WTA Indian Wells: Pewne otwarcie Szarapowej, porażki Kerber i Lisickiej

Maria Szarapowa pokonała Julię Goerges i awansowała do III rundy turnieju WTA w Indian Wells. Odpadły Andżelika Kerber i Sabina Lisicka.

Łukasz Iwanek

Maria Szarapowa (WTA 5) w ubiegłym sezonie święciła swój drugi triumf w Indian Wells. Wcześniej Rosjanka była tutaj najlepsza w 2006 roku, poza tym grała jeszcze w finale dwa lata temu. Walkę o obronę tytułu rozpoczęła od pokonania 6:1, 6:4 Julii Görges (WTA 86). W trwającym 66 minut spotkaniu Szarapowa popełniła siedem podwójnych błędów, ale przy swoim pierwszym podaniu straciła tylko trzy punkty. Wykorzystała cztery z ośmiu break pointów, a sama nie broniła ani jednego.

- Pierwsze mecze zawsze są trudne, zwłaszcza że nie grałam przez kilka ostatnich tygodni, w hali czy na korcie otwartym - powiedziała Szarapowa, dla której jest to pierwszy turniej od czasu Australian Open, z którego w IV rundzie wyeliminowała ją Dominika Cibulkova. Rosjanka podczas igrzysk olimpijskich w Soczi była korespondentką amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC i na ten czas wzięła sobie urlop od tenisa. - [Görges] jest również trudną rywalką, jest w stanie grać dobrze w tenisa. Jej wyniki nie są zgodne z tym, gdzie jeszcze niedawno była, ale miała wyniki, pokonała wcześniej czołowe zawodniczki, więc nigdy nie jest łatwo mierzyć się z nią w twoim pierwszym meczu w turnieju.

Kolejną rywalką Szarapowej będzie Camila Giorgi (WTA 79), która pokonała 7:6(3), 6:3 Soranę Cirsteę (WTA 27). Włoszka w I secie prowadziła już 5:3, ale Rumunka doprowadziła do tie breaka po odparciu dwóch piłek setowych w 12. gemie. W trwającym jedną godzinę i 41 minut spotkaniu Giorgi obroniła siedem z 10 break pointów. Urodzona w Maceracie 22-latka przeszła kwalifikacje i debiutuje w kalifornijskiej imprezie. W I rundzie w głównej drabince wyeliminowała Andreę Petković.

Z turniejem pożegnała się Andżelika Kerber (WTA 6), która przegrała 6:2, 6:7(5), 4:6 z Marią-Teresą Torro (WTA 72), nie wykorzystując serwisu na mecz przy stanie 6:2, 6:5. Hiszpanka nigdy wcześniej nie pokonała żadnej tenisistki z Top 30. O 1/8 finału zagra z Alisą Klejbanową (WTA 142), która oddała pięć gemów Garbine Muguruzie (WTA 32). Odpadła także inna Niemka Sabina Lisicka (WTA 15), która uległa 5:7, 6:1, 6:7(5) Aleksandrze Woźniak (WTA 241). Finalistka ubiegłorocznego Wimbledonu I seta przegrała, marnując dwie piłki setowe w dziewiątym gemie. Z kolei w tie breaku III partii Kanadyjka wróciła ze stanu 0-4.

W meczu wielkoszlemowych mistrzyń Samantha Stosur (WTA 17) pokonała 6:2, 6:3 Francescę Schiavone (WTA 44). Australijka zaserwowała sześć asów oraz zdobyła 27 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu i podwyższyła na 8-4 bilans meczów z triumfatorką Rolanda Garrosa 2010. Kolejną rywalką mistrzyni US Open 2011 będzie inna Włoszka Flavia Pennetta (WTA 21), która wygrała 6:3, 6:7(4), 6:3 z 17-letnią Taylor Townsend (WTA 337).

W ubiegłym sezonie Sloane Stephens (WTA 18) odpadła już po pierwszym meczu, przegrywając z Urszulą Radwańską. Tym razem półfinalistka Australian Open 2013 nie sprawiła gospodarzom zawodu i pokonała 6:4, 6:0 Ajlę Tomljanović (WTA 68). Było to drugi spotkanie obu zawodniczek w sezonie - w styczniu w Melbourne Chorwatka urwała Amerykance seta. W kolejnej rundzie Stephens zmierzy się z Aną Ivanović (WTA 13).

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA)
WTA Premier Mandatory, kort twardy, pula nagród 5,946 mln dolarów
sobota, 8 marca

II runda gry pojedynczej:

Maria Szarapowa (Rosja, 4) - Julia Görges (Niemcy) 6:1, 6:4
María-Teresa Torró (Hiszpania) - Andżelika Kerber (Niemcy, 5) 2:6, 7:6(5), 6:4
Aleksandra Woźniak (Kanada) - Sabina Lisicka (Niemcy, 15) 7:5, 1:6, 7:6(5)
Samantha Stosur (Australia, 16) - Francesca Schiavone (Włochy) 6:2, 6:3
Sloane Stephens (USA, 17) - Ajla Tomljanović (Chorwacja) 6:4, 6:0
Flavia Pennetta (Włochy, 20) - Taylor Townsend (USA, WC) 6:3, 6:7(4), 6:3
Camila Giorgi (Włochy, Q) - Sorana Cîrstea (Rumunia, 25) 7:6(3), 6:3
Alisa Klejbanowa (Rosja) - Garbiñe Muguruza (Hiszpania, 32) 6:3, 6:2

Program i wyniki turnieju kobiet

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

ATP Indian Wells: Arcytrudna przeprawa Nadala ze Stepankiem, furia Fogniniego (wideo)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)