Roland Garros: Johanna Konta wyeliminowała Paulę Kanię z walki o główną drabinkę

Paula Kania nie zagra w głównej drabince singla wielkoszlemowego Roland Garros 2014. Polska tenisistka przegrała w II rundzie eliminacji z rozstawioną z numerem czwartym Johanną Kontą.

Rafał Smoliński
W środę Paula Kania (WTA 170) stoczyła niezwykle dramatyczny pojedynek z Madison Brengle (WTA 154), w którym obroniła meczbola, a następnie zwyciężyła Amerykankę w trzech setach. W czwartek 21-letnia polska tenisistka spotkała się z Johanną Kontą (WTA 102) i było to jej pierwsze starcie z urodzoną w Sydney reprezentantką Wielkiej Brytanii. Wyżej notowana w światowej klasyfikacji zawodniczka z Wysp okazała się trudniejszą rywalką, gdyż to ona awansowała do finałowej fazy eliminacji Rolanda Garrosa.
Premierowa partia była wyrównana, a o jej losach zadecydowała sytuacja z siódmego gema, kiedy to Konta uzyskała jedyne w secie przełamanie. W drugiej partii sosnowiczanka w wielkim stylu odpowiedziała na stratę breaka, wygrywając od stanu 1:2 pięć kolejnych gemów. Decydująca odsłona należała jednak do Brytyjki, która wygrała cztery ostatnie gemy pojedynku.Po godzinie i 55 minutach gry Konta zwyciężyła Kanię 6:4, 2:6, 6:3. Brytyjka w całym meczu zanotowała jednego asa, pięć podwójnych błędów oraz wykorzystała pięć z dziewięciu okazji na przełamanie. Ze 155 rozegranych punktów jej łupem padło łącznie 81. Polka z kolei miała jednego asa i cztery podwójne błędy, a na przełamanie zamieniła cztery z sześciu break pointów.

Dla Kani był to drugi występ na kortach ziemnych w Paryżu. Przed rokiem Polka pokonała Chanel Simmonds i Tímeę Babos, a w decydującej rundzie eliminacji musiała uznać wyższość Mariany Duque. Od tamtej pory tenisistka z Sosnowca startowała we wszystkich wielkoszlemowych kwalifikacjach, ale odpadała w I rundzie (Wimbledon) i dwukrotnie w II rundzie (US Open i Australian Open).

Za osiągnięty w tym roku w międzynarodowych mistrzostwach Francji wynik Kania otrzyma 20 punktów do rankingu WTA oraz czek na sumę 5500 euro. Konta natomiast powalczy o miejsce w głównej drabince singla, a jej finałową rywalką będzie Ukrainka Julia Bejgelzimer, która w czwartek w dwóch setach uporała się z oznaczoną 19. numerem Rosjanką Aleksandrą Panową.

Losowanie głównej drabinki singla pań i panów odbędzie się w piątek o godz. 11:30 w muzeum zlokalizowanym na terenie obiektu im. Rolanda Garrosa. Polskę w grze pojedynczej kobiet będą reprezentować Agnieszka Radwańska i jej siostra Urszula oraz Katarzyna Piter, natomiast u panów wystąpią Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot i Michał Przysiężny.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w eliminacjach singla kobiet 396 tys. euro
czwartek, 22 maja

II runda eliminacji gry pojedynczej:

Johanna Konta (Wielka Brytania, 4) - Paula Kania (Polska) 6:4, 2:6, 6:3

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Roland Garros: Ostatni mecz w karierze Anabel Mediny, zwycięski maraton Erika Prodona

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)