WTA Eastbourne: Kvitova w ćwierćfinale, dramatyczne batalie dla Kerber i Giorgi

Petra Kvitova pokonała Varvarę Lepchenko i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA w Eastbourne. Andżelika Kerber wyeliminowała Alize Cornet po obronie dwóch piłek meczowych.

Łukasz Iwanek
W 2011 roku Petra Kvitova zaliczyła finał w Eastbourne (przegrała z Marion Bartoli) oraz wygrała Wimbledon. W dwóch kolejnych sezonach w All England Club docierała do ćwierćfinału, ale w Aegon International udało się jej wygrać łącznie jeden mecz. W środę Czeszka pokonała 6:1, 6:4 Varvarę Lepchenko (WTA 57) i po trzech latach ponownie wystąpi w ćwierćfinale turnieju w Eastbourne. W trwającym 74 minuty spotkaniu Kvitová (WTA 6) obroniła cztery break pointy oraz zdobyła 31 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu.
Andżelika Kerber (WTA 9) odparła dwie piłki meczowe przy stanie 4:5 w III secie i pokonała 7:5, 1:6, 7:6(3) Alize Cornet (WTA 25). W trwającym dwie godziny i 26 minut spotkaniu Niemka miała pięć break pointów i wszystkie wykorzystała. W sumie zdobyła ona o siedem punktów mniej (103-110), ale w decydującej partii wróciła ze stanu 3:5 i w tie breaku przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę. Dwa lata temu Niemka doszła w Eastbourne do finału i przegrała z Tamirą Paszek, marnując pięć meczboli.

Po obronie piłki meczowej (przy 4:5 w III secie) do ćwierćfinału awansowała również Camila Giorgi (WTA 42), pogromczyni Wiktorii Azarenki z poprzedniej rundy. Włoszka wygrała 1:6, 7:5, 7:5 z Johanną Kontą (WTA 109). W trwającym dwie godziny i 16 minut spotkaniu Brytyjka posłała 10 asów, ale też popełniła siedem podwójnych błędów. Obroniła również 10 z 13 break pointów, ale trzy przełamania zdobyte w II i III secie przesądziły o zwycięstwie Giorgi. Kibiców gospodarzy ucieszyła Heather Watson (WTA 70), która pokonała 6:7(6), 6:4, 6:2 Flavię Pennettę (WTA 12). Brytyjka po raz pierwszy w karierze zagra w ćwierćfinale turnieju rangi Premier.

Karolina Woźniacka (WTA 16) w ciągu 66 minut pokonała 6:3, 6:3 Sloane Stephens (WTA 18). W tak krótkim czasie Amerykanka popełniła 32 niewymuszone błędy przy 18 kończących uderzeniach. Dunce naliczono siedem piłek wygranych bezpośrednio i 12 błędów własnych. Była liderka rankingu w Eastbourne gra po raz szósty i po raz czwarty dotarła do ćwierćfinału. Sześć lat temu w walce o półfinału przegrała z Samanthą Stosur, rok później sięgnęła po tytuł po zwycięstwie nad Virginie Razzano, a w ubiegłym sezonie w meczu o finał uległa Jamie Hampton. Woźniacka podwyższyła na 5-0 bilans meczów ze Stephens (bilans setów 10-0).

Kwalifikantka Lauren Davis (WTA 58) wygrała 6:3, 6:3 z Danielą Hantuchovą (WTA 35). Amerykanka doszła do drugiego ćwierćfinału w sezonie (po Auckland) i pierwszego w karierze w turnieju rangi Premier. Dalej awansowała także jej rodaczka Madison Keys (WTA 47), która po wyeliminowaniu Jeleny Janković poszła za ciosem i pokonała 7:5, 7:6(9) Jelenę Wiesninę (WTA 32), triumfatorkę imprezy sprzed roku. W ciągu 93 minut gry 19-latka z Boca Raton posłała 11 asów i zdobyła 53 z 70 punktów w swoich gemach serwisowych. W II secie prowadziła 4:1, ale zwycięstwo zapewniła sobie w tie breaku, w którym przy stanie 5-6 odparła piłkę setową. W ten sposób osiągnęła trzeci ćwierćfinał w sezonie (po Sydney i Strasburgu, w obu turniejach grała w półfinale).

W rosyjskim meczu Jekaterina Makarowa (WTA 22) wygrała 6:3, 6:3 z Anastazją Pawluczenkową (WTA 26). Mistrzyni imprezy z 2010 roku posłała osiem asów oraz zdobyła 31 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu i w siódmym występie w Eastbourne po raz szósty zagra tutaj w ćwierćfinale.

W ćwierćfinale odbędą się mecze Kerber - Makarowa (bilans 4-4), Woźniacka - Giorgi (Włoszka pokonała Dunkę w III rundzie ubiegłorocznego US Open), Keys - Davis (w głównym cyklu do tej pory mierzyły się raz - w ubiegłym sezonie w Miami Lauren wygrała 6:1, 5:7, 7:6 po obronie trzech piłek meczowych przy stanie 3-6 w tie breaku III seta) i Kvitová - Watson (zmierzą się ze sobą po raz pierwszy).

Aegon International, Eastbourne (Wielka Brytania)
WTA Premier, kort trawiasty, pula nagród 710 tys. dolarów
środa, 18 czerwca

II runda gry pojedynczej:

Petra Kvitová (Czechy, 2) - Varvara Lepchenko (USA) 6:1, 6:4
Andżelika Kerber (Niemcy, 5) - Alizé Cornet (Francja) 7:5, 1:6, 7:6(3)
Karolina Woźniacka (Dania, 8) - Sloane Stephens (USA) 6:3, 6:3
Heather Watson (Wielka Brytania, WC) - Flavia Pennetta (Włochy, 6) 6:7(6), 6:4, 6:2
Jekaterina Makarowa (Rosja) - Anastazja Pawluczenkowa (Rosja) 6:3, 6:3
Camila Giorgi (Włochy) - Johanna Konta (Wielka Brytania, WC) 1:6, 7:5, 7:5
Madison Keys (USA) - Jelena Wiesnina (Rosja) 7:5, 7:6(9)
Lauren Davis (USA, Q) - Daniela Hantuchová (Słowacja) 6:3, 6:3

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)