prostych błędów starszej siostry. W siódmym gemie Serena odparła pierwszego break pointa odwrotnym krosem forhendowym, drugiego asem, a trzeciego forhendem po linii. W 12. gemie Venus obroniła się przed przełamaniem potężnym forhendem wymuszającym błąd. W tie breaku starsza z Amerykanek minimalnie nie trafiła w kort potężnego forhendu i Serena wyszła na 3-0. Dwoma świetnymi serwisami liderka rankingu podwyższyła na 5-0. Przy 6-1 popełniła podwójny błąd serwisowy, ale po chwili set dobiegł końca, gdy Venus przestrzeliła bekhend.

W dwóch pierwszych serwisowych gemach w II secie Venus straciła tylko jeden punkt. Wyszła ona na 3:0, bo w drugim gemie zaliczyła przełamanie korzystając z czterech błędów, w tym podwójnego serwisowego, siostry. Starsza z Amerykanek do końca pewnie wygrywała swoje gemy, a przy 5:2 zaliczyła jeszcze jedno przełamanie. Serena oddała podanie robiąc dwa podwójne błędy i pakując bekhend w siatkę.

W pierwszym gemie III seta Venus od 30-0 straciła trzy punkty, ale Serena zmarnowała break pointa wyrzucając return. W szóstym gemie starsza z Amerykanek zaliczyła przełamanie ostrym krosem bekhendowym wymuszającym błąd. W ósmym gemie Serena od 0-30 przy pomocy świetnych serwisów zdobyła cztery punkty, a w dziewiątym obroniła pierwszego meczbola forhendem po linii. Drugą piłkę meczową Venus wykorzystała świetnym serwisem na ciało.

W trwającym dwie godziny i jedną minutę spotkaniu Serena zaserwowała 19 asów, ale też popełniła dziewięć podwójnych błędów, z czego dwa z rzędu w ostatnim gemie II seta. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 40 z 49 punktów, ale przy drugim tylko 14 z 38. Venus posłała sześć asów oraz wykorzystała cztery z ośmiu break pointów, a własny serwis oddała tylko raz. Starszej z Amerykanek naliczono 23 kończące uderzenia i 20 niewymuszonych błędów. Na konto Sereny wpadło 35 piłek wygranych bezpośrednio i 32 błędy własne.

Serena Williams kontra Venus Williams:

Rok Turniej Etap Zwyciężczyni Wynik
1998 Australian Open II runda Venus 7:6(4), 6:1
1998 Rzym ćwierćfinał Venus 6:4, 6:2
1999 Miami finał Venus 6:1, 4:6, 6:4
1999 Puchar Wielkiego Szlema finał Serena 6:1, 3:6, 6:3
2000 Wimbledon półfinał Venus 6:2, 7:6(3)
2003 Wimbledon finał Serena 4:6, 6:4, 6:2
2005 Miami ćwierćfinał Venus 6:1, 7:6(8)
2005 US Open IV runda Venus 7:6(5), 6:2
2008 Bangalore półfinał Serena 6:3, 3:6, 7:6(4)
2008 Wimbledon finał Venus 7:5, 6:4
2008 US Open ćwierćfinał Serena 7:6(6), 7:6(7)
2008 Mistrzostwa WTA faza grupowa Venus 5:7, 6:1, 6:0
2009 Dubaj półfinał Venus 6:1, 2:6, 7:6(3)
2009 Miami półfinał Serena 6:4, 3:6, 6:3
2009 Wimbledon finał Serena 7:6(3), 6:2
2009 Mistrzostwa WTA faza grupowa Serena 5:7, 6:4, 7:6(4)
2009 Mistrzostwa WTA finał Serena 6:2, 7:6(4)
2013 Charleston półfinał Serena 6:1, 6:2
2014 Montreal półfinał Venus 6:7(2), 6:2, 6:3

W finale rywalką Venus będzie Agnieszka Radwańska, która w dwóch zaciętych setach pokonała Jekaterinę Makarową.

Rogers Cup, Montreal (Kanada)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,440 mln dolarów
sobota, 9 sierpnia

półfinał gry pojedynczej:

Venus Williams (USA) - Serena Williams (USA, 1) 6:7(2), 6:2, 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)