WTA Indian Wells: Li i Ivanović w III rundzie, będzie mecz Kvitovej z Kuzniecową

Na Li pokonała Jie Zheng w II rundzie turnieju WTA w Indian Wells. Swój mecz wygrała również Ana Ivanović, ale kosztowało ją to mnóstwo wysiłku.

Łukasz Iwanek

Na Li (WTA 2) pokonała Jie Zheng (WTA 58) 6:1, 7:5 i wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie spotkań z rodaczką w głównym cyklu. W 2005 roku w Hobart w półfinale i rok później w Estoril w finale lepsza była Zheng, zaś w 2012 w Indian Wells oraz w ubiegłym sezonie w Rzymie zwyciężyła Li, tracąc łącznie osiem gemów. Zawodniczka z Wuhan wygrała już 14. mecz w sezonie na 15 rozegranych. Jako jedyna pokonała ją Petra Cetkovska w III rundzie turnieju w Ad-Dausze. W styczniu Chinka poza Australian Open triumfowała także w Shenzhen.

Li prowadziła 6:1, 2:1, ale trzy gemy z rzędu zdobyła Zheng i w II secie wyszła na 4:2. Mistrzyni tegorocznego Australian Open natychmiast zaliczyła przełamanie powrotne, w ósmym gemie obroniła break pointa, a w 11. ponownie odebrała rywalce podanie. Mecz zakończyła gemem serwisowym do 15. Kolejną rywalką Li będzie Karolína Plíšková (WTA 67), która przegrywała z Klarą Zakopalovą (WTA 29) 3:5 w I secie, ale zdobyła osiem gemów z rzędu i wygrała cały mecz 7:5, 6:2.

Do ogromnego wysiłku zmusiła Anę Ivanović (WTA 14), triumfatorkę turnieju w Indian Wells z 2008 oraz finalistkę z 2009 roku, Elina Switolina (WTA 43). Ukrainka w III secie dwa razy serwowała, aby odnieść zwycięstwo (przy 5:4 i 6:5), ale ostatecznie Serbka wygrała 4:6, 7:6, 7:6(2) po dwóch godzinach i 28 minutach walki. Była liderka rankingu obroniła 14 z 19 break pointów. Naliczono jej 51 kończących uderzeń i 67 niewymuszonych błędów. Switolina za to miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 39 błędów własnych.

W walce o 1/8 finału dojdzie do konfrontacji wielkoszlemowych mistrzyń. Triumfatorka Wimbledonu 2011 Petra Kvitova (WTA 9) spotka się ze Swietłaną Kuzniecową (WTA 30), która wywalczyła tytuły w US Open 2004 i Rolandzie Garrosie 2009. W sobotę Czeszka oddała cztery gemy Coco Vandeweghe (WTA 109), a Rosjanka pokonała 6:3, 6:3 Barborę Zahlavovą-Strycovą (WTA 65). Kvitova obroniła sześć z siedmiu break pointów oraz skorzystała z ośmiu podwójnych błędów Amerykanki. Kuzniecowa to finalistka turnieju w Indian Wells z 2007 i 2008 roku. Rosjanka przegrała oba dotychczasowe mecze z Kvitovą (w finale Pucharu Federacji w 2011 roku i w ubiegłym sezonie w ćwierćfinale turnieju w Tokio). Czeszce w kalifornijskiej imprezie tylko raz udało się awansować dalej niż do III rundy. Przed rokiem dopiero w ćwierćfinale uległa Marii Kirilenko.

W III rundzie jest finalistka tegorocznego Australian Open Dominika Cibulkova (WTA 11), która wygrała 6:3, 6:2 z Donną Vekić (WTA 103). O wyrównanie swojego najlepszego wyniku w Indian Wells sprzed trzech lat, Słowaczka zagra z Jekateriną Makarową (WTA 24), która pokonała 5:7, 7:6(5), 6:3 Monicę Niculescu (WTA 63). Rosjanka wróciła ze stanu 5:7, 2:4, w 12. gemie II seta odpierając piłkę meczową. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Anastazja Pawluczenkowa (WTA 22) zdobyła 24 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu i pokonała 6:4, 7:5 Caroline Garcię (WTA 77). Rosjanka doszła w Indian Wells do półfinału w 2009 roku, w swoim debiucie w tej imprezie, ale w czterech kolejnych startach wygrała łącznie dwa mecze.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA)
WTA Premier Mandatory, kort twardy, pula nagród 5,946 mln dolarów
sobota, 8 marca

II runda gry pojedynczej:

Na Li (Chiny, 1) - Jie Zheng (Chiny) 6:1, 7:5
Petra Kvitová (Czechy, 8) - Coco Vandeweghe (USA, WC) 6:1, 6:3
Ana Ivanović (Serbia, 11) - Elina Switolina (Ukraina) 4:6, 7:5, 7:6(1)
Dominika Cibulková (Słowacja, 12) - Donna Vekić (Chorwacja, WC) 6:3, 6:2
Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 21) - Caroline Garcia (Francja) 6:4, 7:5
Jekaterina Makarowa (Rosja, 23) - Monica Niculescu (Rumunia) 5:7, 7:6(3), 6:3
Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 27) - Barbora Záhlavová Strýcová (Czechy, Q) 6:3, 6:3
Karolína Plíšková (Czechy) - Klára Zakopalová (Czechy, 28) 7:5, 6:2

Program i wyniki turnieju kobiet

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

ATP Indian Wells: Jerzy Janowicz zmarnował meczbola i odpadł w II rundzie

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)