Wimbledon: Będzie czeski półfinał, Petra Kvitova zagra z Lucie Safarovą

Petra Kvitova pokonała Barborę Zahlavovą-Strycovą i w półfinale wielkoszlemowego Wimbledonu spotka się z Lucie Safarovą, kolejną rodaczką.

Łukasz Iwanek
Barbora Zahlavova-Strycova (WTA 43) do pierwszego w karierze wielkoszlemowego ćwierćfinału przystąpiła legitymując się bilansem spotkań 1-24 z zawodniczkami z Top 10. To jedyne zwycięstwo odniosła w ubiegłym tygodniu, gdy w II rundzie wyeliminowała Na Li. Petra Kvitova (WTA 6) pokonała starszą rodaczkę 6:1, 7:5 i w półfinale Wimbledonu zagra po raz pierwszy od 2011 roku. Wtedy wywalczyła w Londynie swój jedyny do tej pory wielkoszlemowy tytuł.
Po łatwo wygranym I secie, w II partii Kvitovej nie poszło już tak lekko. Záhlavová-Strýcová dwa razy ją przełamała, na 4:3 i 5:4, ale mistrzyni imprezy sprzed trzech lat za każdym razem błyskawicznie odrabiała stratę. Mecz zakończyła przełamaniem na sucho sfinalizowanym returnem forhendowym po linii. W całym spotkaniu przełamała rodaczkę sześć razy, a sama oddała podanie dwa razy. Zapisała na swoje konto 29 kończących uderzeń, podczas gdy Záhlavová-Strýcová miała ich pięć. Kvitová podwyższyła na 7-0 bilans tegorocznych meczów na trawie oraz na 24-5 stan swoich wszystkich spotkań w All England Club.

O drugi finał Wimbledonu Kvitová zagra z Lucie Safarovą (WTA 23), która pokonała Jekaterinę Makarową (WTA 22) i po raz pierwszy w karierze wystąpi w wielkoszlemowym półfinale. Dla pogromczyni Agnieszki Radwańskiej z poprzedniej rundy to czwarty przegrany wielkoszlemowy ćwierćfinał (po Australian Open 2012 i 2013 oraz US Open 2013). Šafářová wcześniej w tej fazie wystąpiła w Australian Open 2007.

Już w drugim gemie I seta Šafářová zaliczyła przełamanie, popisując się forhendowym returnem i wolejem. W czwartym gemie Makarowa odparła dwa break pointy przy 15-40 i asem otworzyła swoje konto w meczu. Podając przy stanie 5:3 Czeszka wróciła z 0-40, posyłając cztery asy z rzędu. Seta zakończyła forhendem po linii.

W gemie otwarcia II seta Makarowa od 0-30 zdobyła cztery punkty, ale w trzecim oddała podanie, na koniec pakując bekhend w siatkę. W czwartym gemie Šafářová wróciła z 15-30, posyłając dwa asy i kończący forhend, a w piątym bekhendowym wolejem dołożyła kolejne przełamanie. Mecz zakończyła odbierając rywalce na sucho podanie w siódmym gemie. Punkt na wagę awansu do półfinału zdobyła, po tym jak bekhend Rosjanki wylądował poza kortem.

W trwającym 58 minut spotkaniu Šafářová posłała osiem asów oraz zdobyła 26 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Poza tym wykorzystała cztery z siedmiu szans na przełamanie rywalki, a sama obroniła trzy break pointy. Czeszce zanotowano 24 kończące uderzenia, podczas gdy Makarowa miała ich siedem.

Kvitová wygrała wszystkie pięć dotychczasowych meczów z Šafářovą. Po raz ostatni mierzyły się przed dwoma tygodniami w Eastbourne i mecz ten został rozstrzygnięty w tie breaku III seta.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w singlu kobiet 9,600 mln funtów
wtorek, 1 lipca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Petra Kvitová (Czechy, 6) - Barbora Záhlavová-Strýcová (Czechy) 6:1, 7:5
Lucie Šafářová (Czechy, 23) - Jekaterina Makarowa (Rosja, 22) 6:3, 6:1

Program i wyniki turnieju kobiet

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)