Roland Garros: Djoković i Federer bez straty seta w III rundzie, problemy Berdycha

Novak Djoković i Roger Federer bez straty seta zameldowali się w III rundzie Rolanda Garrosa. Problemy miał Tomas Berdych, którego do wysiłku zmusił Ołeksandr Niedowiesow.

Rafał Smoliński
Wicelider rankingu ATP, Novak Djoković, zmierzył się w środę z Jeremym Chardym, który w Rzymie wyeliminował samego Rogera Federera. Francuscy fani mogli więc liczyć na to, że ich reprezentant postawi Serbowi trudne warunki, choć we wcześniejszych ośmiu starciach nie ugrał z Nole nawet seta. Tak też było i tym razem, bowiem Djoković zwyciężył Chardy'ego 6:1, 6:4, 6:2, dzięki czemu powiększył do 22 liczbę kolejnych wygranych setów z Francuzem. Serb, podobnie jak w pierwszym spotkaniu, dwukrotnie nie utrzymał własnego podania, ale sam postarał się o siedem przełamań i po 92 minutach zameldował się w III rundzie, w której spotka się z Marinem Ciliciem. Rozstawiony z numerem 25. Chorwat w czterech setach pokonał w środę Niemca Tobiasa Kamke.
Oznaczony numerem czwartym Federer wygrał 20. z rzędu spotkanie z kwalifikantem w Wielkim Szlemie. W środę utytułowany Szwajcar spotkał się z Diego Schwartzmanem, który zdołał nawet przełamać serwis Maestro na początku pierwszej partii. Później jednak Argentyńczyk nie był w stanie poważnie zagrozić triumfatorowi Roland Garros 2009. Federer zwyciężył pewnie 6:3, 6:4, 6:4 i o miejsce w 1/8 finału przyjdzie mu się zmierzyć z Dmitrijem Tursunowem. Oznaczony 31. numerem Rosjanin w trzech setach rozprawił się z Amerykaninem Samem Querreyem.Niespodziewane problemy miał w II rundzie Tomas Berdych, który spotkał się z Ołeksandrem Niedowiesowem. Grający pod flagą Kazachstanu Ukrainiec wygrał pierwszego seta po tie breaku, a w kolejnych partiach walczył bardzo dzielnie i niewiele brakowało, by doprowadził do decydującej partii. Rozstawiony z "szóstką" Czech powrócił jednak w czwartym secie ze stanu 0:3 i zwyciężył ostatecznie 6:7(4), 6:4, 7:5, 6:3. Teraz na jego drodze stanie rozstawiony z numerem 27. Roberto Bautista, który w środę w trzech setach pokonał Benoita Paire'a. Czech ma z Hiszpanem rachunek do wyrównania, bowiem przegrał z nim w II rundzie tegorocznego turnieju w Indian Wells.

Z imprezą pożegnało się w środę dwóch kolejnych rozstawionych zawodników. Radek Stepanek okazał się w czterech setach lepszy od Michaiła Jużnego, który w Paryżu grał z 15. numerem. Natomiast Marcel Granollers pokonał po pięciosetowym boju Ołeksandra Dołgopołowa. Rozstawiony z 20. numerem Ukrainiec doznał na początku czwartego seta kontuzji i nie był w stanie kontynuować gry. Hiszpan powrócił tym samym ze stanu 0-2 i zwyciężył ostatecznie 1:6, 3:6, 6:3, 6:0, 6:2.

Milos Raonić pokonał 7:6(4), 6:4, 6:1 Jiříego Vesely'ego i wyrównał swój najlepszy wynik na paryskiej mączce. Kanadyjczyk o pierwszą w karierze IV rundę Rolanda Garrosa zagra z Gillesem Simonem, który nie dał szans Kolumbijczykowi Alejandro Gonzalezowi. W 1/16 finału pewnie zameldował się także Ernests Gulbis, który zmęczonemu po ciężkiej batalii z Julienem Benneteau Argentyńczykowi Facundo Bagnisowi oddał siedem gemów. Na pełnym dystansie zmierzyli się ze sobą natomiast w środę Martin Klizan i Robin Haase, a zwyciężył 6:1, 3:6, 6:1, 1:6, 7:5 Słowak. Jego kolejnym przeciwnikiem będzie Granollers.

W dokończonym w środę spotkaniu I rundy Steve Johnson nie oddał prowadzenia 3:1 w piątej partii meczu z Laurentem Lokolim i pokonał francuskiego kwalifikanta 4:6, 6:7(7), 7:6(3), 6:3, 6:3. W czwartek dojdzie zatem do amerykańskiego starcia o III rundę, bowiem Johnson spotka się z Jackiem Sockiem.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w singlu mężczyzn 9,212 mln euro
środa, 28 maja

II runda gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 2) - Jérémy Chardy (Francja) 6:1, 6:4, 6:2
Roger Federer (Szwajcaria, 4) - Diego Schwartzman (Argentyna, Q) 6:3, 6:4, 6:4
Tomáš Berdych (Czechy, 6) - Ołeksandr Niedowiesow (Kazachstan) 6:7(4), 6:4, 7:5, 6:3
Radek Štěpánek (Czechy) - Michaił Jużny (Rosja, 15) 6:0, 6:3, 3:6, 6:4
Marcel Granollers (Hiszpania) - Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, 20) 1:6, 3:6, 6:3, 6:0, 6:2
Martin Kližan (Słowacja) - Robin Haase (Holandia) 6:1, 3:6, 6:1, 1:6, 7:5